Теплодарський міський суд Одеської області визнав громадянку винною у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 11 січня.
У вересні 2022 року жителька села Новоолександрівка Бериславського району Херсонської області прийняла пропозицію окупаційного сільського голови щодо участі у проведенні незаконного референдуму про вихід Херсонської області зі складу України і входження до складу РФ.
23-27 вересня жінка з переносною урною для бюлетенів обходила двори односельчан, залучаючи їх до голосування. 27 вересня 2022 року так звана «ЦВК Херсонської області» оголосила незаконний референдум таким, що відбувся, і 87.05 % виборців, нібито, висловилися за входження Херсонської області до складу РФ.
Після звільнення частини Херсонської області у приміщенні школи в місті Берислав, сільському клубі в селі Високе і Бериславському фаховому педагогічному коледжі ім. В.Ф. Беньковського знайшли урни і кабінки для голосування, прапорці з російською символікою, банери виборчих дільниць, номерні сейф-пакети для опечатувння документів, зразки бюлетенів та ін.
Інші четверо осіб, які аналогічно займалися проведенням референдуму в Новоолександрівці, уже засуджені за колабораціонізм.
Жінка в судовому засіданні вину не визнала та пояснила, що брала участь у референдумі виключно під примусом, оскільки залишилась без засобів до існування. У липні 2022-го помер чоловік, на утриманні якого вона перебувала. Тому вона стала працювати в сільській раді технічним працівником і керівник ради від окупаційної влади зобовʼязала її носити урну із бюлетенями, погрожуючи у випадку відмови звільнити та не видати зарплату. В судових дебатах жінка визнала вину та просила призначити їй мінімальне покарання.
Пʼятеро свідків, які є жителями Новоолександрівки, кожен окремо зазначили, що знають обвинувачену і під час «референдуму» вона носила урну із бюлетенями та ходила разом з іншими особами, які закликали взяти участь у голосуванні. Свідки повідомили, що підсудна носила урну без будь-якого примусу і водночас характеризували її з позитивної сторони, уточнили, що агітацію вона не проводила.
Обставинами, що помʼякшують покарання, суд врахував смерть чоловіка обвинуваченої в період окупації і відсутність засобів до існування.
Жінку засудили до 6 років позбавлення волі з конфіскацією усього майна і забороною на 10 років обіймати деякі посади.