Жительку міста Токмак Запорізької області Ірину Пуляєву визнали винною у колабораціонізмі і пособництві державі-агресору.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 23 січня.
У 2022 році на окупованій території створено незаконний правоохоронний орган — «Токмакский отдел ГУ МВД в Запорожской области». У подальшому його перейменовано на «отдел министерства внутренних дел Российской Федерации «Токмакский». Для примусової паспортизації місцевого населення в структурі цього органу створено відділ із питань міграції, що розмістився у приміщенні колишнього Центру надання адміністративних послуг.
Обвинувачена до окупації працювала бібліотекарем у загальноосвітній школі №12 Токмацької міської ради. Маючи проросійські погляди, в липні 2022 року Пуляєва зайняла посаду заступника начальника відділу з питань міграції y незаконному правоохоронному органі.
Показання у суді дали місцеві жителі, які вже евакуювалися на підконтрольну Україні територію.
Один чоловік розповів, що працював водієм швидкої у Токмацькій лікарні і продовжив виконувати свої обовʼязки після захоплення міста. Але на роботі йому сказали, що до 01.09.2022 треба оформити паспорт громадянина РФ. «Паспортний стіл» був розташований у лікарняному містечку, де раніше був ЦНАП. Він бачив у дворі біля «паспортного столу» черги. Майже кожного дня свідок бачив як Пуляєва приходила туди на роботу. Вона пересувалась без супроводу та примусу і з посмішкою на обличчі. Свідку відомо, що ця жінка заміжня і має сина, який також зайняв посаду в окупаційній владі.
Інший свідок показав, що місту ходили співробітники цього «паспортного столу», в тому числі й обвинувачена, які агітували отримувати паспорти РФ. Чоловік Пуляєвої після окупації міста теж став співпрацювати з окупаційною владою, а племінник чоловіка — зайняв одну з керівних посад на ринку.
Ще один свідок пояснив, що з 2000 по 2008 рік працював в карному розшуку в Токмацькому МВ УМВС України в Запорізькій області і проводив обшуки, бесіди, заходи недопущення вчинення злочинів, у тому числі у справах де фігурував чоловік обвинуваченої. У червні-липні 2022 року він возив 4-річну племінницю до дитячої поліклініки. Поруч, біля ЦНАП, він побачив багато людей та зрозумів, що тут працює «паспортний стіл» і оформлюють російські паспорти. Серед працівників цієї установи він впізнав деяких людей, зокрема Пуляєву. Свідку відомо, що син цієї жінки працює у поліції окупаційної влади.
У місцевому Telegram-каналі публікувалась інформація про те, де в Запорізькій області отримати громадянство Росії, які документи варто підготувати і відео щодо паспортизації в окупованому місті. «Первые жители освобождённого Токмака получили российские паспорта Работающие и пенсионеры, разные по возрасту люди, добровольно и осознанно принимая гражданство Российской Федерации и получая российские паспорта, поклялись соблюдать Конституцию и законодательство РФ, права и свободы ее граждан, исполнять обязанности на благо общества, защищать свободу и независимость РФ, уважать ее культуру, историю и традиции…», — йшлося у матеріалі.
Також слідчі отримали доступ до групи в Telegram, учасниками якої були колаборанти, котрі працювали в цьому «відділі з питань міграції». В чаті обговорювались організаційні питання і, наприклад, давалися поради організувати першу видачу російських паспортів в урочистій обстановці, залучаючи адміністрацію міста. Також у групі виклали анкети співробітників, у тому числі Пуляєву.
Жінку заочно засудили до 13 років увʼязнення із конфіскацією майна. Покарання вона відбуватиме з моменту затримання.