Колишній заступник голови Міністерства внутрішніх справ в Автономній республіці Крим Микола Федорян дав згоду, щоб його обміняли до Російської Федерації як військовополоненого.
Про це свідчать власноруч написані Федоряном заяви російською мовою, датовані 25 листопада 2024 року, і оприлюднені на сайті проєкту «Хочу к своим» 6 січня.
«Прошу вас включити мене для обміну і передати для обмін як військовополоненого, також прошу передати мене з території України на територію Російської Федерації або тимчасово окуповану територію», — пише Федорян.
Паралельно із заявою на обмін адвокат подав апеляцію на вирок, яким 18 жовтня 2024-го його клієнта засудили до 12 років позбавлення волі за державну зраду.
Федорян близько 30 років працював в органах внутрішніх справ, наприкінці 2011-го вийшов на пенсію і з 2012-го працював у держпідприємстві «Чорноморнафтогаз» в управлінні транспорту. Після анексії він залишився в Криму, отримав паспорт громадянина РФ і продовжив працювати у російському ГУП РК «Черноморнефтегаз», створеному окупантами на базі захопленого українського підприємства.
Вранці 7 листопада 2020-го Федоряна затримали на пункті пропуску «Каланчак». Раз на рік він їздив на материкову територію України відвідувати своїх пристарілих батьків. Перевіряючи телефон Федоряна, працівники Служби безпеки України знайшли відомості про його співпрацю зі спцеслужбами РФ.
Федоряна звинуватили в тому, що він не менше 12 разів передавав транспорт ГУП РК «Черноморнефтегаз» співробітникам ФСБ РФ та інших незаконних правоохоронних органів РФ для проведення так званих слідчих дій і перевезення незаконно затриманих громадян України до місць позбавлення волі під приводом боротьби з терористичною організацією «Хізб ут-Тахрір».
Федорян очікував, що його швидко обміняють як значиму фігуру і ще 21 лютого 2021 року підписав згоду на обмін. Потім справу скерували до суду. У судових засіданнях був присутній співробітник російського консульства, відповідальний за обмін. Але потім процес чомусь загальмував і кінець сподіванням на обмін поклала повномасштабна війна.
Федорян вину не визнав і наполегливо захищався. Доказами проти нього стали переписки з його власного мобільного телефона, а також публікації в ЗМІ про обшуки ФСБ РФ в окупованому Криму. Федорян стверджував, що йому не повідомляли, для чого ФСБ РФ потрібен був транспорт, а також, що немає доказів, що люди яких обшукували мали проукраїнські погляди.
Більше про справу — «Звинувачувати кримчан у зраді України я вважаю цинічним». Як ексзамначальника кримської міліції Федорян захищався у суді