У Вищому антикорупційному суді триває розгляд справи за обвинуваченням колишнього судді Дніпровського райсуду Києва Миколи Чауса. Докази обвинувачення вже досліджено і наразі свої матеріали представляє захист.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
У засіданні 25 жовтня Чаус зачитав інформацію про роботу Молдовської парламентської слідчої комісії, створеної з приводу його викрадення в квітні 2021-го. Чаус детально зачитував посади і прізвища усіх членів комісії.
На зауваження головуючого, що це не стосується хабара 2016 року, Чаус заперечив, кажучи, що був «грубо викрадений» і хоче аби це було досліджено Верховним і Європейським судом. На його думку, це можливо тільки, якщо ці докази прозвучать у справі, що зараз слухається Вищим антикорупційним судом.
Раніше у пресі поширювалися прізвища п’яти громадян України, нібито причетних до викрадення Чауса. Але «оперативне розслідування» показало, що таких десять.
— До цієї групи було залучено двоє громадян Республіки Молдова, один із яких на даний час засуджений, а іншого справа розслідується. Але і перший, і другий правоохоронним органам Республіки Молдова надали показання, що дії та грошові кошти їм надавалися співробітниками українських спецслужб. Вони подали заяви щодо причетності до викрадення Чауса спецслужб іноземної держави Україна, — розповідав колишній суддя.
Слідча комісія припускала, що Чауса могли вивезти у багажнику машини військового аташе України в Молдові Сметанюка. Українська сторона відмовила в обшуку його машини і не дозволила допит Сметанюка у молдавській прокуратурі. Комісія дійшла висновку, що українські правоохоронці не бажали співпрацювати з Молдовою у розслідуванні викрадення Чауса.
— Все вказує на присутність у цьому всьому державних осіб, які хотіли бачити мене тут у судовому засіданні. То вони б прийшли та сказали. Я завжди був готовий, — запевнив Чаус.
Обвинувачений цитує висновок комісії про те, що фактором послужив прихід до влади в Україні Володимира Зеленського, який начебто був зацікавлений у «притягненні до відповідальності експрезидента, а також його соратника, у тому числі, і колишнього українського судді».
«Молдавська комісія парламенту встановила, що я соратник Порошенка», — каже Чаус.
Після викрадення у мережу інтернет викладалися відеозвернення Чауса. Тепер він розповідає, що обладнання для зйомки цього відео придбане військовою частиною і він надасть пізніше суду договір купівлі-продажу. Чаус зізнається, що телеграм-канал йому після повернення в Україну створив тодішній адвокат Ростислав Кравець, а сам він створювати їх і користуватися ними не вміє.
Головуючий суддя Євген Крук недоволений тим, що Чаус так детально зачитує матеріали, які напряму не стосуються обвинувачення. Він вважає, що спостерігається порушення розумних строків розгляду.
— Дуже багато питань по цій справі треба вирішити. В тому числі, як можна викрасти громадянина України з іноземної держави і засудити в Україні. Як це можна зробити?! Чи ви думаєте це нормально? — не погоджувався Чаус.
— Одноепізодна справа. В листопаді вже буде рік, — наголошує головуючий.
— Ваша честь, Ви знаєте, що після тортур у підвалі я хворів цілий місяць (називає діагноз — ред.)… Чи ви думаєте, що цього не було?! Я вам покажу кімнату, де мене тримали, не спішіть.
У засіданні відтворили відеозаписи — уривки телесюжетів ЗМІ, в яких про викрадення Чауса висловлюються блогери, журналісти, колишній Генпрокуратур Руслан Рябошапка і ексначальник управління ГПУ Сергій Горбатюк.
Досліджувалося відео розмови Чауса з колишнім журналістом, а тепер нардепом від «Блоку Петра Порошенка» Володимиром Ар’євим. Їх бесіда зводилась до того, що Чауса викрали вдруге з метою дискредитації Порошенка. Чаус підтверджує, що викрадачі цікавились, чи бував він у колишнього президента, чи дасть показання на нього. На цю ж версію вказали і адвокати та дружина екссудді, допитані парламентською слідчою комісією Молдови: «Причиною викрадення було заволодіння Чаусом певною інформацією щодо Порошенка та бажання тиснути на колишнього президента».
Також Чаус наполіг, щоб суд подивився відео погоні автомобіля НАБУ за машиною СБУ, в якій його перевозили. «Це в центрі Києва. Суддя здався Службі безпеки України і таранять машину СБУ, намагаються її перевернути. Вважаю, це самий настоящий злочин з боку правоохоронних органів… Зараз побачите як штурмують СБУ», — коментує Чаус. На відео видно, як автомобіль НАБУ слідує за синім бусом. За кадром голос детектива вимагає у водія зупинитися, кажучи, що він перешкоджає роботі НАБУ. Автівка заїджає у двір управління СБУ і машині НАБУ вдається заїхати слідом, але там їх зупиняє охоронець.
— Коли мене вивезли в Вінницьку область, не було куди звертатись. Я звернувся до Служби безпеки України. Я вважав, що це єдиний орган на території, який може мене захистити, — пояснював екссуддя.
Прокурорка антикорупційної прокуратури Аліна Жовницька каже, що запропоновані Чаусом матеріали не є доказами і не стосуються даної справи.
— Викрадення Чауса розслідується правоохоронними органами, причому не НАБУ. І розслідується окремо. Ми слухаємо за ч.4 ст.368 ККУ. Суд розглядає в межах висунутого обвинувачення, що стосується лише неправомірної вигоди. Ми не можемо долучати до матеріалів кримінального провадження якісь частини телеефірів, позицію Горбатюка, який був начальником управління [ГПУ] і займався майданівськими справами або ексгенерального прокурора Рябошапки, який також взагалі не знайомий з матеріалами цієї справи, якихось блогерів… Це вже доходить до абсурду, — обурювалась прокурор.
Суд долучив майже усі ці докази, повернувши тільки текст договору про правову допомогу між Україною та Молдовою в кримінальних справах.
Колишній суддя Дніпровського суду Києва Микола Чаус обвинувачується в отриманні 150 тисяч доларів неправомірної вигоди, які зберігав у банках: в машині і поблизу дачної ділянки. Викривачем виступав майбутній працівник НАБУ Олександр Поліщук, чию колишню тещу, матір ексдружини судили за торгівлю димедролом.
В одному з минулих засідань Вищий антикорупційний суд вже допитав заявницю Діану Павловську (Поліщук), її колишнього чоловіка Олександра Поліщука, який передавав гроші судді, матір Діани — Світлану Сасевич, за більш м’який вирок для якої суддя начебто вимагав винагороду. У 2015-му матір Діани Поліщук звинуватили у торгівлі сильнодіючими речовинами. Справу розглядав Дніпровський районний суд Києва, де тоді суддею був Микола Чаус.
Також суд дослідив речові докази у справі екссудді Чауса. Зокрема, дві скляні банки, які суддя, за версією обвинувачення, заповнив доларовою готівкою. Одну банку Чаус возив у машині, а іншу, як вважається, прикопав біля дачі в садовому товаристві.