Неправомірні дії держвиконавця і виконання підробленого судового рішення коштуватимуть державі 36 млн грн.
На початку березня стало відомо, що Євросоюз виключив екс-главу адміністрації президента Андрія Клюєва із санкційного списку.
Це сталося після того, як в лютому цього року Клюєв виграв справу у Суді Європейського союзу. Суд дізнався, що з березня 2016 розслідування щодо Клюєва в Україні зупинено. По-друге, прокуратура Відня повідомила про сумніви в обґрунтованості звинувачень, висунутих проти братів Андрія і Сергія Клюєвих після ознайомлення з документами, наданими українською стороною. На думку австрійців, «звинувачення, висунуті в засобах масової інформації, що заявник та його брат вчинили злочини за українським законодавством, які були серед витоків багатьох справ щодо відмивання коштів у Австрії, не підтверджуються, незважаючи на декілька проведених розслідувань».
Ймовірно, за все новими і новими скандалами пересічний читач уже навряд чи з ходу пригадає про що йдеться. А в часи президента Януковича 87% ринку виробництва сонячної електроенергії займала група «Activ Solar» Клюєвих. Після втечі з країни брати продали сонячний бізнес в Україні китайцям.
Але дещо залишилося. Свого часу лінії електропередач для підключення станцій Клюєвих будувалися коштом держбюджету по цільовій програмі, затвердженій урядом Миколи Азарова.
У 2012 році тендер «НЕК «Укренерго» на будівництво ліній електропередач виграло ТОВ «Зв’язоктехсервіс». Засновником фірми був Єгор Пасхалов, який у 2008-2012 рр. значився директором підприємств, якими володіло ТОВ «Аккорд Фінанс» родини прем’єр-міністра Миколи Азарова. Це ТОВ «Домікс», ТОВ «Азур Девелопмент», ТОВ «Дублон Капітал», ТОВ «Дукат Інвест».
У листопаді 2015 року «Зв’язоктехсервіс» отримав рішення Господарського суду Києва про стягнення 54,8 млн грн боргу з державного «Укренерго». Гроші було перераховано компанії менеджера Азарова.
А вже у квітні 2017 Господарський суд Києва задовольнив позов про стягнення із «Зв’язоктехсервісу» 49,5 млн грн. Виявилося, що в грудні 2014 «Зв’язоктехсервіс» позичав гроші у ТОВ «Систем Пауер Інжинірінг» за договором поворотної фінансової допомоги.
«Систем Пауер Інжинірінг» має трьох засновників – Олександр Хижняк, Олексій Баликов і Володимир Мукалов. Водночас Мукалов і Хижняк є співзасновниками «Іст Енержі Інжинірінг» разом з Іриною Маріч, яка відома як директорка ТОВ «Актив Солар», що контролювалося Клюєвими.
Рішення набуло чинності. Було відкрито виконавче провадження. Держвиконавець наклав арешт на всі гроші на банківських рахунках «Зв’язоктехсервісу» в сумі близько 36 млн грн.
Але 11 грудня 2017 старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції Сіренко С.В. арешт скасував. Підставою стала заява представника ТОВ «Зв’язоктехсервіс». До заяви додано рішення Господарського суду м. Києва від 23.11.2017 у справі 910/18588/17 про нібито визнання за ТОВ «Варлейт» права власності на згадані 35,8 млн грн. Інших активів для погашення боргу у ТОВ «Зв’язоктехсервіс» не залишилось.
Ані фірми «Варлейт», ані такого рішення знайти не вдалося.
З’ясувалося, що рішення Господарського суду м. Києва від 23.11.2017 було підробленим. В.о. голови Господарського суду Києва листом повідомив, що ТОВ «Варлейт» і ТОВ «Зв’язоктехсервіс» не були сторонами по справі 910/18588/17 та рішення щодо визнання права власності на гроші не приймалося.
В січні 2018 внесено відомості до ЄРДР за ч. 1 ст. 382 КК – невиконання судового рішення. Розслідуванням займається Шевченківське управління поліції Києва.
За версією слідства, керівництво «Зв’язоктехсервісу» вирішило умисно перешкодити виконанню судового рішення шляхом виведення коштів з арештованих рахунків.
Досі це виглядало як міжсобойчик між менеджерами Клюєва-Азарова, де хтось когось кинув.
