Малиновський районний суд міста Одеси визнав 32-річного громадянина винним у державній зраді.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 26 березня.
На початку травня 2022 року, перебуваючи у місті Одеса, чоловік у телефонній розмові з невстановленим співробітником розвідувальних органів РФ погодився співпрацювати, а саме збирати і передавати інформацію про розташування і рух військових підрозділів і військової техніки Збройних Сил України
22 травня обвинувачений написав у Telegram, що особисто бачив на дорозі рух гусеничної бронетехніки ЗСУ.
25 травня інформував про рух військової техніки в бік лінії державного кордону з Республікою Молдова. Вважається, що він спостерігав це кількома днями раніше, коли їхав трасою Ізмаїл — Одеса до місця свого мешкання.
27-28 травня чоловік намагався виїхав у Миколаївську область в районв правого берега річки Південний Буг, щоб розвідати місцезнаходження і географічні координати позицій дивізіонів установок РСЗВ (ракетних систем залпового вогню). «Мене туди не пропустять, можу спробувати. Но вони не випускають з області, у мене Одеська», «Тут в Одесі можу рішити», «Не виходить, треба дозвіл. Їду назад», — написав він своєму куратору із РФ.
Із протоколів нагласних слідчих дій вбачається, що співрозмовник обвинуваченого перебував на тимчасово окупованій території Херсонської та Миколаївської областей і є військовослужбовцем РФ.
У судовому засіданні зловмисник не визнавав себе винним. Розповів, що з початком масштабних воєнних дій відвіз до кордону своїх колишню дружину та малолітню доньку, які далі поїхали в Молдову до родичів у село, рятуючись від війни. У березні йому почав дзвонити незнайомець, який говорив, що знає, що його жінка з дочкою в селі Молдові і, щоб вони були живі і здорові, він мусить допомагати. Оскільки йому погрожували, то він спілкувася з військовослужбовцем РФ, але інформацію, яку надсилав нібито не відповідала дійсності, він її вигадував, просто брехав, тому що боявся погроз своїм рідним, оскільки йому назвали точну адресу, де знаходиться його донька. Але доказів погроз у чоловіка не збереглося. У поліцію він не звертався і родичам також нічого не розповідав.
Обвинувачений переконував, що наміру здати позиції ЗСУ ворогові не мав, адже він працював екскаваторщиком до затримання, рив окопи для ЗСУ і до Росії ставиться негативно, оскільки вона вбиває українців.
Рідний брат цього чоловіка у суді розповів, що у травні-червні 2022 року той проживав в Одесі в орендованій квартирі разом зі своєю дівчиною, з якою мав стосунки останні чотири роки. Він працював на екскаваторі і грошей йому вистачало на допомогу колишній дружині з донькою та іншим родичам. Свідкові брат постійно розповідав, що переживає за 8-річну доньку та колишню дружину, які виїхали до Молдови. Дуже хотів щоб вони повернулись і через це почувався погано.
Співмешканка обвинуваченого підтвердила, що той спілкувався з колишньою дружиною і дитиною і переживав, коли вони виїхали. Водночас про погрози їй нічого невідомо.
Понятий розповів, що під час обшуку підозрюваний казав, що його змусили давати інформацію, погрожуючи колишній сімʼї, яка знаходилась в Молдову. Другий понятий показав, що чоловік при обшуку декілька разів згадував про свою сімʼю, яка перебуває в Молдові, але якому контексті не відомо.
Суд критично поставився до пояснень обвинуваченого, що він діяв нібито внаслідок погроз його сімʼї і передавав неправдиву й вигадану інформацію, оскільки це спростовується доказами.
Із показань обвинуваченого, спілкування із росіянином тривало з березня до травня 2022 року, а затримали його 4 червня. На думку суду, цього часу було досить, щоб заявити про погрози до правоохоронних органів. У цей час чоловік працював, вільно переміщувався територією Одеси та Одеської області, як він сам розповідає, був залучений на будівництві захисних споруд для ЗСУ. Зі змісту переписки вбачається, що вона велася без погроз з боку представника РФ, навпаки обвинувачений допитувався, що йому треба зробити, писав, що саме він може зробити, що свідчить про добровільність його дій.
При обшуку за місцем проживання обвинуваченого вилучили незначну кількість наркотиків — канабісу та амфетаміну. Він підтвердив, що раніше вживав такі речовини.
Також у квартирі знайшли боєприпаси, які зберігалися без дозволу, — корпус гранати РГД-5, запал, тротилову шашку і електродетонатор.
На відеозаписі обшуку в момент виявлення у шафі чорного пакету чоловік дуже емоційно висловився, що це не його, заперечуючи будь-яке відношення до пакету. Реакція на цей пакет, на думку суду була непідробною, не штучно створеною і викликає сумніви в версії обвинувачення.
Суд вважає сумнівним, що обвинувачений взагалі міг самостійно дістати вибухівку.
Він має загальну середню освіту і є робітником на екскаваторі. Власного житла в Одесі не має, проживав в орендованій квартирі. Раніше не судимий і доказів його звʼязків у злочинному світі не надано.
У пакеті був корпус ручної гранати РГД-5, тротилова шашка із запалом і електродетонатор миттєвої дії типу ЕДП. Щоб використати ці передмети, необхідно поєднати корпус ручної гранти і запал, а також тротилову шашку із електродетонатором. Однак прокурор не довів, що обвинувачений знає, як це зробити. Пересічна людина з цим не впорається. Напаки сам зовнішній вигляд цих предметів може налякати цивільну людину, не кажучи про те, щоб проводити з ними певні маніпуляції.
За державну зраду чоловіка засудили до 15 років увʼязнення із конфіскацією майна, за епізодом зберігання боєприпасів його повністю виправдали.
У матеріалах справи немає відомостей, що обвинувачений має інші цінності, окрім автомобіля великого ступеня зношеності, яким він пересувався, збираючи інформацію військового характеру, та мобільного телефону, з якого спілкувався із представником держави-агресора. Машина і мобільний телефон підлягають спеціальній конфіскації як знаряддя злочину.