Кобеляцький районний суд Полтавської області визнав місцевого жителя внним у сприянні терористичній організації і поширенні символіки комуністичного тоталітарного режиму.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 8 травня.
У перші дні російського вторгнення обвинувачений привернув увагу односельців постами у Facebook про те, що Росія «це хорошо», все буде добре, цитатами російських політиків. Чоловік публікував укази Путіна про визнання «ЛНР» і «ДНР» незалежними і чекав «русский мир» у Бутенках – селі на Полтавщині.
Сусіди повідомили у сільраду, а ті у поліцію. 4 березня 2022 року чоловіка затримали і зʼясували, що він листувався у Facebook із т.зв. «Уповноваженою із прав людини в ДНР». Напередодні обвинувачений написав їй про розташування у 17-му та 23-му житлових масивах Маріуполя вогневих позицій силових та воєнізованих підрозділів України, які залучені до оборони міста під час воєнного стану. За даними СБУ, протягом березня-квітня 2022 року ці позиції обстрілювалися з важкої артилерії збройних формувань РФ та «ДНР».
У судовому засіданні чоловік винним себе не визнав. Він підтвердив, що «уповноважена з прав людини «ДНР» Дарʼя Морозова є його віртуальним другом у Facebook. Дружать з того часу, як вона відмовила йому у розгляді його зверенення. До псевдочиновниці він звертався лише один раз приблизно в 20 числах лютого з приводу подій, які його обурили. Обвинувачений побачив на YouTube відео, як представники ЗСУ начебто виганяли людей з квартир, кажучи, що це буде прикриття для тих, хто зустрічає «русскую весну». На цьому відео він впізнав свій будинок в Маріуполі, де була його сімʼя. У зверненні до Морозової він повідомив про відсутність електроенергії, води, опалення, мобільного звʼязку і протиправні дії ЗСУ. Водночас чоловік сказав, що не писав слова «нацики» і про «позиції військових». Йому відомо, що «Донецька народна республіка» визнана терористичною організацією, але він вважає це несправедливим, бо 4 мільйони осіб Донбасу не можуть бути терористами, а 97% жителів проголосували за автономне існування Донбасу в складі України. До «ДНР» ставиться як до республіки, в якій він проживав.
Крім того, з жовтня 2021 року обвинувачений публікував на Facebook символіку комуністичного тоталітарного режиму, а саме фрагмент гімну УРСР «Живи Украино, прекрасна и сильна, в Совестком Союзе ти счастье нашла», а також прапори, символи, зображення, та іншу атрибутику, в якій відтворюється поєднання серпа та молота, серпа, молота, пʼятикутної зірки і плуга.
У судовому засіданні чоловік не заперечував цього. Зазначив, що сторінка у «Facebook» це його електронний зошит, доступ до публікацій мають лише його друзі. На цій сторінці він публікував тільки те, що йому рідне. Радянський Союз для нього дорогий, він там народився, жив, захищав його і в свій час голосував проти його розпаду.
Закон «Про декомунізацію» обвинувачений вважає цинічним, оскільки законодавець на одну лінію з нацизмом поставив комунізм. На його думку, це «плювок» у бік батьків та дідів.
Свідками у суді виступили сусіди. Вони підтвердили, що односелець має проросійські погляди, сумує за Радянським Союзом. писав, що це не війна, а спеціальна операція і потрібно сидіти тихо й нічого не буде загрожувати, якщо не сповідувати нацистську ідеологію. Живучи біля нафтобази і залізниці, обвинувачений уперто не дотиримувався світломаскування і в його оселі вночі постійно горіло світло. З цього приводу його відвідувала територіальна оборона, але це нічого не дало.
За сукупністю злочинів чоловіка засудили до 10 років позбавлення волі.