Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська виправдав двох співробітників Державної податкової інспекції, звинувачених у вимаганні і одержанні 2 млн грн хабара.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок суду від 2 березня.
Йдеться про колишнього першого заступника начальника державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпро Едуарда Комкова. Він звільнився в кінці 2017 року.
Другий обвинувачений – Євгеній Койнаш, працював начальником оперативного управління ДПІ у Жовтневому районі Дніпра.
Протягом лютого-травня 2015 року відділ податкової розслідував справу за фактом ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах службовими особами ТОВ «Втормет Дніпро». Зокрема, перевірялась причетність службових осіб ТОВ «Техінвест проект» та ТОВ «Посейдон- Трейд».
У травні 2015 представник компаній «Техінвест проект» і «Посейдон-Трейд», дізнавшись про слідчі дії і вилучення документів, сам звернувся в податкову, щоб з’ясувати причини. Він зустрівся із першим заступником начальника податкової Жовтневого району Комковим. Останній начебто висунув вимогу передати йому 2,2 млн грн за те, що керівники «Техінвест проект» і ТОВ «Посейдон-Трейд» не будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. Згідно з поясненнями заявника, Комков стверджував, що сума буде розподілена між бюджетом, його керівництвом у податковій, а також працівниками прокуратури та СБУ, які курують це питання. Він обіцяв, що підозру повідомлять тільки директору ТОВ «Втормет Дніпро», на якого фірму зареєстрували нібито за його втраченим паспортом. Спільник Комкова – Койнаш – мав начебто переконати директора «Втормет Дніпро» взяти всю вину на себе, хоча той не погоджувався.
Представник «Техінвест проект» і «Посейдон-Трейд» звернувся в СБУ і отримав гроші для контрольованої передачі хабара. Згідно з його показами, гроші йому видали в Києві – 1,8 млн грн імітаційними і 300-400 тис грн справжніми купюрами. Далі він віз ці гроші в багажнику до Дніпра і розповідав, як його зупинили на блок-посту і він боявся, що не відпустять просто так.
Передача грошей відбулася 27 травня 2015 року. На зустріч з представником компаній прийшов знайомий Комкова, який, як йдеться у вироку, не був обізнаний із злочинним планом і спочатку думав, що має забрати документи. Побачивши, що у коробці гроші посередник зателефонував Койнашу, але той начебто «сказав брати, а потім розберемось». Після цього посередника затримали.
У посередника було вилучено мобільний телефон. Але суд визнав докази з протоколу огляду мобільного телефону недопустимими. Із протоколу огляду, що датується 28 травня 2015 (тобто наступний день після затримання), вбачається, що телефон уже не був в тому пакеті, в який його помістили після вилучення, що ставить під сумнів достовірність даних, які були на телефоні в момент огляду. Після огляду, під час дослідження телефону експертом, виявилось, що налаштування операційної системи пристрою повернуто до заводських, що свідчить про втручання сторонніх осіб до налаштувань телефону. «Так як телефон перебував у фактичному володінні посадових осіб держави, то втручання, поза розумним сумнівом, могло бути здійснено виключно ними або ж за їх сприяння чи недбалості», – зазначив суд.
Крім того, суд виявив численні суперечності і щодо решти доказів. Так, заява в СБУ представника «Техінвест проект» і «Посейдон-Трейд» написана 14 травня 2015 року. Однак, із листа управління оперативного чергування та охорони СБУ вбачається, що у період 13-18 травня така особа в СБУ не заходила і перепустка на неї не оформлялась. Суд вирішив, що це може свідчити про неправдивість показань свідка або про недостовірність заяви.
Крім того, суд встановив, що заявник у справі надавав компаніям адвокатські послуги. Суд з’ясував, що «Техінвест проект» і «Посейдон трейд», не погоджували розголошення адвокатської таємниці. Тому залучення цієї особи правоохоронними органами до конфіденційного співробітництва відбулось з грубим порушенням вимог КПК.
Заявник стверджував, що гроші для передачі хабара віз із Києва до Дніпра. Але у протоколі огляду та вручення коштів зазначено, що гроші вручалися і оглядалися в Дніпрі. Крім того, при врученні коштів, затриманні і огляді в суді фіксувалась різна кількість імітаційних купюр. Тому суд визнав протокол огляду та вручення коштів недопустимим доказом.
Дослідивши аудіо та відео файли негласних слідчих дій, суд зауважив, що частина з них не відповідають протоколам НСРД взагалі, а з самих дисків та їх протоколів оглядів вбачається, що до дисків вносились зміни після 27.05.2015, що свідчить, що ці диски не є оригінальними носіями інформації, як про це зазначено в листі СБУ і до них, очевидно, вносились зміни навіть в червні 2015 року.
У підсумку суд визнав диски і протоколи негласних слідчих дій недопустимими доказами.
Суд оцінив покази співробітників податкової, які не сказали нічого, що підтвердило б вину їх керівників, а також документи.
У кабінеті Комкова знайшли документи щодо згаданої кримінальної справи. Суд вважає, що «теоретично можливо припустити можливий адміністративний вплив Комкова на слідчого», що він «неформально» контролював хід досудового розслідування кримінальних проваджень. Але беззаперечних фактів впливу не встановлено.
Так, ані Комков, ані Койнаш не мали повноважень на притягнення посадових осіб «Посейдон трейд» і «Техінвест проект» до кримінальної відповідальності. Тому, як зазначає суд, навіть якби обставини обвинувачення були доведені, їх дії не можуть бути кваліфіковані за ч. 4 ст. 368 КК України, оскільки останні не мали повноважень на вчинення дій, за які вони, начебто, отримали неправомірну вигоду.
У результаті суд виніс виправдувальний вирок.
Цікаво, що у 2015 році при обшуку в помешканні Комкова «останнім добровільно видано з холодильника, розташованого на кухні квартири, грошові кошти у сумі 63 000 доларів США».
Ці гроші не вказані у жодній із декларацій Комкова з 2014 по 2017 рік.
У грудні 2015 року замначальника ДФС Дніпропетровської області Сергій Пеньков в інтерв’ю виданню «Zabeba» назвав Комкова «найтолковішим керівником» і сказав, що 60 тис доларів – це гроші, які прийшли на картку дружини Комкова від продажу квартири в Донецьку (окупованому «ДНР»).
Але це не підтверджується відомостями із декларацій екс-чиновника. У 2014 році Комков задекларував квартиру на 53 кв.м. У декларації 2015 року також є квартира в Донецьку площею 53 кв.м., записана як власність дружини. Цю ж квартиру Комков декларував і за 2016 рік і перед звільненням у грудні 2017-го.
Виправдавши Комкова, суд також зняв арешт із 63 тис доларів, які весь цей час зберігались на депозитному рахунку. Цікаво, чи покладе екс-чиновник тепер ці гроші знову до свого холодильника…