Вищий антикорупційний суд продовжує розгляд справи екссудді Миколи Чауса. В останньому засіданні дослідили протокол негласних слідчих розшукових дій — спостереження за Чаусом 9 серпня 2016 року, коли відбулася передача грошей.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
«На машину [Чауса] було встановлено JPS-трекер, відомості про що є безпосередньо в протоколі. JPS-трекер відслідковувався по спеціалізованому сайту. Спостереження проводилося з 7:30, коли Чаус Микола Олексійович вийшов з місця свого мешкання і після цього описано його день. Я б хотіла звернути увагу на декілька моментів, що в 16:57 об’єкт пішов у напрямку Палацу підводного спорту. В 16:59, обійшовши Палац, біля центрального входу до Палацу, не зупиняючись, щось сказав Поліщуку, який стояв біля входу і тримав чоловічу сумку», — сказала суду прокурор Аліна Жовницька
Далі в протоколі детально описується, як Чаус дістався до автівки і потім, зупиняючись декілька разів «з метою виявлення спостереження», дістався до дачної ділянки, зупинився і пересів на заднє сидіння. Там перевдягнувся у зелену футболку та сині шорти і з рюкзаком о 17:51 вийшов з машини. О 17:55, постійно озираючись, уважно вивчаючи оточення, пройшов вздовж озера на вулицю Гаражна, підійшов до металевої огорожі будинку 6, «на декілька секунд усамітнився за вигином огорожі даного будинку», після чого зворотнім маршрутом повернувся до свого автомобіля і сів за кермо.
«Шановний суд, саме на Гаражній, 6 було знайдено банку, яку ми також дивились протоколом огляду, де було вилучено 80 тисяч доларів», — пояснила Жовницька.
Чаус та його захист назвали такі докази «абсурдними». У судовому засіданні виникла суперечка щодо того, як проводилося спостереження.
«Ваша честь, тільки що прокурор оголосив інформацію щодо руху автомобіля по JPS-трекеру, який було встановлено на автомобіль. Ваша честь, але JPS-трекер не показує «пересів на заднє сидіння»…. Він (прокурор — ред.) озвучував інформацію, яка нічим не підтверджується. Це JPS-трекер вам показує чи щось інше? Звідки надійшла ця інформація? Що Чаус перевдягнувся це також JPS-трекер підтверджує?», — говорив Чаус.
«Я насправді радію такому поясненню прокурора. Прокурор абсолютно чітко заявив і абсолютно чітко суду стало відомо, що докази, на які вони посилаються – саме факт того, що вони знайшли банку під забором, встановлюється JPS-трекером, який було встановлено на автомобіль, і місце пакету «Нової пошти» було встановлено на підставі даних JPS-трекеру. Я від цього радію і вважаю, що абсурдність даних доказів очевидна і суд зможе дати тому оцінку, досліджуючи цей доказ у нарадчій кімнаті», — сказав один із адвокатів Чауса Юрій Денисенко.
Чаус стверджує, що машина була підключена до супутникової системи JPS і «можна було зняти інформацію за будь-який день, за місяць, і підігнати під ті фабриковані докази, які були необхідні обвинуваченню».
«Протокол називається і, відповідно, складений як спостереження за особою, а не спостереження за річчю або встановлення JPS-координат. Під час цієї негласної слідчої очима детективів здійснювалося спостереження за Чаусом. Паралельно ще додатком до цього протоколу йдуть дані щодо JPS-трекера. Відповідно, переміщення Чауса – це спостереження за ним людьми, тобто детективами – процесуальними особами, і паралельно ще місцезнаходження його автомобіля. Таким чином було встановлено, де він знаходився, як він перевдягався і дані ці звісно не JPS-трекера», — пояснила прокурор.
Чаус хоче допитати в суді детективів, які за ним спостерігали.
«Буде стадія, будемо це вирішувати», — сказав головуючий суддя Євген Крук.
Нагадаємо, в одному з минулих засідань Вищий антикорупційний суд дослідив речові докази у справі екссудді Чауса. Зокрема досліджувались дві скляні банки, які суддя, за версією обвинувачення, заповнив доларовою готівкою. Одну банку Чаус возив у машині, а іншу, як вважається, прикопав біля дачі в садовому товаристві.
Колишній суддя Дніпровського суду Києва Микола Чаус обвинувачується в отриманні 150 тисяч доларів неправомірної вигоди, які зберігав у банках: в машині і поблизу дачної ділянки. Викривачем виступав майбутній працівник НАБУ Олександр Поліщук, чию колишню тещу, матір ексдружини судили за торгівлю димедролом.
Підозру Чаусу повідомили ще у 2016 році, але суддя зник і перебував у розшуку. Згодом він з’явився на території Молдови, куди в’їхав за чужими документами. Почався тривалий процес екстрадиції і одночасно Чаус просив про політичний притулок.
За 5 років екстрадиція так і не завершилася. Але Чауса знайшли у Вінницькій області і тоді він звернувся до СБУ, заявивши, що став жертвою викрадення спочатку в 2016-му і тепер у 2021 році. Служба безпеки почала розслідувати викрадення Чауса і взяла екссуддю під охорону.
Чаусу загрожує від 8 до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Ірина Домащенко, «Судовий репортер»