Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області визнав керівника КП «Сватове — Благоустрій» винним у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 11 жовтня.
За матеріалами справи, у квітні 2022 року в окупованому місті Сватове Луганської області представниками незаконних збройних формувань «ЛНР» на захопленому підприємстві КП «Сватове — Благоустрій» організовано підрозділ окупаційної адміністрації — «Муніципальне унітарне підприємство «Благоустрій Сватівського району».
Новостворене підприємство начебто добровільно очолив директор КП «Сватове — Благоустрій».
У телеграм-каналі 22 серпня 2022 року вийшла публікація, що окупаційна голова Сватівського району вручила обвинуваченому таблички з новими назвами вулиць. Йшлося про те, що вулиці міста і району будуть називатися як раніше, тобто до декомунізації.
Крім того, в мережі виявлено статтю про виїзне засідання окупаційних чиновників з приводу благоустрою міста, де на фото також присутній обвинувачений.
У результаті негласних слідчих розшукових дій правоохоронці отримали доступ до електронної скриньки обвинуваченого. Серед іншого знайшли лист від 26.05.2022 р. адміністрації Сватівського району так званої «ЛНР» та адресований «директору МПУ «Благоустройство Сватовского района». 11.07.2022 обвинувачений за своїм підписом також відправив листа на імʼя голови Сватівського району т.зв. «ЛНР»
У судовому засіданні чоловік вину визнав частково та суду показав, що з 2011 року керував КП «Сватове — Благоустрій». 10 березня 2022 року незаконні формування «ЛНР» захопили місто. Мер зібрала весь штат міської ради, але комунальні підприємства запрошені не були. Які приймалися рішення йому не відомо і подальші дії не розʼяснювалися. Всі комунальники надавали послуги населенню. Заробітну плату їм виплачували до середини червня в гривні, а потім частково російськими рублями. На початку вересня 2022-го він залишив Сватове та виїхав на підконтрольну українському уряду територію, оселився в місті Києві, тому що на нього тиснули представники окупаційної влади за те, що не сприяв проведенню «референдуму».
Обинувачений визнав вину частково, а саме, що потрібно було виїхати в березні 2022 року, а не у вересні. Пояснив, що працював за старим контрактом. Таблички нових назв вулиць йому вручили, але він їх не встановлював. Він залишився, щоб зберегти підприємство. Походження листа від його імені на адресу окупаційної адміністрації пояснити не може. Можливо, направляли такі листи, щоб не було тиску силових структур «ЛНР». У травні 2022-го його начебто викликали в «прокуратуру» і «Міністерство государственной безопасности»«ЛНР», розпитували про підприємство і відпустили.
Свідок, який мешкав у Сватовому і працював рятувальником у ДСНС, проїжджаючи повз КП «Сватове — Благоустрій», бачив як обвинувачений стояв там і розповідав своїм підлеглим, що робити. Так він зрозумів, що обвинувачений залишився директором. У червні-липні минулого року він також бачив його біля підприємства і розумів, що він там працює. Свідку відомо, що на вулиці вішали прапори і він вважає, що це робили саме робітники КП «Сватове — Благоустрій».
Більшість свідків фактично давали показання з чужих слів — розповідали, що вони чули від інших жителів Сватового або читали в інтернеті.
Один зі свідків помітив, як обвинувачений під час окупації заходив до КП «Сватове — Благоустрій», але особисто з ним не спілкувався. Йому відомо, що обвинувачений продовжив працювати директором тільки зі слів інших мешканців.
Ще один чоловік розповів, що в першій половині березня 2022 року був присутній на зборах директорів комунальних підприємств і бачив там обвинуваченого. Після виїзду з міста він продовжив спілкуватися з колегами та знайомими і вони підтверджували, що обвинувачений співпрацює з окупаційною владою. Також свідку відомо, що обвинувачений був на святі російського прапора.
А ще показання суду дала жінка, яка працювала в КП «Сватове — Благоустрій» із 8 березня по 6 травня 2022 року на посаді контролера-експедитора. До 24 лютого 2022 року вона працювала у Сватівській міській раді на посаді головного спеціаліста. За її словами, після окупації ніяких вказівок щодо функціонування міської ради не було, керівництво на звʼязок не виходило. Після 8 березня 2022 року органи влади змінилися, вона залишилася в місті і працювала в КП «Сватове — Благоустрій», де директором продовжував бути обвинувачений. Комунальне підприємство, на її думку, функціонувало як і раніше, хоча в адміністрації була окупаційна влада. Свідок виїхала зі Сватового 18 липня 2022 року.
На підставі досліджених матеріалів суд вирішив, що вина підсудного підтверджується і немає жодних обставин, які б ставили під сумнів добровільність його дій.
Чоловіка визнали винним у зайнятті посади, повʼязаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора (ч. 5 ст. 111-1 КК). Його покарали 7 роками вʼязниці із конфіскацію всього майна. Також засудженому на 12 років забороняється обіймати деякі посади в органах державної влади, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги.