Ульяновський районний суд Кіровоградської області засудив колишнього начальника відділу місцевого управління Держгеокадастру до 5 років позбавлення волі, звільнивши з іспитовим строком 3 роки.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок суду.
Взимку 2018 року громадянин звернувся до чиновника із із заявами про надання інформації про правовий статус двох вільних земельних ділянок. Чиновник надав відповіді, де було вказано категорію земель, форму власності, зареєстровані обтяження і схеми місця розташування ділянок та попросив за послугу по 500 гривень з кожної відповіді, які громадянин одразу ж заплатив. Із цими листами та схемами чоловік мав звернутися до сільської ради про виділення цих ділянок. Проте, зі слів голови сільської ради, на сесії чоловіку боло відмовлено у погоджені виділення ділянок у власність, оскільки він не є місцевим жителем, та їх погоджено іншим громадянам.
Через 10 днів чоловік нібито з метою отримання для своїх знайомих земельних ділянок у власність знову звернувся до в.о. начальника відділу Держгеокадастру в Благовіщенському районі Кіровоградської області. Чоловік просив дати інформацію про вільні земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які можливо передати у власність, на що чиновник начебто повідомив, що зараз такої інформації в нього немає і вона буде після того, як сільські ради дадуть відповідну інформацію на його запити приблизно через тиждень. Також чиновник зазначив, що ці земельні ділянки можуть оформити лише учасники АТО, на що громадянин відповів, що кожен громадянин України має право на безоплатну передачу у власність йому земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі до 2 га.
Пізніше чиновник повідомив, що є вільна ділянка площею 20 га. Але виділення цієї землі можливо за умови надання неправомірної вигоди в сумі по 500 гривень за гектар. Чиновник уточнив, що схеми місця розташування він підготує не офіційно, тому що керівництво йому поставило вказівку робити такі схеми лише для учасників антитерористичної операції.
Згодом у телефонній розмові чиновник почав вимагати перерахувати на його картковий рахунок 10 000 грн., на що співбесідник повідомив, що на даний час таких коштів немає, та може перерахувати лише 500 грн. і чиновник погодився і продиктував номер картки. Ще 10 тисяч передано через три дні і підозрюваного затримано.
В суді чиновник провину заперечував. Пояснив, що надання інформації про вільні земельні ділянки не входило в його обов’язки. Такі відомості є у публічному доступі на сайті Держгеокадастру. Визнав, що отримав кошти, але вважає, що його дії мають бути кваліфіковані як шахрайство, оскільки він скористався необізнаністю громадянина з приводу відкритої бази Держгеокадастру.
Потерпілий повідомив, що знає, що інформація щодо земельних ділянок є у вільному доступі на офіційному сайті Держгеокадастру, однак земельна ділянка на офіційному сайті може бути вільна, а на місці зайнята, тому він звернувся до держгеокадастру. Йому було відомо, що видача довідок про вільні земельні ділянки повинна проводитись безоплатно.
Суд не погодився із первинною кваліфікацією про одержання неправомірної вигоди (ст.368) і змінив її на шахрайство в особливо великих розмірах (ч.4 ст.190 ККУ).
Гроші передавалися начебто за надання потерпілому довідок про вільні земельні ділянки сільськогосподарського призначення на території району, які можна передати у власність. При цьому, як обвинувачений так і потерпілий знали, що ця інформація є у вільному доступі на офіційному сайті Держгеокадастру.
Відтак хоч чиновник і мав можливість видати довідки про правовий статус ділянок, але не міг вплинути на процес оформлення чи неоформлення права власності на ділянки, тому ознака хабарництва відсутня.
Суд призначив 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна, але звільнив чоловіка від відбування покарання, якщо він протягом іспитового строку 3 роки не вчинить нового злочину та виконає покладені обов’язки.
За початковим обвинуваченням у корупційному злочині ексчиновник не міг би отримати умовне покарання.