Подільський суд Києва не зміг почати розгляд обвинувального акту в справі голови Конституційного суду Олександра Тупицького.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
До суду не прибув один із захисників Тупицького — Костянтин Дорошенко, передавши клопотання про відкладення засідання.

Як пояснив другий адвокат — Олександр Телешецький — його напарник зайнятий у Вищому антикорупційному суді, де розглядається клопотання детектива НАБУ щодо продовження строків слідства у справі з 16 підозрюваними і 16 захисниками. Це провадження щодо злочинної організації на чолі з одеським бізнесменом Володимиром Галантерником, до якої також входить мер Одеси Геннадій Труханов та ще низка чиновників одеської мерії. Усі вони звинувачуються у заволодінні коштами місцевого бюджету та земельними ділянками під забудову.
Тупицький сказав, що продовження засідання тільки з одним адвокатом порушуватиме його право на захист, тим більше, що він вважає свою справу політично мотивованою.

Прокурор Олексій Донський заперечував, кажучи, що обвинувачений вже має в засіданні одного адвоката, крім того сам є юристом. Оголошення обвинувального акту (зміст якого вже відомий учасникам), прокурорська промова і визначення порядку дослідження доказів — це на думку прокурора такі технічні питання, що лиш одного захисника не порушить прав обвинуваченого.
Але Тупицький і його захисник з цим не погоджувалися, кажучи, що обвинувачений сам має право визначати кількість своїх адвокатів.
Зрештою, суддя Людмила Казмиренко погодилася відкласти слухання справи по суті. Натомість розглядалася заява про роз’яснення ухвали суду щодо запобіжного заходу — в частині покладення обов’язку утриматися від спілкування з працівниками Секретаріату Конституційного суду.
У мотивувальній частині суддя зазначила, що Тупицький не має спілкуватися з працівниками Секретаріату КСУ з приводу обставин справи. Але в резолютивній частині рішення написано, що просто не спілкуватися — без уточнення.

— Я не застрахований від того, що якась людина може мені зателефонувати і поздоровити з якимось днем, празником… Якщо я йому відповім, то це буде спілкування… Крім того, як відомо з учорашнього рішення Конституційного суду, я є в штаті, я є головою і суддею Конституційного суду. Звільнення ніякого не відбулося. Тому відкладено приведення до присяги двох суддів, — розповідав Тупицький.
Напередодні Конституційний суд відмовив у приведенні до присяги двох нових суддів КСУ за квотою президента, посилаючись на відсутність вакансій. Вільне місце мало б звільнитися після відставки Тупицького, але він оскаржив указ президента і поновився на посаді, всупереч волі Зеленського.
— Посадові обов’язки голови суду не обмежені його перебуванням у службовому кабінеті. Голова суду може бути на конференції, у відрядженні. Поза межами суду виконує обов’язки щодо спілкування з суспільством, — пояснював обвинувачений.
Суддя вважає, що повна заборона на спілкування з деякими працівниками Секретаріату суду буде перешкоджати виконанню обов’язків голови суду.
— Я думаю, це, можливо, описка чи недописка… І прошу привести ухвалу про обмеження в спілкуванні у відповідність до мотивувальної частини.

