Соломʼянський районний суд міста Києва звільнив від кримінальної відповідальності громадянку, яка добровільно заявила до органів Служби безпеки України про отримане від ФСБ РФ злочинне завдання.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на ухвалу від 5 лютого.
За матеріалами справи, навесні 2017 року на одному із семінарів громадських активістів в окупованому місті Сімферополь обвинувачена познайомилась із чоловіком, який представився заступником керівника молодіжної організації «Молодіжна республіка Крим». У подальшому вона спілкувалися декілька місяців щодо роботи та функціонування громадських організацій. Потім новий знайомий запропонував обвинуваченій розробити концепцію роботи «Центра мониторинга прав человека» — сайту, на якому висвітлюватимуться факти порушень прав людини, де вона буде керівником. За це жінці пообіцяли допомогти в отриманні дозволу на проживання в Російській Федерації. На запитання, як він зможе повпливати на питання громадянства, співрозмовник відповів, що є співробітником ФСБ РФ та предʼявив службове посвідчення.
Феесбешник пояснив жінці, що основна увага сайту буде приділятися фактам порушень прав людини на території України. Він доручив обвинуваченій розробити структуру організації, шляхи пошуку інформації, її обробки та наповнення сайту. Жінці доручили промоніторити інформацію в мережі Інтернет та знайти факти порушень прав кримських татар в Україні для подальшої публікації на сайті «Центра мониторинга прав человека», з метою проведення підривної діяльності проти України в інформаційній сфері.
Обвинувачена чотири рази зустрічалась із працівником ФСБ для обговорення його вказівок щодо розпалювання міжнаціональної конфлікту та підривної діяльності проти України. Після цього вона прописала публікацію на сайті «Центра мониторинга прав человека» про порушення прав кримських татар в Україні. Під час чергової зустрічі жінку мусила надати своєму куратору результати пошуку порушень прав кримських татар в Україні та показати, як функціонує сайт «Центр мониторинга прав человека». Проте обвинувачена, усвідомлюючи, що її використовують для дискредитації України на міжнародному рівні, заявила, що відмовляється виконувати будь-які вказівки. На що феесбешник почав погрожувати їй депортацією та відповідальністю за порушення правил перебування на території Російської Федерації (тобто в окупованому Росією Криму — ред.).
Наступного дня незнайомці на вулиці представились жінці співробітниками ФСБ РФ та наказали сісти до них в автомобіль і відвезли її для допиту до будівлі ФСБ РФ. Там вона зустріла свого куратора, який, погрожуюючи фізичним насильством, примусив її під відеозапис зробити заяву на підтримку дій військового характеру РФ щодо Криму та небажання повертатися до України.
Після допиту у ФСБ РФ жінка разом із сімʼєю, використовуючи паспорт громадянина України виїхала до материкової частини України у місто Миколаїв, а згодом переїхала до Києва. У березні 2020-го вона повідомила в СБУ про те, що сталося з нею в Криму.