Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області визнав колишнього ревізора-інспектора податкової інспекції міста Купʼянська Харківської області винною у колабораційній діяльності.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 7 квітня.
Під час окупації міста жінка працювала «головним спеціалістом» у незаконно створеному органі окупаційної влади «Налоговая служба Харьковской области». За версією обвинувачення, вона ставила податковий облік РФ місцевих підприємців, видавала дозвільні документи на ведення підприємницької діяльності та приймала податкову звітність.
У суді свідчили шестеро колишніх співробітників обвинуваченої, яким відомо, що вона вона працювала на окупаційну владу.
Одна жінка також працювала головним державним інспектором у податковій інспекції Купʼянська. Але під час окупації співпрацювати з загарбниками відмовилася, хоча їй пропонували. У неї двоюрідний брат підприємець. У серпні 2022-го вона з братом їздила до незаконно створеного податкового органу і бачила там табличку з іменем обвинуваченої. Свідок запитувала обвинувачену як співробітницю окупаційної податкової, які звіти треба здавати, на що та відповідала, що здавати потрібно лише звіти про найманих працівників.
Після звільнення Купʼянська в приміщенні, яке займала «налоговая служба», знайшли численні службові документи, у тому числі за підписами обвинуваченої.
У судовому засіданні громадянка вину визнала частково. У податкових органах України вона працювала з 1990 року. У перший день повномасштабного вторгнення керівник їй повідомила, що через воєнні дії вони на роботу не виходять і починається простій.
Обвинувачена розповіла, що 26 лютого Купʼянськ окупували і місцеві жителі були покинуті на свавілля долі. Пʼять місяців не було зв`язку, банки, магазини, аптеки закривалися. Ціни на продукти зросли в декілька разів. З травня 2022 року була створена окупаційна військова адміністрація. Одного дня жінка побачила оголошення, що потрібні працівники в окупаційну адміністрацію. З 1 серпня 2022-го почала працювати податкова служба, куди вона пішла працювати.
Представники держави агресора до неї особисто не зверталися, примус не застосовували. Жінка підтвердила, що добровільно зайняла посаду у незаконно створеному державному органі, бо не мала грошей для існування. Але вона наполягає, що це було не з березня, а з серпня і до початку вересня 2022 року. Обвинувачена розповіла, що приймала мешканців, які хотіли перереєструвати свою підприємницьку діяльність, розказувала, як правильно заповнювати заяви, щодо спрощеного порядку оподаткування за законодавством РФ. Жінка пояснила, що їй певний час ще нараховували заробітну плату від України, але вона не могла нею скористатися, оскільки банкомати не працювали і зняти готівку було ніяк. Зарплату від окупантів вона не отримала.
Прокуратура звинуватила жінку в державній зраді — переході на бік ворога, що карається 15 роками вʼязниці або довічно. Але суд змінив кваліфікацію на більш мʼяку, а саме колабораціонізм – зайняття посади, повʼязаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території (ч.5 ст.111-1 ККУ).
Суд визнав недоведеним обвинувачення у частині того, що співробітниця окупаційної податкової видавала дозвільні документи, зокрема, патенти, оскільки жодних доказів цього не надано.
Жінку засудили до 5 років увʼязнення, заборонивши на 15 років обіймати деякі посади.
У строк відбуття покарання зараховується час тримання обвинуваченої під вартою з 30 вересня 2022 року по день набрання цим вироком законної сили.