Головне управління нацполіції в Херсонській області заочно повідомило підозру військовослужбовцю збройних сил РФ Яну Занєвскому.
Про це йдеться у тексті підозри.
Не пізніше 30 березня 2022 року в захопленій будівлі Білозерського районного суду Херсонської області окупанти облаштували місце нелегального увʼязнення і катування цивільного населення.
13 вересня 2022–го в обідній час щонайменше 15 невстановлених російських військових затримали за місцем роботи цивільну жінку і доставили її в приміщення суду. Того ж дня Занєвскій в одному з кабінетів суду допитував заручницю, схиляючи її до співпраці і щоб вона записала відеозвернення із неправдивою інформацією про жителів Білозерської громади. Коли жінка не відповідала або говорила українською чи відмовлялась від співпраці, невстановлений солдат, який був поряд, би її гумовим кийком по спині, шиї і потилиці. Занєвскій у цей час тиснув психологічно, погрожуючи зґвалтувати дочку. Після допиту жінку посадили в камеру в приміщенні суду і наступного дня Занєвскій із трьома невідомими солдатами аналогічно допитували її, вимагаючи записати відео. Потерпіла відмовилася і їй пригрозили тривалим увʼязненням в іншому місці. Того ж дня заручницю перевели до захопленої будівлі Головного управління національної поліції в Херсонській області і утримували до 30 вересня.
За період увʼязнення потерпіла не мала доступу до їжі, води і будь-яких засобів гігієни. Над нею знущалися, забороняючи відвідувати вбиральню.
Також 15 вересня 2022 року четверо солдатів затримали цивільного чоловіка і увʼязнили в підвалі дитячої музичної школи в селі Станіслав. Наступного дня бранця перевели до захопленої будівлі Білозерського районного суду. Там Занєвскій у присутності двох військових допитував чоловіка, схиляючи до співпраці.
Коли заручник не відповідав або відмовлявся співпрацювати, то один із солдатів застосовував фізичне насильство. Потерпілому заподіяно не менше 16 ударів кулаками і ногами по тулубу, 5 ударів гумовим кийком по шиї, спині та плечах, а також 12 ударів електрострумом, що підводився дротами до рук і ніг. Занєвскій при цьому погрожував тривалим увʼязненням і розстрілом. На третій день увечері чоловік внаслідок катувань під примусом дав письмову згоду на співпрацю і повторив це під відеозапис. Наступного ранку за вказівкою Занєвского потерпілого звільнили.
Такі дії кваліфікуються як порушення законів і звичаїв війни, а саме жорстоке поводження із цивільним населенням.
Ян Занєвскій, 1995 р.н., корінний мешканець Москви, співробітник Федеральної служби безпеки Російської федерації. Його точні посада і військове звання невстановлені.
Із липня 2022-го Занєвскій займався на тимчасово окупованій території Херсонської, Миколаївської і Запорізької областей фільтраційними заходами щодо місцевого населення. Із жовтня 2022-го вважався куратором від ФСБ РФ по Василівському району Запорізької області, де в нього закріпився позивний «Ладья».
Ян Занєвскій є сином Вʼячеслава Заневського, уродженця РФ, який отримав українське громадянство і у 2008-2012 роках очолював службу безпеки президента Віктора Януковича.
У липні 2022-го, перебуваючи на Херсонщині у складі окупаційноі армії, син попросив у батька допомоги у виявленні військовослужбовців ЗСУ, учасників АТО і патріотів на захоплених територіях Херсонської і Миколаївської областей, а також місцевих жителів, які могли б розповісти про це.
Заневський-старший передав синові контакти очільника окупаційної адміністрації міста Нова Каховка Володимира Леонтьєва, керівника «главного управления министерства внутренних дел Херсонской области», а також контакти Олексадра Якименка — очільника окупаційної «государственной службы безопасности в Херсонской области».
За таку переписку Вʼячеславу Заневському оголосили підозру в пособництві збройним формуванням держави-агресора.
За інформацією слідства, Заневський-старший також перебував на окуповані території. У грудні 2022-го він узяв участь у делегації на чолі з губернатором Ульянівської обалсті РФ Алєксєєм Русскіх, який прибув із робочим візитом на окуповвані землі Донеччини і Луганщини для інспекції ремонтних робіт у навчальних закладах, соціальних обʼктах та житлових будинках. Заневський очолював охорону російського губернатора і 26 грудня 2022 року побував із ним у тимчасово окупованому Маріуполі.