Червонозаводський районний суд м. Харкова визнав заступницю з навчальної роботи Купʼянського ліцею №1 винною у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 17 жовтня.
Наприкінці червня минулого року в умовах окупації обвинувачена близько тижня виконувала обовʼязки директора ліцею поки керівник їздив до російського міста Курськ для «підвищення кваліфікації».
Жінка впроваджувала стандарти освіти РФ і навчання російською мовою та збирала списки вчителів, які згодні працювати під керівництвом окупаційної влади.
Посадовиця підписала замовлення на виготовлення 37 свідоцтв про повну загальну середню освіту російського зразка. Після звільнення міста документи, складені російською мовою і підписані обвинуваченою, знайшли в приміщення мерії.
У грудні минулого року в місцевому телеграм-каналі вийшла публікація, де на фото обвинувачена поруч із чоловіком у військовій камуфляжній формі, що очолював російську окупаційну військово-цивільну адміністрацію Харківської області. Під фото написано, що ця жінка «участвовала в аккредитации школы вместе с Гонтой по рос. стандартам. Сейчас собирает списки тех, кто согласен работать в украинской школе в Купянске».
Вчителі розповіли в суді, що після 24 лютого і до початку квітня 2022-го в ліцеї було дистанційне навчання. Вчителі не отримували зарплат і керівництво повідомило, що вони продовжать працювати за «новими» стандартами і хто не згоден, то мав написати заяву на звільнення. Обвинувачена із директором ліцею один раз їздила на нараду у створений окупантами відділ освіти. Списки на заробітну плату формувала директор, а привозив у ліцей кошти начальник окупаційного відділу освіти.
У липні минулого року з будівлі закладу зняли український прапор. Після 20 серпня директор повідомила, що ліцей перейменований у «загальноосвітню школу №1». Українські підручники зникли замість них завезли російські.
Жінка в суді вину визнала і в скоєному розкаялася. Вона пояснила, що підміняла свого керівника на час його відсутності. У цей період, зокрема, відвідувала наради окупаційною адміністрацією. Виступала з промовою щодо досягнень ліцею. До міста прибула представник із російського Бєлгорода, яка вручала їй сертифікат для школи у присутності окупаційної влади та військових РФ. Восени 2022-го навчальний процес під час окупації тривав 4 дні і його перервали активні бойові дії. Заробітну плату вчителям не виплачували, натомість окупаційна влада видавала їм матеріальну допомогу. Оскільки деякі вчителі виїжджали на підконтрольну територію України, а інші не хотіли працювати на окупантів, то вона кожен понеділок складала списки тих, хто згоден працювати, також пропонувала вільні місця вчителям з інших шкіл. Обвинувачена просила не призначати їй суворе покарання через щире каяття та визнання вини. Просила зарахувати їй покарання строк, відбутий в ізоляторі тимчасового тримання.
Жінку взяли під варту 28 квітня 2023 року. Суд погодився призначити їй покарання у вигляді 6 місяців арешту. На день вироку обвинувачена його вже відбула.