Прихильники “русского міра”, лжемінування евакуаційного поїзда та втікачі від мобілізації: які справи розглядали суди Одещини за чотири місяці війни

375

Наприкінці лютого Російська Федерація почала повномасштабну війну проти України. Попри бойові дії, судова система не зупиняла роботу та продовжувала розглядати справи та виносити вироки. До частини з них, через загрозу для суддів та учасників процесу, доступ обмежили. Тож журналістка «Судового репортера» проаналізували десятки вироків по Одеській області, починаючи з 24 лютого, і відібрала найцікавіші і пов’язані з подіями війни. У вибірці — організатори схем для ухилянтів, прихильники російської пропаганди та крадії коштовностей переселенців. 

Прихильники “русского міра”

13 травня суддя Приморського суду Ірина Циб визнала одесита винним у посяганні на територіальну цілісність України (ч. 1 ст. 110 Кримінального кодексу).

За даними слідства, 19 березня чоловік репостнув на своїй сторінці у соцмережі «Однокласники», яка з 2017 року заборонена в країні, антиукраїнській допис. У повідомленні йшлося про повалення чинної влади та підбурювання до мітингів зі зброєю. Такі висновки підтверджуються і результатами лінгвістичної експертизи, яку провели фахівці Українського науково-дослідницького інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ в Одеській області. 

Зміст повідомлення мовою оригіналу:

«Одесса! Жители городов Новороссии берите в руки оружие и боритесь за свою свободу, если вы уже не в силах, то выходите на митинги за выход из под кровавою, лживою, коррумпированной власти Киева. Совместными усилиями мы присоединимся к Российской Федерации!!! Этот геноцид не прекратится без нашего участия. Хватит бездействовать! Пришло время показать фашистской хунте, что русский человек достоен дать отпор. Нужно выжечь укро-фашистов с нашей земли! Будем сражаться с ними их же методами! За нами правда — мы сильнее!».

У суді обвинувачений визнав свою провину та розповів, що має хвору дружину, неповнолітню доньку та позитивні характеристики з місця проживання та роботи, а працює він водієм на ринку «Привоз».

Прокуратура уклала з фігурантом угоду про визнання винуватості та просила для нього 5 років тюрми з іспитовим терміном у три роки. Суддя угоду затвердила, оскільки дане «правопорушення є нетяжким злочином, внаслідок чого суспільний резонанс відсутній».

13 травня Київський райсуд Одеси засудив до 3 років умовно юристконсультантку Одеської міської дитячої поліклініки №6, проти якої  правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 110 Кримінального кодексу — посягання на територіальну цілісність. 

Обвинувачена ще з 2014-го публічно закликала до змін території країни шляхом введення військ РФ та подальшого захопленням ними влади, «виражала люту ненависть до української мови», систематично називала її “телячою”, зазначаючи, що не буде використовувати державну мову, бо єдина прийнятна для неї мова — російська. 

Після 24 лютого, коли російські військові бомбили мирні міста України, жінка розповідала працівникам поліклініки, що очікує “російську весну”, а вже 1 березня військовослужбовці Росії начебто мають звільнити Одесу від “укропів” і «Одеса знов повернеться до великої сім’ї”. На додачу вонапостійно вмикала на мобільному телефоні пісні про російських офіцерів та через Viber закликала до змін меж територій країни та захоплення Одеси. 

Прокуратура уклала угоду з обвинуваченою та просила у суді для неї 5 років ув’язнення з можливим іспитом терміном у 3 роки. Громадянка «визнала провину та щиро розкаялася».

Обікрали іноземного журналіста

16 травня Приморський суд визнав винним одеського таксиста в крадіжці грошей у німецького журналіста (ч. 4 ст. 185 Кримінального кодексу). 