Але 1 березня 2019 потерпіла компанія «Систем Пауер Інжинірінг» стягнула 36 млн грн з держави. Логіка така: якщо держвиконавець виконав підроблене рішення суду і пустив гроші по вітру, виконати справжнє судове рішення тепер нема з чого, то нехай за шкоду, завдану діями держвиконавця Сергія Сіренка, заплатить держава.
Наразі рішення про стягнення з держави грошей – це тільки перша інстанція. Але є всі шанси, що його виконають.
Ну а зниклі гроші хай поліція пошукає у компанії «Зв’язоктехсервіс» чи компаній-«прокладок». Є прізвище жінки, яка отримувала у держвиконслужбі рішення про зняття арешту з рахунків ТОВ «Зв’язоктехсервіс». Але вона цього не визнає, стверджує, що туди не ходила і рішення не забирала, а тільки допомагала директору з відкриттям банківських рахунків. Новий керівник «Зв’язоктехсервісу» повідомив, що працює на посаді з жовтня 2017 і в подальшому від дачі показань відмовився.
Однак «Зв’язоктехсервіс» фігурує у ще одному кримінальному провадженні від 06.10.2016 за фактом розкрадання державних коштів службовими особами ДП «НЕК «Укренерго», ТОВ «Зв’язоктехсервіс» і ТОВ «Укрінформзв’язок» в особливо великих розмірах при будівництві «ЛЕП 110 кВ Придунайська – Залізничне та пристанційний вузол (ПС 110 кВ «Придунайська») для приєднання об’єкта альтернативної енергетики до ПС 110 кВ «Залізничне».
Якщо коротко і зрозуміло, то це і є той контракт на будівництво державним коштом ліній електропередач для станцій Клюєвих. У 2016 році після успішного стягнення 54 млн грн боргу з державного «Укренерго» директор і бухгалтер «Зв’язоктехсервісу» начебто заходилися перераховувати їх на інші компанії. Зокрема, 9,4 млн грн встигли перекинути ТОВ «Укрінформзв’язок» за відсутності будь-яких підписаних актів виконаних робіт.
Для прикриття своєї оборудки співзасновник, директор і бухгалтер «Зв’язоктехсервісу» нібито вирішили залучити осіб з числа працівників правоохоронних органів. Останні повинні були забезпечити непритягнення їх до кримінальної відповідальності у випадку викриття та іншим чином сприяти приховуванню злочину.
Справу розслідувала ГПУ. У 2017 році прокурор в суді називав версію, що гроші обготівкувалися через низку компаній для подальшої передачі службовим особам ДП «НЕК «Укренерго».
Зрештою, у березні 2018 було виділено матеріали щодо бухгалтера підприємства «Зв’язоктехсервіс». Йому одному пред’явили обвинувачення в розтраті коштів. Тільки в лютому 2019 справу скерували до суду. Чоловікові інкримінують, що, користуючись правом другого підпису на платіжних документах, він безпідставно і незаконно здійснював операції перерахування коштів «Зв’язоктехсервісу» іншим суб’єктам господарювання.
Отож у 2016 році компанія «Зв’язоктехсервіс» стягнула 54 млн грн боргу з державного підприємства. Законність формування і стягнення цього боргу під питанням і є кримінальна справа про розтрату коштів. Одразу після отримання грошей 9,4 млн грн перераховують на іншу фірму з обготівкуванням нібито для передачі коштів представникам «Укренерго». Дії службових осіб «Зв’язоктехсервісу» починає розслідувати ГПУ. У жовтні 2017 у фірми змінюється директор і за два місяці з рахунку зникає ще 36 млн грн.
Наразі обвинувачення висунули тільки бухгалтеру. Засновник фірми Пасхалов (той, що відомий як менеджер бізнесу Азарова) має статус потерпілого.
Версії про залучення правоохоронних органів і винагороди для «Укренерго» зараз, схоже, вже не актуальні.
Водночас очевидно, що виведення кількадесят мільйонів, які «Укренерго» нібито боргувало за лінії для станцій Клюєвих, не було межею. Адже зрештою з держави витягли ще 36 мільйонів збитків, тому що державний виконавець раніше виконав підроблене рішення. Тому цікаво, чи вийде у поліції притягнути за цим епізодом не тільки виконавця.
Ірина Салій, сайт «Судовий репортер»