Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів звільнила прокурорку Дніпровської окружної прокуратури міста Києва Серафиму Грекову.
Про це йдеться у рішенні комісії від 16 листопада.
За матеріалами справи, у лютому цього року Грекова, маючи відпустку тривалістю 12 днів, виїхала до Іспанії, а потім – до Республіки Еквадор. 25 лютого 2022 року прокурорка вилетіла з Еквадору до Нідерландів, а після цього вирушила у місто Дрезден (Німеччина). По закінченню відпустки вона без поважних причин не прибула на роботу.
3 березня 2022 року керівнику Київської міської прокуратури електронною поштою від Грекової надійшла заява, що вона не може повернутись на роботу у зв’язку з воєнними діями на території України і тому що перебуває за кордоном.
На початку травня Грекова попросила про відпустку без збереження зарплати. У подальшому їй двічі оформляли таку відпустку — на 21 день і на 15 днів. Водночас жінку повідомили, що після 9 червня вона мусить повернутися до службових обов’язків та попередили про дисциплінарну відповідальність у разі подальшої відсутності на роботі. Однак Грекова на робочому місці так і не з’явилася до сьогодні.
Натомість жінка неодноразово просила про продовження їй відпустки без збереження зарплати до 23 серпня 2022 року, посилаючись на ч.4 ст.12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Керівництво прокуратури просило документи, які б підтверджували факт її виїзду за кордон або наявності статусу внутрішньо переміщеної особи.
12 серпня 2022 року прокуратури отримала лист Грекової зі сканкопією додатку на одному аркуші, який начебто є копією реєстрації на території Німеччини. За результатами розгляду Грековій відмовили у наданні відпустки у зв’язку з неможливістю достовірного встановлення перебування її за кордоном та відсутністю перекладу наданого нею документу українською мовою. Водночас запропоновано повторно подати заяву про надання відпустки на підставі ч.4 ст.12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», надавши документи, які підтверджують факт виїзду та перебування за межами країни (копії всіх сторінок закордонного паспорта з відмітками про перетин кордону тощо).
Наступні заяви Грекової від 26 серпня і 6 вересня 2022 року про надання відпустки без збереження заробітної плати залишено без задоволення через ненадання підтверджуючих документів.
У розгляді дисциплінарної скарги прокурорка також участі не брала. 2 і 16 листопада Комісія намагалась організувати участь Грекової у режимі відеоконференції, однак жінка не реагувала на надіслані їй на електронну пошту запрошення для такої участі та не вийшла на зв’язок.
Згідно з письмовими поясненнями керівника Дніпровської окружної прокуратури міста Києва, він неодноразово спілкувався по телефону з Грековою, починаючи з 25 лютого. Остання повідомила йому, що не збирається повертатися в Україну і документи про перетин кордону надавати відмовилася.
Також комісія мала письмові пояснення Грекової, що станом на 24 лютого вона перебувала у щорічній відпустці. Після початку воєнних дій в Україні, а також у зв’язку із закриттям повітряного простору на її території, Грекова почала шукати спосіб повернутися, але начебто зіткнулась із труднощами. «У зв’язку з відсутністю можливості дістатися до України, загостренням військової ситуації, загрози життю та здоров’ю, повним припиненням виплат їй заробітної плати, виникненням великої кількості незапланованих витрат, повернення в Україну для неї виявилось неможливим», — йдеться у матеріалах справи.
Прокурорка отримала тимчасовий захист від воєнних дій у Федеративній республіці Німеччина, про що повідомляла відділ роботи з кадрами Київської міської прокуратури. Грекова вважає, що мала поважні причини відсутності на робочому місці, а саме надзвичайні, невідворотні та об’єктивні обставини. У період із 28 лютого 2022 року до 10 квітня 2022 року Дніпровська окружна прокуратура міста Києва за місцем свого розташування не функціонувала, а жінки повернулися до роботи лише 16 травня 2022 року. Іншого місця функціонування прокуратури визначено не було, будь-яких вказівок, повідомлень не надходило.
Комісія вирішила, що доводи скарги знайшли своє підтвердження. Грекова порушила Правила внутрішнього службового розпорядку і положення Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів.
Керівництвом Київської міської прокуратури та відділу кадрової роботи та державної служби вживались заходи, спрямовані на з’ясування причин відсутності Грекової на роботі. Як свідчить систематичне листування керівництва з указаним прокурором, після початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України жінці неодноразово надавалися відпустки без збереження заробітної плати, що однаковою мірою свідчить як про відсутність упередженого ставлення до неї з боку керівництва, так і про надання їй можливості повернутися до України та приступити до виконання службових обов’язків. Проте Грекова зайняла тверду позицію щодо неповернення до України доки не закінчиться воєнний стан.
Комісія вважає, що вчинок Грекової не сумісний із подальшою роботою в органах прокуратури і накладає стягнення у вигляді звільнення з посади.
Серафима Грекова працювала в органах прокуратури з липня 2012 року, а на посаді прокурора Дніпровської окружної прокуратури міста Києва — з 15 березня 2021-го.