Як вважається з матеріалів справи, 16 березня обвинувачений, знаходячись у вбиральні «Прем’єр готелю Одеса», поцупив сумку з грошима у працівника німецького телебачення ZDF, який вочевидь приїхав висвітлювати війну в Україні. Зокрема таксист привласнив 30 тисяч гривень, майже 6 тисяч євро та 50 доларів, а також документи журналіста. 

За словами обвинуваченого, що всередині  — побачив вже в машині. Одразу ж повернути гроші побоявся. Коли приїхав додому, то подзвонив в готель та сказав, що знайшов сумку. Працівники попросили привезти гроші до 19:00, що він начебто й планував зробити, однак був затриманий поблизу свого під’їзду.

У відділку поліції Лоза віддав сумку з усіма грошима та речами, які там були. 

Оскільки чоловік визнав свою провину, його засудили до 5 років позбавлення волі, звільнивши з іспитовим терміном у 3 роки.

Лжемінування евакуаційного поїзда

20 травня Котовський суд визнав винним охоронця комунального підприємства «Тепличне» селища Авангард Одеського району у неправдивому мінуванні потяга Ужгород-Одеса. Чоловіку інкримінували ч. 1 ст. 259 Кримінального кодексу, санкції якої передбачають до 6 років ув’язнення.

За словами обвинуваченого, 26 березня, будучи п’яним та невдоволеним, що працівники Вінницького ГУНП нібито незаконно затримали його сина, подзвонив в поліцію та повідомив про намір підірвати потяг Одеса-Ужгород. У перші місяці війни такий рейс з Одеси був евакуаційним. Поїзд, у зв’язку з повідомленням про мінування, зупинили у місті Подільськ та почали перевіряти. Слідчо-оперативна група вибухівку не знайшла. Згодом чоловіка затримали, оскільки у поліцію від дзвонив з власного мобільного телефона. 

Фігурант провину визнав та пішов на угоду з правоохоронцями, тож прокуратура попросила для нього умовний термін. Суддя Олег Іванський призначив 4 років ув’язнення з іспитовим терміном в один рік. 

Втеча від мобілізації

Суддя Котовського районного суду Галина Павловська 23 травня визнала трьох мешканців Одещини винними у незаконному переправленні призовників до Молдови. Фігуранти отримали умовне покарання. 

З фабули справи відомо, що обвинувачені після широкомасштабної війни в Україні організували схему незаконного вивезення п’ятьох чоловіків призовного віку у сусідню державу. Декількома машинами учасники доставили “ухилянтів” до визначеного місця, між селами Гавиноси та Станіславка Подільського району, після чого вказали напрямок до молдовського кордону, де начебто можна його перетнути непомітно. Але виїхати призовникам не вдалося — їх затримали прикордонники. 

Троє співучасників визнали свою провину, сприяли слідству та підписали угоду з прокуратурою. Крім того, фігуранти добровільно передали свої застави загальним розміром 595 тисяч гривень на підтримку ЗСУ. Тож суддя Павловська засудила організатора на 5 років з умовним терміном у 2 роки, інших двох обвинувачених — до 1 року 6 місяців іспитового строку кожного. 

Купив патрони під час війни

У Чорноморську чоловік отримав умовний термін за те, що через соцмережу придбав 33 патрони для своєї нарізної зброї. Оскільки дозвільних документів у фігуранта не було, а обіг даних набоїв заборонений, правоохоронці відкрили кримінальну справу за ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу.  

З пояснень чоловіка слідує, що після початку війни, наприкінці березня, він замовив через Telegram 33 патрони для нарізної вогнепальної зброї. Покупка обійшлася чоловіку у 400 гривень, які він перерахував продавцю через термінал. Згодом патрони знайшов у пакеті у вказаному місці, забрав та зберігав вдома, де їх під час обшуку й виявили правоохоронці. 

Закон передбачає до 7 років ув’язнення, однак чоловік отримав умовне покарання, бо підписав угоду про визнання винуватості. Суд ухвалив рішення про 3 роки ув’язнення, але звільнив чоловіка з випробувальним терміном в один рік. 

Обікрала переселенців

27 травня суддя Приморського суду Ірина Циб засудила до трьох років умовно пенсіонерку з Одеси Раїсу Луканіну, яка на вокзалі викрала у переселенців понад 20 тисяч доларів. 

Подія сталася 7 квітня на автовокзалі «Центральний» по вулиці Колонтаївська. Жінка побачила на лавці для пасажирів сумку, поблизу якої начебто нікого не було. Впевнившись, що за нею ніхто не спостерігає, вона витягнула з сумки 20 тисяч доларів та ювелірні вироби на суму 602 тисячі гривень. 

Жінка визнала свою провину та розповіла, що на вокзалі працює прибиральницею. Того дня вона була на роботі вже другу добу і вийшла на вулицю покурити та побачила сумку, до якої ніхто не підходив. Підсівши поруч, жінка виявила всередині гроші та золото, переклала їх до своєї сумки та поїхала додому. В маршрутці їй подзвонили з вокзалу та попросили терміново вернутися, що вона й зробила, віддавши на місці поліцейським усі викрадені речі.

Оскільки жінка розкаялася та просила не відправляти її у тюрму, а постраждала не подавала цивільний позов, суддя погодила для неї покарання — 5 років позбавлення волі з іспитовим терміном у 3 роки. Частину коштів, яких не вистачало у викраденій сумі, жінка пообіцяла відпрацювати. 

Заперечення збройної агресії росіян

7 червня Приморський суд визнав винною Наталю Макарову у розповсюдженні проросійського контенту, який заперечував тимчасову окупацію частини територій країни та підтримував дії РФ. 

За даними слідства, після повномасштабного вторгнення Росії жінка неодноразово поширювала на своїй сторінці в «Однокласниках» антиукраїнські повідомлення. У матеріалах справи є декілька прикладів її постів:

  • «Наши парни в почти освобождённом Мариуполе», написала обвинувачена та додала зображення російського прапору та п’ятьох чоловіків у камуфльованій формі зі зброєю;
  • «Старший лейтенант *** — не просто летчик. Он совершил подвиг в ходе спецоперации: на своем СУ-35 вступил в неравный бой с двумя украинскими СУ-27. И уничтожил оба. Низкий поклон тебе, герой!», підкріпивши допис зображенням з прапором РФ та чоловіком у парадній військовій формі; 
  • «Комбат легендарного донбасского батальона, известный по позывному  *** за освобождение Мариуполя и выполнение ключевых штурмовых задач в ходе операции «Мариупольский котел» получил Звезду Героя ДНР от главы республики и Орден Мужества от Президента», додавши зображення прапору Росії та чоловіка з нагородами. 

За ці дописи жінці інкримінували ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу, а саме виправдовування збройної агресії РФ. Санкція передбачає до 5 років ув’язнення, але Макарова отримала умовний термін. Враховуючи укладену угоду з прокуратурою та визнання вини обвинуваченою, суддя ухвалив для жінки три роки ув’язнення з іспитовим терміном у два роки. 

10 червня суддя Приморського суду Анжеліка Русєва засудила до 2 років умовно уродженця Російської Федерації Фаіза Салахова, який публічно підтримав російських окупантів.

Як встановили правоохоронці, 30 квітня чоловік у соцмережі «Однокласники» поширив публікацію у вигляді зображення російського військовослужбовця зі зброєю, гербом РФ, георгієвською стрічкою у вигляді літери «Z» та надписом «Русский солдат снова освобождает Европу от фашизма 1945-2022!!! Храни вас Бог ребята». 

Фаізу Салахову інкримінували ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу, а саме виправдовування збройної агресії РФ. Оскільки чоловік визнав свою провину, прокуратура уклала з ним відповідну угоду про умовне покарання. Салахова засудили до 3 років ув’язнення зі звільненням із випробуванням на два роки. 


Ольга Івлєва, для сайту «Судовий репортер»

Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.

error22
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь