Жовтневий районний суд міста Дніпропетровська перекваліфікував дії військовослужбовця, який обвинувачувався в умисному вбивстві двох осіб.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 8 квітня.
Подія трапилась 30 травня 2022 року під час запеклих боїв в околицях Сєвєродонецька. Двоє військовослужбовців відкрито і демонстративно покинули бойову позицію. При цьому відмовилися виконувати наказ старшого позиції — головного сержанта, який заборонив їм відлучатися. Узявши автомати, солдати пішли в найближче село, що приблизно за 100 метрів і перебували там під час артилерійського обстрілу залишеної ними позиції збройними силами РФ. У покинутих будинках дезертири знайшли алкоголь і почали вживати його.
У стані спʼяніння ці чоловіки відкрили вогонь по своїм позиціям з тилу, змушуючи наших військових тримати кругову оборону. Інший військовий, який пішов у село за теплими речами, бачив їх пʼяними і розповідав побратимам, що дезертири забарикадувалися в бесідці і звідти по ньому стріляли.
Приблизно о 19 годині того ж дня вони повернулися на позиції, де між ними та іншими солдатами виник конфлікт. Без дозволу головного сержанта дезертири забрали з позиції один гранатомет і знову пішли в село. Командир роти оголосив їх дезертирами, наказав затримати, а у випадку збройного супротиву — стріляти на ураження.
О 21-30 ці двоє військовослужбовців повернулись на позицію. Їх затримали і силою забрали у них заряджені автомати. Одному з порушників вдалося зв’язати перед собою руки ізолентою, а другий опирався і включив відеозапис на мобільному телефоні. Завдяки цьому відеозапису колегія посекундно відтворила обставини п’яти хвилин, які передували подвійному вбивству.
Із відео чутно, що двом військовослужбовцям багато разів пропонували здатися, говорили, що вони є дезертирами і є наказ про їх затримання, а у випадку їхнього супротиву командир дозволив стріляти на ураження («пацики, ви напилися», «ідіть проспиться».
Обвинувачений наказував відступити назад і не наближатися до зброї. П’ять разів пролунали попереджувальні постріли. Але потерпілий не слухався і вигукував:«Дайте нам оружиє і ми підем проспимся де захочем… Хто ви такі, що ми у вас должні спать, єслі ви на нас з оружиєм нападаєте, чуєте? Ви шо дядьки, я каждого з вас знімаю, хто мене пристрелить, буде знятий на..». Потім він звернувся до когось зі словами: «На, знімай, а я піду на них» і одразу почав підходити до інших військових, вигукуючи нецензурну лайку і вимагаючи віддати зброю.
Із відео вбачається, як солдат вигукує: «Пішли н..уй, я пішов до …» і раптово, різко і несподівано кинувся у бік зброї. Колегія суддів у нарадчій кімнаті багато разів прослухала цю фразу на гучному звуці та у навушниках і розпізнала слово «неї», тобто що потерпілий вигукнув, що він йде до «неї», тобто саме до зброї.
У цей момент головний сержант вистрелив йому двічі в груди. Через секунду другий військовослужбовець із зав’язаними перед собою руками також несподівано кинувся у бік першого військовослужбовця, який вже лежав на землі біля заряджених автоматів. Через півтори-дві секунди головний сержант вистрелив і в нього, вважаючи, що той кинувся до заряджених автоматів.
Після цього одразу почався артобстріл з боку росіян, оскільки інцидент викрив місцезнаходження українських військових, так як війська противника знаходились на відстані 200-250 метрів від цієї позиції.
Головного сержанта, який був старшим на позиції, звинуватили в умисному вбивстві двох осіб.
У судовому засіданні він висловив жаль за вчинене, щиро розкаявся і просив вибачення у потерпілих. Однак провину не визнав. Наголосив, що вогонь відкрив у момент наближення потерпілих до зброї і намагання її захопити. І погоджувався, що вбив їх, перевищуючи межі, необхідні для затримання осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.
