Херсонський міський суд Херсонської області визнав місцевого жителя винним у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 7 листопада.
У липні 2022 року т.зв. «начальник гу мвд Херсонской области» призначив обвинуваченого на посаду «старшего эксперта отделения бухгалтерских и финансово-аналитических экспертиз ЭКЦ ГУ МВД Херсонской области». Йдеться про роботу в незаконному правоохоронному органі, створеному окупаційною владою.
Після деокупації міста слідчі знайшли документи, залишені представниками РФ, у тому числі списки працівників окупаційної поліції. Серед іншого вилучили рапорт від 18.10.2022 року, в якому обвинувачений доповідає начальнику експертно-криміналіcтичного центру, що з 30.09. по 17.10.2022 року знаходився у службовому відрядженні у Москві і проходив підвищення кваліфікації у Московському університеті МВД Росії імені В.Я. Кикотя за темою «бухгалтерська експертиза».
На ноутбуці обвинуваченого виявлено папку «Стажування», в якій містилося 403 електронні файли, а саме фото та відео, які, за словами чоловіка, він зробив під час відрядження до Москви. Також за місцем проживання колаборанта вилучили зошит із нотатками зі стажування, російську книжку «27 положений по бухгалтерскому учету; Федеральный закон «О бухгалтерском учете», чек із московської книгарні, перелік документів для набуття громадянства РФ та ін.
У судовому засіданні чоловік вину визнав частково. Розповів, що у квітні 2022-го втратив роботу і приблизно в червні по телевізору побачив оголошення, що потрібні працівники в експертно-криміналістичний центр МВД Росії у Херсоні. Оскільки вже була інша держава, то він пішов туди влаштовуватись на роботу, адже має економічну освіту. Начальник сказав йому почитати конституцію і закони РФ, дав зразки експертиз. Напрямок діяльності був повʼязаний з аудитом і бухгалтерським обліком. Щоб приступити до роботи, треба було отримати громадянство Росії і пройти навчання. Він їздив на навчання у Москву, йому оплатили проживання та харчування, дали електроні квитки. Після повернення з курсів у Херсоні оголосили евакуацію на лівий берег. Але він із родиною вирішив не виїжджати. Під час дебатів та останнього слова обвинувачений заявив, що не може бути притягнутий до відповідальності, тому що діяв із крайньої необхідності, тому що закінчувались гроші і не було за що утримувати родину. Крім того, він лише виконував накази керівництва і не має нести за це відповідальність. Якщо його бачили в експертній установі, то це не означає, що він там працював. Просив його виправдати.
Суд допитав пʼятьох свідків із числа працівників «експертно-криміналістичного центру МВД Росії», який діяв під час окупації Херсона. Одна жінка працювала там прибиральницею і бачила обвинуваченого, прибирала в його кабінеті. Запамʼятала цього чоловіка, бо коли їм видавали зарплату, він був такий пʼяний, що не міг навіть свої гроші забрати. Садівник бачив обвинуваченого в білому халаті, як у лікаря. Інші свідки — експерт із дослідження наркотичних речовин, інспектор із персоналу і різноробочий — підтвердили, що бачили обвинуваченого на робочому місці.
Жодних доказів на підтвердження стану крайньої необхідності суд не отримав. Обвинувачений сам повідомив, що пішов працевлаштовуватись до ЕКЦ РФ, оскільки побачив оголошення і в Херсоні тоді була інша держава. Тобто добровільно, на власний розсуд, обрав роботу в ЕКЦ МВД Херсонської області, створеному окупаційною владою
Обвинувачений має вищу освіту і життєвий досвід, тобто мусив розуміти, що йдеться про структури, створені окупаційною владою, але вирішив працевлаштуватися до однієї з них.
Чоловіка засудили до 15 років позбавлення волі із конфіскацією усього майна. Додатково йому на 15 років заборонили обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах і займатися правоохоронною діяльністю та діяльністю, повʼязаною з наданням публічних послуг.