Прокурор Донський вважає рішення суду цілком зрозумілим. На його думку, обвинувачений вимагає змінити текст рішення.
— Ми на даній стадії не вправі брати негласні слідчі (розшукові) дії. Якщо не забороняти спілкуватися взагалі, а забороняти на певні теми, то сторона обвинувачення ніяк це проконтролювати не може. Ми не можемо взяти контроль телефона чи місця і спостерігати про що саме вони спілкуються… Сторона обвинувачення не могла би виконати ухвалу в частині контролю, якби було заборонено спілкування на певні теми, а не заборонено спілкування взагалі. Нема у нас механізму НСРД чи будь-якого іншого способу встановити, про що обвинувачений спілкується з іншою особою, — вважає прокурор.
Та найбільшу незгоду Тупицького викликала заборона на спілкування з головним бухгалтером КСУ Наталією Осницькою. Удвох вони є обвинуваченими в іншому кримінальному провадженні, яке передано на розгляд до Голосіївського суду Києва.
— Не спілкуючись з нею — це порушує моє право на захист, — каже Тупицький.
Але прокурор заперечує.
— Право на захист не охоплює можливість узгодження своїх показань з іншим обвинуваченим у процесі… Де застосовується запобіжний захід більш суворий обвинувачені навіть утримуються в різних камерах, щоб вони не могли спілкуватися.
— А запитання задавати? — перебив прокурора Тупицький.
— Ставити запитання в межах судового процесу, реалізувати певні права в процесі обвинувачений може… Заборона не позбавляє обвинуваченого права ставити свідку питання, коли він буде перед судом давати відповіді, — пояснив прокурор, — Але узгоджувати позиції двох обвинувачених — немає і не може бути такого права. У кожного обвинуваченого власна позиці захисту… Це можливість взаємного впливу один на одного, випрацьовувати спільну позицію замість того, щоб кожен обвинувачений мав ту позицію, яку вважатиме за необхідне.
Адвокат Телешецький не погодився з прокурором, кажучи, що закон спілкування обвинувачених не обмежує і це потрібно, щоб ефективно захищатися. І якби це заборонялося, то відповідна норма була б у кримінальному процесуальному кодексі.
— Де здрава логіка? Це не свідки обвинувачення. Це не свідки, які щось знають по обставинам справи. Ви не перепутали нічого? — звернувся Тупицький до прокурора.
— Зробіть зауваження, — пролунало з лавки прокурорів.
— Робіть зауваження. Я вже сприйняв. Вибачаюсь, — відреагував обвинувачений.

Зазначимо, що наразі перелік свідків у суді ще не заявлявся. Попередньо можна припустити, що не всі особи, з якими Тупицький обмежений у спілкуванні, будуть викликатися як свідки.
Суддя після виходу із нарадчої оголосила, що Тупицькому забороняється спілкуватися з визначеним колом осіб лише щодо обставин у даній справі.
Також голова КСУ повідомив, що цього тижня лягає на стаціонарне лікування, яке буде тривати до 26 грудня. Відтак у найближчі тижні судовий розгляд неможливий. Водночас Тупицький пояснив, що надасть суду документи про лікування лише постфактум, оскільки раніше правоохоронні органи начебто тиснули на його лікарів.
Суд відклав розгляд до 20 січня.
Нагадаємо, що раніше Подільський суд обрав Тупицькому запобіжний захід — 45 тисяч гривень застави, бо закон не дозволяє більше для нетяжких злочинів. Також його зобов’язали утриматися від спілкування зі свідками — заявником Владиславом Дрегером, ексголовою Вищого госпсуду Віктором Татьковим, екссуддею Артуром Ємельяновим, юристами Попковим, Яїцьковим, колишньою співробітницею канцелярії ВГСУ Катасоновою та ще деякими іншими особами. У списку є працівники секретаріату Конституційного суду, зокрема його головний бухгалтер Наталія Осницька, з якою Тупицького судитимуть разом по іншій справі в Голосіївському суді.
Суд задовольнив клопотання прокурора лише частково. Тупицького не зобов’язали носити електронним браслет і не заборонили йому відвідувати будівлю Конституційного суду.
У кінці травня цього року Офіс Генерального прокурора скерував до Подільського районного суду Києва справу стосовно голови Конституційного Суду України за фактами злочинів проти правосуддя.
Тупицький звинувачується у підкупі свідка в інтересах колишнього Голови Вищого господарського суду України Юрія Татькова для дачі завідомо неправдивих показань у кримінальному провадженні щодо заволодіння майновими активами ЗАТ «Зуївський енергомеханічний завод».
Крім того, у 2018-2019 роках Тупицький начебто сам неодноразово надавав слідчому ГПУ завідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів.
Строк давності за один із епізодів — примушування свідка до зміни показань — вже сплив. Це кримінальний проступок, за який особу можна притягнути до відповідальності протягом 2 років з моменту скоєння.За введення слідчого в оману Тупицькому загрожує максимально до 5 років позбавлення волі.
27 березня 2021 року президент Зеленський скасував Указ про призначення Тупицького суддею КСУ в 2013-му. Так Тупицький втратив повноваження судді і голови Конституційного суду. Але 14 липня Верховний суд визнав незаконним Указ президента Зеленського.
Після цього стало відомо, що колишньому голові Конституційного Суду України Тупицькому також оголосили підозру в несанкціонованому втручанні в роботу автоматизованої системи. Ця справа, в якій фігурує разом із головною бухгалтеркою КСУ Осницькою скерована до Голосіївського суду Києва і там планується підготовче засідання.