Медична експертиза показала в загиблих алкогольне спʼяніння середнього ступеню. Із показань родичів, вони раніше по 3 роки брали участь в Антитерористичній операції, а в 2022-му добровільно мобілізувалися. На службі їм видали негативні характеристики. Одного з них за півтора місяці до загибелі двічі притягували до дисциплінарної відповідалальності за перебування на службі в стані спʼяніння. Один із військовослужбовців розповів у суді, що цей солдат намагався зґвалтувати місцевих жінок, але свідок із іншими товаришами цьому завадили.
Щодо обвинуваченого, то він на службі характеризувався позитивно. «З початку збройної агресії Російської Федерації в Україні мужньо, самовіддано та геройськи захищає підступи на одному із найважливіших напрямків наступу ворога в районі Сєвєродонецька. Саме підрозділ під його командуванням на початку березня 2022 року здійснили наступ на позиції ворога та відтіснили від м. Сєвєродонецька на 5-7 км. За зразково проведену операцію, знищення ворожої техніки (танків, БМП) та живої сили головного сержанта Указом Президента України № 205 від 02.04.2022 року нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеню. З початку оборони м.Сєвєродонецька підрозділ, яким він командує, не віддали жодного метра нашої території, ведуть оборонні бої практично в оточенні і а з честю виконують свій військовий обовʼязок, в чому величезна заслуга і самого головного сержанта», — йдеться у характеристиці.
Раніше він брав участь в Антитерористичній операції та операції обʼєднаних сил на території Донецької та Луганської областей і набув статусу учасника бойових дій з 2018 року.
Обвинувачений перебував у стані тривалого стресу в бойових обставинах і в особливій обстановці, виконуючи наказ свого командира про затримання дезертирів. Але, на думку колегії суддів, проявив у тій ситуації явний непрофесіоналізм. Як старший позиції він разом із іншими пʼятьма солдатами цілком міг не допустити навіть мінімальної можливості, щоб потерпілі в стані алкогольного спʼяніння не заволоділи зарядженою зброєю. Тим більше, коли в одного з потерпілих були звʼязані перед собою руки.
Суд вважає, що з огляду на значний бойовий досвід та навички командування підрозділом, обвинувачений із пʼятьма побратимами міг виконати наказ командира роти про затримання дезертирів без заподіяння їм смерті. У крайньому випадку міг робити одиничні постріли по ногах, однак він стріляв автоматичною чергою, навмисно, перевищивши заходи, необхідні для затримання.
Суд перекваліфікував дії обвинуваченого на умисне вбивство при перевищенні заходів, необхідних для затримання осіб, які вчинили кримінальне правопорушення. Підсудному призначили 2 роки позбавлення волі і після оголошення вироку його звільнили з-під варти, оскільки покарання вважається відбутим.
З 2001 по 2017 рік цей чоловік працював у поліції на різних посадах, у тому числі здійснюючи затримання осіб. Остання його посада — начальник сектору кримінальної поліції Первомайського відділу поліції в місті Южноукраїнську Миколаївської області. З правоохоронних органів його звільнили через вимагання.
У 2016 році поліціянт провів обшук в помешканні і наркотиків не знайшов, але переконався, що господиня матеріально забезпечена і зацікавлена у тому, щоб ні вона, ні її наркозалежний співмешканець не притягувалися в подальшому до кримінальної відповідальності, в тому числі на підставі штучно створених доказів. Посадовець поліції, скористався ситуацією, і змушував жінку купувати йому різні речі. Протягом кількох місяців потерпіла купила йому два мобільні телефони, золоту каблучку, а також одяг. Одного разу поліцейський змусив потерпілу поїхати з ним на ринок купити йому одяг і на виході був затриманий. У суді він не заперечував вину, каявся і повідомив, що відшкодував потерпілій збитки — 14 тисяч гривень. Колишнього поліцейського засудили до 5 років позбавлення волі, звільнивши з іспитовим строком 3 роки. Після цього він брав участь в АТО.