Дергачівський районний суд Харківської області визнав жителя смт. Козача Лопань винним у пособництві державі-агресору.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 20 лютого.
За матеріами справи, під час окупації селища обвинувачений віддав у користування свій автомобіль «Нива», а також протягом травня-серпня 2022 року закликав односельців вступати до «Народної Дружини». Це формування, створене росіянами на захопленій території, виконувало окремі функції поліції. Учасники «дружини» наглядали за громадським порядком, затримували колишніх українських військовослужбовців та патріотично налаштованих громадян, проводили обшуки в місцевих та ін.
Новим учасникам «Народної Дружини» обвинувачений обіцяв автомобілі і рації, а також грошові виплати. Одному з них сказав, що він отримуватиме 40 тисяч рублів винагороди.
Пособника затримали 1 лютого 2023 року. За його місцем мешкання знайшли вогнепальну зброю — колишній сигнальний самозарядний пістолет, перероблений під травматичний, придатний для ураження живої цілі. Тому його додатково звинуватили в незаконному зберігання вогнепальної зброї.
Девʼятеро свідків обвинувачення давно знають цього чоловіка, бо тривалий час проживають у Козачій Лопані.
Одна жінка розповіла, що до так званої «Народної Дружини» входило близько 20 осіб і серед них вона бачила обвинуваченого. Також цього чоловіка неодноразово помічали разом із військовими РФ на блокпосту.
Місцевий житель показав, що наприкінці серпня 2022-го російські солдати провели «обшук» у нього в будинку і на подвірʼї, шукаючи канабіс. Обвинувачений був там, підійшов до свідка і поцікавився чому він, його батько та брат не вступили до «Народної Дружини». При цьому пояснив, що після вступу до лав «Дружини» їм дадуть автомобіль і будуть платити гроші. Приблизно через пʼять днів при особистій зустрічі обвинувачений запитав свідка, чи не надумав він долучитися до «Народної Дружини». На що той відповів відмовою.
У судовому засіданні чоловік вину визнав частково. Сказав, що йому відомо про створення в селищі Козача Лопань так званої «Народної Дружини». До її складу входили місцеві жителі, які патрулювали з червоними повʼязками. Сам він, як стверджує, не брав у цьому участі, не входив до складу «Народної Дружини». Але деякі сусіди його, нібито, обмовляють у звʼязку з іншою кримінальною справою, де він є потерпілим. Російські солдати і окупаційна поліція, як він каже, приїхали до нього додому і попросили дати покористуватися своє авто. При цьому наказали видати розписку або довіреність на імʼя голови «ВДА Харківського району».
Також були допитані пʼятеро свідків захисту — родичі і друзі обвиунваченого. Як виявилося, в період окупації вони взагалі в селищі не проживали. Про події дізнавалися із телефонних розмов із обвинуваченим та його матірʼю, тому по суті свідчили з їхніх слів. Від самого обвинуваченого вони чули, що з окупантами він не співпрацював, до «Народної Дружини» не входив, займався лише перепродажем продуктів харчування та тютюнових виробів серед місцевого населення. Суд поставив показання цих свідків, адже вони особисто в селищі під час окупації не проживали. І, ймовірно, через родинні і дружні стосунки намагаються допомогти обвинуваченому.
Чоловіка засудили до 11 років позбавлення волі з конфіскацією майна. У нього вдома при обшуку вилучили 22 тисячі доларів. Друзі та родичі говорили, що ці гроші належать матері підсудного, яка нібито тривалий час збирала гроші на операцію. Але суд визнав ці показання свідків безпідставними і кошти конфіскував.
Обвинувачений утримується під вартою, але ще має право оскаржити вирок.