Хортицький районний суд міста Запоріжжя визнав 28-річну жительку окупованого смт Михайлівка Валерію Нестеренко винною у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 26 жовтня.
Показання суду дав чоловік, який пояснив, що обвинувачена — це його невістка. На початку окупації він із дружиною також мешкав у Михайлівці. На тій же вулиці в окремому будинку проживав їх син із жінкою і трьома неповнолітніми дітьми. У вересні минулого року свідок виїхав з окупованої території, а його дружина та син із сімʼєю залишилися.
Раніше, у травні 2022-го, він особисто почув від невістки, що вона йде працювати в окупаційну поліцію. За деякий час свідок бачив, як вона у темному одязі разом з іншими особами ходила по ринку та виконувала обовʼязки поліцейського, зокрема штрафувала людей. Перед цим невістка їздила до Мелітополя на два тижні і проходила там навчання. Зайняла вона посаду поліцейської добровільно, без тиску та без примусу, отримує за цю роботу гроші. До цього обвинувачена торгувала на ринку товарами. Свідок уточнив, що його син теж має певний дохід — неофіційно займається сільським господарством. Виїхавши на підконтрольну територію України, чоловік постійно спілкується телефоном з дружиною, яка залишилась в смт Михайлівка і вона повідомляє йому, що невістка продовжує працювати в «поліції».
Ще один свідок — мешканець селища, котрий також евакуювався. Він особисто не знайомий із Нестеренко, але його дружина торгувала разом із нею на ринку. У жовтні-листопаді 2022 року свідок спілкувався у месенджері зі своїм кумом, який працює разом із чоловіком обвинуваченої та який залишився в окупованому селищі. Кум повідомив, що Нестеренко працює у «поліції» і їй платять непогані гроші.
У місцевому Telegram-каналі знайдено оголошення про початок роботи «народної міліції» на тимчасового окупованій території. У публікації зазначається адреса відділку «поліції» та номери телефону, за якими треба звертатися.
У результаті негласних слідчих дій здобуто документи про роботу незаконного правоохоронного органу. У груповому чаті «Референдум» напередодні проведення незаконного референдуму про приєднання окупованої території до РФ було викладено документ про застосування особового складу силових структур для охорони громадського порядку на «референдумі». Під порядковим номером 109 зазначено виборчу дільницю №129, що в селі Роздол, і зазначено співробітників «поліції», які здійснювали там охорону громадського порядку, серед яких обвинувачена.
В іншому файлі знайдено інформацію про призначення осіб на посади у незаконні правоохоронні органи т.зв. «поліції», в тому числі обвинуваченої на підставі її особистої заяви.
Суд визнав жінку винною. Доводи захисника, що обвинувачена могла погодитись на співпрацю з окупатами, перебуваючи у скрутному матеріальному становищі, утримуючи трьох дітей, видалися непереконливими. Із показань свідка вбачається, що жінка заміжня, до цих подій працювала на ринку, її чоловік теж працював та продовжує працювати — займається сільським господарством, тобто має певний дохід. Докази того, що жінка діяла під безпосереднім психічним впливом або фізичним примусом відсутні.
Нестеренко засудили до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Додатково їй забороняється на 12 років обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування.