Ківерцівський районний суд Волинської області визнав посадовця винним у вимаганні і одержанні неправомірної вигоди.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 24 січня.
У 2019 році підприємець захотів побудувати транспортно-логістичний центр біля траси міжнародного значення у Волинській області і підшукував земельну ділянку. Його консультував інженер-землевпорядник, який був вхожим у довіру до Переспівського сільського голови. У подальшому в інженера-землевпорядника і сільського голови виник умисел на вимагання хабара за виділення у приватну власність ділянки площею 2 гектари.
4 тисячі доларів США передбачалося сільському голові за лобіювання і прийняття на сесії сільської ради рішення про передачу землі у власність та подальшу зміну її цільового призначення. Він особисто проголосував за виділення ділянки. Решту 2000 доларів планував отримати інженер-землевпорядник за пошуки земельної ділянки і погодження землевпорядної документації.
Зустрічі і передача неправомірної вигоди були зафіксовані під час негласних слідчих розшукових дій. Зокрема, що підприємець зустрічався із сільським головою, який запевнив його, що посприяє у виділенні ділянки, якщо будуть дотримані раніше озвучені умови.
Одного разу інженер-землевпорядник відправив підприємцю смс-повідомлення, в якому в жорсткій та категоричній формі йшлося про необхідність надання грошей, бо інакше його питання на розгляд сесії включено не буде.
Підприємець передав землевпоряднику спочатку одну тисячу доларів, на що той відповів, що така мала сума тільки розратує сільського голову і варто було принести хоча 2,5 тисячі. У подальшому правоохоронці зафіксували передачу інеженеру-землевпоряднику ще 2000 доларів і те, як інеженеру-землевпорядник приїхав із підприємцем додому до сільського голови, щоб дати йому 1500 доларів.
Обвинувальний акт скерували до суду ще 2020-му. Із жовтня 2024-го інеженер-землевпорядник перестав зʼявлятися у судові засідання. Суд ухвалював застосувати привід, але даремно. У грудні прокурор повідомив, що обвинувачений мобілізований на військову службу. У звʼязку з цим суд виділив матеріали щодо нього в окреме провадження і зупинив їх розгляд до звільнення особи з військової служби.
Сільський голова отримання хабара не визнав. Сказав, що суть предʼявленого обвинувачення йому не зрозуміла, незважаючи на дослідження всіх доказів. Підприємець, нібито, сам неодноразово пропонував йому кошти, але він відмовлявся. Як отримав від підприємця 1500 доларів не пригадує. Стверджував, що землевпорядник йому ніяких коштів не передавав.
Водночас захист намагався переконати суд у провокації. Посилаючись на вироки в інших справах, адвокати говорили, що заявник-підприємець є агентом-провокатором, бо раніше брав участь в інших кримінальних провадженнях і діяв повністю під контролем правоохоронних органів. Але суд пояснив, що закон не забороняє залучення однієї і тієї ж особи до конфіденційного співробітництва в різних кримінальних провадженнях. Співпраця заявника з органами розслідування в інших справах сама по собі не свідчить про провокацію. Навпаки, це демонструє його чітку громадянську позицію, спрямовану на боротьбу з корупцією.
Із відеозаписів НСРД вбачається, що заявник під час розмов займав пасивну позицію, та лише підтримував розмову. Ініціатива зустрічі не виходила від нього, він не схиляв фігуранта справи до одержання неправомірної вигоду, а лише цікавився, коли передати гроші.
Сільського голову засудили до 5 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна. Після відбуття тюремного покаранняи йому на 2 роки забороняється обіймати посади в органах місцевого самоврядування. До набуття вироком законної сили до обвинувачного засосували запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.