Хортицький районний суд міста Запоріжжя визнав 54-річного вихідця із Криму винним у державній зраді.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 25 квітня.
28 жовтня 2023 року о 4 ранку спецпідрозділ батальйону «Скала» Збройних сил України десантувався в районі позиції «Кадирівка» біля населеного пункту Роботино, де противник зустрів їх шквальним вогнем. Українські військові проводили зачистку позиції. Десь о 5.30 військовий вийшов з окопу, щоб перевірити місцевість і помітив біля лісосмуги російського солдата, який ховався в окопі. Під прикриттям побратима військовослужбовець підійшов збоку і вдарив окупанта прикладом в обличчя. Російського солдата звʼязали, помістили до військового автомобіля і повезли на тилові позиції.
Полонений мав при собі військовий квиток та паспорт громадянина РФ, а також довідку від 29.09.2023, видану молодшому сержанту про те, що він мовою оригіналу: «проходит военную службу по контракту в воинской части 65384, дислоцированной на территории Чеченской Республики, Штойского района, с.Борзой. С 01.08.2023 по настоящее время принимает участие в специальной военной операции на территории ЛНР, ДНР и Украины».
У подальшому зʼясувалося, що військовополонений народився у 1970 році в Криму і є громадянином України.
У першій декаді серпня 2023 року, перебуваючи в тимчасово окупованому місті Сімферополь АР Крим, чоловік уклав контракт на проходження військової служби в збройних силах Російської федерації і вступ до 291-го гвардійського мотострілецького полку військової частини 65384.
У судовому засіданні обвинувачений не визнав вину і пояснив, що не вважає себе громадянином України. Після «референдуму» в Криму у 2014 році він отримав паспорт громадянина РФ і, на його думку, автоматично позбувся громадянства України. Паспорт громадянина України він залишив на памʼять і він зберігається зараз у нього вдома. З окремою заявою про відмову від громадянства України до державних органів України не звертався. У 2023 році він як громадянин РФ, будучи військовозобовʼязаним, 31.08.2023 добровільно уклав контракт на проходження військової служби. Йому виплатили 195 тис.руб, на які купив військову форму та інше спорядження. При укладанні контракту йому нібито обіцяли, що він не братиме участь у бойових діях, а буде рити окопи.
На територію Запорізької області він прибув 5 вересня 2023 в складі підрозділу із близько 30 осіб. За його словами, щоб захищати Крим, оскільки його обстрілювали дронами. 5 днів солдати були на полігоні, потім їх розселили в селі Новопетрівка. За два місяці перед полоном російські військові були біля лінії фронту в Роботино, копали окопи та періодично чергували в них із автоматами. Обвинувачений повідомив, що іноді стріляв по безпілотникам, по людям не стріляв. Напередодні полону за наказом солдати заступили на нічне чергування в окопах, які були за 2 км від українських позицій. Обвинувачений розповів, що вранці вийшов з окопу, а коли повернувся, там вже були українські військові. Його вдарили прикладом в голову і він був контужений. При ньому був автомат, 4 ріжка з патронами, лопата залишилася в окопі.
Чоловік вважає, що не скоював злочину, оскільки є громадянином РФ, громадянство набув законно, окупації Криму не визнає. На його думку, Росія законно перебуває в Криму і він захищав інтереси Росії та Криму.
У суді дослідили відеозаписи показань двох українських військових, котрі розповіли, як обвинувачений потрапив у полон, а також документи, які мав при собі цей чоловік.
Паспорт громадянина України на імʼя обвинуваченого недійсним не визнавався, інформація про втрату чи вихід із громадянства відсутня. Тому чоловіка притягували до кримінальної відовідальності як громадянина Укараїни.
Доводи обвинуваченого про те, що він після 2014 року є громадянином РФ, суд вважає безпідставними і відхиляє, оскільки тимчасова окупація Росією частини території України, в тому числі АР Крим є незаконною. Примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства Російської федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України.
Суд призначив покарання у вигляді 15 років позбавлення волі із конфіскацією майна.
Із матеріалів кримінального провадження вбачається, що після взяття у полон чоловік утримувався у ДУ «Запорізький слідчий ізолятор», але пізнше його перевели до табору для військовополонених.