Херсонський міський суд Херсонської області визнав громадянина винним у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 26 серпня.
Мючи досвід у сфері водного господарства України, чоловік під час окупації міста Херсон став начальником відділу правового забезпечення так званого «Государственного унитарного предприятия «Бассейновое управление водных ресурсов Херсонской области». Підприємство створено указом так званого «временно исполняющего обязанности главы военно-гражданской администрации Херсонской области» 2 вересня 2022-го. Вважається, що обвинувачений займався розробкою «статуту» нового підприємства, готував і супроводжував договори, повʼязані з господарською діяльністю, керував відділом правового забезпечення та підлеглими працівниками.
Жителя Херсона судили за ч.5 ст.111-1 ККУ — добровільне зайняття громадянином України посади, повʼязаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території.
В судовому засіданні чоловік вину не визнав. На початку повномасштабного вторгнення він працював начальником відділу планування заходів цивільного захисту та матеріального забезпечення департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської облдержадміністрації. Працівників було переведено на дистанційну роботу. У липні 2022-го прийшло розпорядження, щоб працівники виїхали на підконтрольну Україні територію. Обвинувачений пояснив, що не міг виїхати через відсутність безпечних коридорів для виїзду і тому, що має батьків похилого віку, які хворіють, дитину, а він один працездатний в сімʼї. Від знайомого він дізнався, що шукають юриста на підприємство. Обвинувачений говорив, що, нібито, поцікавився чиє це підприємство, йому відповіли, що українське, тому він погодився і 15 серпня був прийнятий на посаду і тільки у вересні дізнався, що це вже російське підприємство.
Незважаючи на невизнання провини, суд вважає, що така доведена показаннями свідків і письмовими доказами.
У матеріалах справи є численні документи окупаційного підприємства, зокрема, платіжні відомості зі списками працівників «ГУП БУРВ Херсонской», серед яких і обвинувачений із заначенням посади — «начальник отдела правового обеспечения», з посадовим окладом 100 тисяч російських рублів. Також є копія наказу від 05.09.2022 про призначення обвинуваченого на посаду так званого «начальника отдела правового обеспечения».
Один зі свідків впізнав підсудного на фото як особу, котра видавала працівникам зарплату в російських рублях. Але обвинувачений це заперечував, кажучи, що міг тільки привести та занести сумку з грошима у приміщення, коли допомагав керівнику.
Інший свідок розповів, що під час окупації обвинувачений запропонував йому влаштуватись юрисконсультом до підприємства, де працював сам. Заробітна плата становила близько 60 тисяч рублів і він погодився. У кінці вересня 2022-го свідок написав заяву у відділі кадрів, але, начебто, точно не знав російське чи українське це підприємство. Заяву писав російською мовою, на столі лежав титульний лист статуту російською мовою. Платню отримував один раз — близько 40 тисяч російських рублів.
Показання, що свідок не знає в українське підприємство чи в російське влаштовувався, суд сприйняв критично, оскільки свідок зазначив назву установи «ГУП БУВР Херсонськой области», в яку писав заяву про прийняття на роботу російською мовою. Як особа з юридичною освітою він мусив розуміти, що оплату праці в російських рублях на українському підприємстві запропонувати не можуть.
Ще один чоловік був охоронцем БУВР Нижнього Дніпра. Під час окупації він ніби працював безкоштовно, думаючи, що працює в українській установі. У період так званого «ГУП БУВР Херсонской области» в разі відсутності на робочому місці прямого керівництва військові РФ з заходили саме до обвинуваченого, який був юристом.
Ще один працівник БУВР нижнього Дніпра свідчив, що в окупації дізнався, що підприємство працює за законами РФ на зборах, де про це оголосили. Свідок писав заяву про прийняття на роботу в нове підприємство восени 2022 року, зарплатню отримував в рублях. Усіх збирали в актовому залі і обвинувачений видавав гроші. Свідок отримував близько 50 тисяч руб., які йому дав обвинувачений, і зарплату таким чином отримували більше десяти людей.
Завідувач господарства БУВР Нижнього Дніпра сказав, що після окупації Херсона зʼявлявся на роботу до серпня 2022 року, а потім пішов у відпустку і вже не повертався. На підприємстві зʼявилися нові керівники і обвинувачений як начальник відділу юридичного забезпечення ще в серпні запитував його, як перекласти статут на російську мову, чи є якась програма для цього. Також дзвонила особа, яку призначили начальником відділу кадрів, і казала, що необхідно скласти перелік працівників, які будуть отримуватимуть допомогу від РФ. Свідок пішов у відпустку і далі все знає зі слів інших співробітників. Водій йому розповідав, що нові керівники їздили до Криму реєструвати підприємство і він їх відвозив. Після деокупації в одному з кабінетів знайшли документацію так званого «ГУП БУВР Херсонской области» і свідок видав її працівникам СБУ.
Наразі ще щонайменше двоє співробітників «ГУП БУВР Херсонской области» утримуються у слідчому ізоляторі. Це, в тому числі, жінка, яка була начальником відділу кадрів і вважає, що підприємство працювало за українськими законами і створення російської установи було тільки чутками. Суд вважає, що перебування цих свідків у СІЗО і статус обвинувачених в іншому кримінальному процесі впливає на їхню позицію.
Чоловіка засудили до 6 років позбавлення волі із конфіскацією всього майна. Також йому на 10 років забороняється обіймати адміністративно-розпорядчі посади. Обвинувачений із 25 липня 2023 року тримається під вартою в ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор».