Голосіївський суд Києва затвердив угоду про визнання винуватості щодо колишнього судді Обухівського суду Київської області Романа Мостового.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 31 травня.
У березні 2014-го суддя Мостовий розглядав адмінпротокол щодо насильства у сім’ї. Перебуваючи в своєму кабінеті, суддя сказав порушнику, що призначить йому 5 діб арешту, хоча може дати і найбільш м’яке покарання у вигляді штрафу. Щоб уникнути арешту, треба передати судді 50 літрів пального та поштових марок на суму 200 гривень. Чоловік погодився і приніс Мостовому картки на пальне і марки. За це суддя призначив сімейному насильнику 51 гривню штрафу.
У квітні 2014-го суддя розглядав адмінпротоколи на водія за порушення правил дорожнього руху і пошкодження автодоріг і дорожніх споруд (ст.124 і 139 КУпАП). Суддя аналогічно захотів 50 літрів пального, пропонуючи взамін оштрафувати водія на 340 гривень, а про порушення ПДР справу взагалі закрити за малозначністю. Чоловік погодився, але не мав часу купити бензин і просто приніс судді 600 гривень.
Ще один епізод стосується кримінальної справи щодо чоловіка, який виїхав на зустрічну смугу і врізався у машину, завдавши водію другої автівки тяжкі тілесні ушкодження. Тут суддя взяв гроші у потерпілого за винесення обвинувального вироку.
29 жовтня 2014-го близько 12 години суддя Обухівського районного суду Мостовий у своєму службовому кабінеті сказав потерпілому, що направив усі необхідні документи для проведення додаткової експертизи у кримінальному провадженні та приблизно через два тижні вона буде готова. Водночас суддя зізнався, що має у сумніви щодо обґрунтованості висновку попередньої автотехнічної експертизи, яка є у матеріалах справи.
Суддя також наголосив, що представнику потерпілого необхідно збільшити суму цивільного позову до обвинуваченого. А далі висунув вимогу передати йому 1000 доларів неправомірної вигоди за те, що судове рішення буде на користь потерпілого.
Мостовий отримав гроші двома траншами – 200 доларів у листопаді 2014-го і 800 доларів 13 січня 2015-го.
Дії судді за цим епізодом кваліфікували за ч. 3 ст. 368 КК України в редакції від 13.05.2014. Це дозволило йому уникнути тюремного покарання.
Сьогодні стаття 75 Кримінального кодексу забороняє звільняти осіб від відбування покарання з випробуванням осіб, які засуджуються за корупційні злочини. Хоча Вищий антикорупційний суд і практикує призначення умовних покарань, коли обвинувачений укладає угоду про визнання винуватості.
Зміни до ст.75 Кримінального кодексу щодо заборони умовного покарання за корупційні злочини внесли в жовтні 2014 року, а чинності вони набули 25 січня 2015-го. Закон, що погіршує становище особи не має зворотної дії в часі. Тобто не може поширюватися на колишнього суддю Мостового.
19 квітня 2021 року прокурор Офісу Генерального прокурора Фомченков В.М. та обвинувачений за участю захисника уклали угоду про визнання винуватості, де зазначено, що Мостовий раніше не судимий, характеризується позитивно, обставинами які пом’якшують покарання є щире каяття та активне сприяння розкриттю злочину, вчинення злочину особою, яка має інвалідність.
Сторони узгодили покарання – 5 років позбавлення волі без конфіскації майна, із забороною обіймати посади в правоохоронних або органах державної влади на 2 роки. Водночас Мостового звільняють від відбуття тюремного покарання з іспитовим строком 3 роки.
Протягом випробувального терміну екссуддя має обов’язки: періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Попри кримінальну справу Мостовий продовжував працювати суддею до квітня 2019 року.