Комунарський районний суд міста Запоріжжя визнав жінку винною в колабораційній діяльності.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 18 серпня.
46-річна мешканка Мелітополя Олена Шапурова до повномасштабного вторгнення РФ була директором Мелітопольського промислово-економічного фахового коледжу. На початку березня 2022 року вона добровільно почала працювати директором так званого «департамента образования военно-гражданской администрации г. Мелитополь».
На новій посаді жінка виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функцій. Зокрема, у квітні минулого року займалася інвентаризацією майна мелітопольських закладів освіти, після чого звинуватила директорів у крадіжці і повідомила про порушення окупаційну «Народну міліцію».
31 березня Шапурова організувала збори керівників навчальних закладів переконувала їх співпрацювати з російською владою або звільнятися.
У липні 2022-го Шапурова очолила департамент освіти і науки окупаційної «военно-гражданской администрации Запорожской области».
У серпні в будинку культури ім. Т.Г. Шевченка Шапурова провела для освітян «Августовскую педагогическую конференцию» під назвою «Учить, воспитывать, созидать вместе!». На фоні прапору РФ вона обговорювала організацію навчального процесу та впровадження в школах стандартів освіти РФ, а вже 1 вересня 155 навчальних закладів у Запорізькій області отримали російські підручники.
Після незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу РФ російські окупанти незаконно створили «Министерство образования Запорожской области», яким по сьогодні керує Шапурова. Невдовзі вже як міністр вона їздила до окупованого селища Якимівка, де на зустрічі з директорами освітніх закладів обговорювала питання їх реконструкції.
29 жовтня разом з іншими «министрами образования» окупованих українських територій Шапурова брала участь у засіданні колегії «Министерства просвещения РФ», де обговорювалась програма розвитку освіти за російськими стандартами.
Колишня колега Шапурової у суді підтвердила, що та дійсно перейшла на роботу в окупаційний департамент і організовувала навчання за законодавством РФ. Одного дня за вказівками Шапурової до свідка з обшуком навідалися представники окупаційної адміністрації у супроводі озброєних військовослужбовців і провели бесіду щодо її проукраїнської позиції та порадили звільнитися.
Заступник міського голови Мелітополя розповів суду, що з перших тижнів окупації Шапурова почала співпрацю з росіянами, а зараз називає себе міністром освіти. За словами свідка, жінка з березня минулого року відвідувала навчальні заклади та змушували директорів працювати під прапорами РФ, але вони не погоджувалися й писали заяви на звільнення.
Директорка Мелітопольської гімназії №23 в суді підтвердила, що після відмови працювати за російськими стандартами Шапурова кричала, що так просто це не залишить і в Мелітополі вони не житимуть. Після такої розмови вночі викрали чотирьох директорів навчальних закладів і до кожного з директорів навчальних закладів приходили співробітники ФСБ РФ і схиляли їх до співпраці.
У суді дала показання колишня в.о. директора «Мелітопольського багатопрофільного центру професійно-технічної освіти», якій під кінець березня зателефонувала Шапурова і запропонувала зустрітися і обговорити питання розселення людей. Жінка під’їхала до коледжу і там її зустріли російські військові та відвели до зали, де вже були інші керівники навчальних закладів.
Свідок пригадує, що Шапурова сиділа по центру у супроводі чотирьох російських військових і її представили начальником управління освіти. При зустрічі Шапурова надала свідку лист про те, що вони переходять на утримання Росії.
Представник військової адміністрації повідомив свідку, що вони бажають бачити її у команді міста Мелітополя. Після відмови 21 травня минулого року свідка арештували і пʼять днів утримували в комендатурі, схиляючи її до співпраці. Потім Шапурова звільнила жінку з посади.
У суді оглянули численні публікацій в інтернеті про діяльність Шапурової як керівника сфери освіти на тимчасово окупованій території Запорізької області.
«Министр образования Запорожской области Елена Шапурова рассказала о процессе интеграции в образовательное пространство России. В настоящее время ведется масштабная работа по выстраиванию учебного и воспитательного процесса», — йдеться в одній з таких.
У березні цього року російські ЗМІ повідомили, що освітянка із Запорізької області Шапурова одержала від президента РФ Путіна нагороду — «орден Дружбы». Після цього вона із захватом говорила про зустріч із президентом країни-агресора РФ («Это было как во сне»).
Судовий процес відбувся за відсутності обвинуваченої, яка переховується від українських правоохоронців.
Шапурову заочно засудили до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також їй на 15 років заборонили обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, пов’язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.