Святошинський районний суд міста Києва визнав громадянина винним у державній зраді.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 9 липня.
Обвинувачений робив фото та відео військових обʼєктів і надсилав куратору в Telegram, а також передавав географічні координати. Всього йдеться про пʼять таких пізодів за серпень 2024-го. Зраднику платили по 100-200 доларів і відшкодовували транспортні витрати. СБУ вставновила співробітника ФСБ РФ, з яким він спілкувався.
28 серпня 2024-го після чергового завдання обвинуваченого затримали працівники СБУ поблизу станції метро Житомирська.
У судовому засіданні він визнав вину частково.
Не погоджувався із тим, що скоїв державну зраду, бо вважає, що його дії слід кваліфікувати мʼякше — як передачу інформації про місцезнаходження ЗСУ (ст.114-2 ККУ). Пояснив, що злочин скоїв, щоб матеріально допомогти родині, оскільки не працює, але має дитину, а жінка і матір є особами з інвалідністю. Чоловік офіційно не працював, пенсіонер, займався сільським господарством та продавав городину і мав тимчасові заробітки в Чернігові. Він вважає, що державі збитків на заподіяв, бо хотів лише заробити гроші, а влаштуватись на іншу роботу, начебто, не міг оскільки сам є особою з інвалідністю.
Обвинувачений запевняв, що не розумів, кому надсилає фото, не підозрював, що це працівник ФСБ РФ. Одним із завдань було сфотографувати військкомат у Чернігові і тоді він бачив там військових. Іншим разом знімав прикордонний загон. У Києві сфотографував зелені ворота — це було схоже на військову частину.
Підсудний давав плутані показання. Спочатку визнав, що загалом за фото йому заплатили 500 доларів. Але на стадії доповнень до судового розгляду звернув увагу на те, що в справі немає виписок по його рахунках. Сказав, що ніякі гроші ФСБ РФ йому не платила. Він є інвалідом, якісь кошти приходили, а які саме він уже не памʼятає.
Суд критично поставився до таких показань обвинуваченого, які показання спростовуються матеріалами справи.
Чоловікові було відомо про збройну агресію РФ і введення в Україні воєнного стану. Він активно користувався месенджером Telegram, має вищу освіту та достатній життєвий досвід. При виконанні завдань проявляв ініціативу, вживав заходи конспірації, за порадою куратора видаляв переписку. Це, на думку суду, свідчить про те, що він чітко розумів, чиї завдання виконує і наслідки таких дій та намагався уникнути відповідальності.