Хортицький районний суд міста Запоріжжя визнав 41-річного Сергія Рєзніка винуватим у колабораціонізмі і пособництві державі-агресору.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 14 серпня.
Рєзнік був поліцейським відділення № 2 взводу № 4 роти конвойної служби ГУНП в Запорізькій області, мав звання старшого сержанта поліції.
Приблизно у жовтні 2022 року, перебуваючи в тимчасово окупованому місті Токмак Запорізької області, він обійняв посаду в окупаційній поліції. Він зайнявся охороною і конвоюванням підозрюваних та обвинувачених ізолятора тимчасового тримання.
Наказом голови окупаційної адміністрації Запорізької області передбачено, що до осіб, які вчиняють «екстремістські дії» на території Запорізької області, застосовується примусове видворення за межі території області, що є порушенням міжнародного права.
22-31 січня 2023 року Рєзнік як поліцейський конвою допоміг окупантам у незаконному утриманні в ізоляторі і подальшому видворені 10 громадян України.
За даними слідства, 31 січня ці громадяни України були переміщені з Токмака до лінії ведення бойових дій на околиці села Камʼянське та з небезпекою для життя і здоровʼя примусово та публічно, з фіксуванням на відео видворенні на територію, контрольовану українською владою.
У Telegram-каналі виявлено відеозапис від 3 лютого 2023 року видворення. На відео чутно принизливий наказ до цих людей: «Біжіть».
Під відео є текст ( мовою оригіналу): «Сотрудники спецслужб выдворили из Запорожской области 10 человек за подрывную деятельность. Спецслужбы выявили в Токмаке жителей, которые осуществляли деятельность, направленную на дискредитацию органов власти РФ, военно-гражданской администрации Запорожской области, а также препятствовали работе органов социального обеспечения, чем дестабилизировали социально-политическую обстановку в Запорожской области. Десять «ждунов» выдворены из запорожской области на подконтрольную Киеву территорию».
Семеро колишніх арештантів із Токмака впізнали Рєзніка. Під час їх утримання в ізоляторі тимчасового тримання обвинувачений розвозив їжу і чай, приносив іншим затриманим передачі, виводив на прогулянку та заводив у камери, а також супроводжував вʼязнів на на допити, здійснював обхід камер та проводив «перекличку», займався оформленням прибулих, записував до журналів їх дані. Рєзнік завжди мав чорну форму з написом на на спині «Поліція», а на рукаві з шевроном «МВД Росії».
У суді відтворили відеозаписи показань двох жінок, які пережили це увʼязнення і видворення.
Одна з них розповіла, що до повномасштабної війни мешкала в місті Світлодарськ, Донецької області. 21 січня 2023 року ввечері до її квартири прийшли незнайомці, які представилися співробітниками «МГБ» та повідомили їй, що оскільки вона раніше неодноразово спілкувалася із співробітниками СБУ, то прийнято рішення про видворення її з території, яка тепер непідконтрольна українській владі. У той же вечір її доставили до міста Маріуполя, а потім до Токмака Запорізької області, де помістили в ізолятор тимчасового тримання місцевої поліції, в якому вона знаходилася до 31 січня. Після цього військові РФ депортували її на територію України, а саме до міста Запоріжжя через село Камʼянське. В ізоляторі тимчасового тримання у Токмаку свідок особисто бачила працівників так званої «народної міліції», запамʼятала декого та зможе впізнати за фото.
Інша громадянка повідомила, що раніше мешкала на території смт Луганське Донецької області. Після повномасштабного вторгнення працівники ФСБ РФ пропонували співпрацювати з ними, цікавилися її діяльністю щодо видачі гуманітарної допомоги потерпілим, розшукували документи, повʼязані з діяльністю її організації, але вона все встигла знищити та нічого не видала. Після відмови у співпраці почалися цькування, обшуки, під час яких у свідка знайшли грамоти від президента за її роботу та медаль. Одразу їй наділи на голову мішок, кудись відвезли, казали, що посадять на 15 років. У невідому темному приміщенні її утримували без їжі та води, а потім її викликав військовий та сказав, що, можливо, її скоро випустять. З мішком на голові її привезли в інше місце, де знову допитували. З 22 січня 2023 року її привезли до ізолятора у місті Токмак та помістили до камери №5, де була дівчина — дружина військового. Коли її привезли до ізолятору, вона запамʼятала чоловіка, що був коротко стрижений і оформлював її документи, пізніше він привозив до камери їжу, чай, супроводжував її на допити. 31 січня оголосили список із 10 чоловік, яких депортували. Її співкамерниця у цей список не потрапила. Свідку та іншим особам примотали руки скотчем до тулуба, надягли на голову мішки, погрузили до «Газелі». Їх вишикували в шеренгу і дали наказ бігти. Не встигли вони відбігти, як отримали наказ повернутися. Все це знімали на відео, насміхаючись над ними. Потім дали забрати речі та вивели за територію. Полонені пробиралися по замінованій території посадками, під обстрілами, над ними літали літаки. Було дуже лячно. У небезпечних для життя умовах людям довелось потрапити до українських військових, де їм надали допомогу.
Слідчі також отримали доступ до Telegram-чату працівників окупаційної поліції, учасниками якої були колаборанти. Наприклад, користувач на імʼя «юра кадры» виклав перелік із близько 30 співробітників і пояснив, що ці особи мають звернутися до відділу кадрів для написання рапортів на табельну зброю і здачі заліків.
19 жовтня 2022-го «юра кадры» написав ( мовою оригіналу): «Всем, кроме, Хажаинова, Резника, Фурсова, Синицы, Рухляды (…) отписаться мне в личку по поводу кто на данный момент учится или планирует в высших учебных заведениях, а именно университет и специальность».
Суд не побачив доказів того, що Рєзнік виконував покладені окупаційною владою обовʼязки, під примусом. Вважається, що він скоїв злочин виключно з меркантильних спонукань.
Рєзніка визнали винним у зайнятті посади в незаконному правоохоронному органі на окупованій території (ч.7 ст.111-1 КК) і у пособництві державі-агресору та окупаційній адміністрації д шляхом реалізації чи підтримки їх рішень (ст. 111-2 КК).
За сукупністю злочинів чоловіка засудили до 14 років увʼязнення з конфіскацією майна. Також йому на 15 років заборонено обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги.
На сьогодні Рєзнік перебуває у розшуку. Покарання він відбуватиме з моменту затримання.