Суд виправдав чоловіка від поширення антиукраїнської публікації, зіславшись на перше рішення ЄСПЛ щодо лайків 

529

Зарічний районний суд міста Суми визнав громадянина невинуватим у розповсюдженні матеріали із публічними закликами до незаконної зміни меж території або державного кордону України, що поєднані з розпалюванням національної ворожнечі.

Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 28 червня.

За версією, обвинувачення у березні 2020 року в соціальній мережі «Однокласники.ру» чоловік поставив відмітку «Класс» під картинкою із написом «Нацистам нет места на нашей земле», яка була розміщена у групах «Безбездеровская Украина» і «Хроники распада Украины». Вподобаний допис відобразився на особистій сторінці обвинуваченого і став доступний для його 252 «друзів» і 38 «підписників», а також необмеженого кола користувачів соцмережі.

Публікація містила зображення карти України, південно-східна частина якої забарвлена червоним кольором, інша територія забарвлена жовто-блакитним кольором і написом «Україна». Тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим позначено з прапором Російської Федерації. А в центральній частині карти зображено тварину, якій завдано удар ногою у військовому черевику із прапором РФ.

За висновком судової лінгвістичної, експертизи у дописі міститься публічний заклик-лозунг до невизначеного числа осіб— населення південно-східних територій України чи його окремих категорій, до активних дій щодо вигнання українських націоналістів із крайніми правими поглядами з території так званої Новоросії Збройними силами РФ та відокремлення південно-східних територій від України.

У судовому засіданні чоловік вину не визнав та розповів, що більше 30 років є прослужив в армії на різних посадах та на різних територіях і має товаришів-військових у різних країнах і цікавиться їх долею. У мережі «Однокласники» він зареєструвався коли купив телефон, приблизно у 2015-2016 роках, з єдиною метою щоб спілкуватись із товаришами. У соцмережі в йому допомогли зареєструватися, бо він сам не вміє цього робити і мало розуміється на техніці. Він знає як знайти у мережі людину, як розмістити своє фото, як відправити смс чи як привітати зі святом. Обвинувачений заперечив, що підписувався на групи, сказав, що не знає як це робити. Він лише іноді заходив у групи, щоб почитати якусь інформацію.

У червні 2020 року до нього на дачу, прийшли працівники СБУ та провели обшук і вилучили тільки мобільний телефон. Згодом він поїхав до приміщення СБУ і там співробітники та слідчий шукали щось у його телефоні і коли нічого не відшукали, то його запросили в інший кабінет, де на моніторі компʼютеру показали світлину, про яку йдеться в обвинувальному акті, та сказали, що він її розповсюдив шляхом проставлення «клас!», з чим він не погодився, оскільки вперше побачив світлину в приміщенні СБУ на моніторі компʼютера і не памʼятає, щоб ставив «клас!» під такою світлиною чи під іншими публікаціями проросійської спрямованості.

Захисника йому спочатку не пропонували, не повідомляли, що він затриманий. Але, він дуже хотів встановити істину, тому знаходився там. Наступного дня його запросили на допит. Слідча говорила, що допитує його як свідка. Водночас вмовляла його погодитись зі звинуваченням, кажучи, що його все одно покарають штрафом і він ще заплатить за проведену експертизу, тому краще погодитись на угоду. Але, оскільки він злочину не вчиняв, то не пристав на такі вимоги та погрози, а коли у справі зʼявився адвокат, то взагалі скористався правом не свідчити проти себе.

Коли розпочалось повномасштабне вторгнення, він, хоч і досяг 66 років, не вагаючись, став на захист держави і до цього часу служить в добровольчому формуванні територіальної громади. Кримінальну справу чоловік повʼязує із конфліктом, який стався навесні 2020 року з батьками загиблого в АТО співробітника СБУ, в яких він проводив планову перевірку стану та показників лічильників електроенергії, працюючи за сумісництвом на посаді контролера ОСК «Краснопільський». Ці люди висловили погрози на його адресу і потім зʼявилося це кримінальне провадження.

За колишнім місцем роботи і у військовій частині, де обвинувачений зараз служить, йому видали виключно позитивні характеристики.

Після закінчення військового училища чоловік служив у різних установах та військових частинах Збройних сил СРСР, проте після 1991 року і до звільнення у 2004 році на пенсію за вислугою років військову службу проходив виключно на території України, є ветераном органів внутрішніх справ, має численні відзнаки, медалі та нагороди: за розбудову України, за зразкову службу, за мужність, за відданість військовому обовʼязку, за високий професіоналізм, особистий внесок у справу виховання особового складу частини, примноження найкращих традицій, іміджу та авторитету ЗСУ, за активну участь в патріотичному вихованні військовослужбовців частини Національної гвардії України, за особистий внесок у виконання Національної програми відродження та розвитку Українського козацтва, «Честь, обовʼязок, пошана», «Мужність, честь, закон», «За співпрацю з внутрішніми військами МВС України» тощо.

У 2019 році цей чоловік був членом дільничної виборчої комісії і з 01.11.2019 року працював охоронником садового товариства ОСК «Краснопільський», а з 01.12.2019 у цьому ж товаристві за сумісництвом і контролером з перевірки стану та показників електролічильників. Голова правління вказаного товариства підтвердив, що обізнаний про конфлікт між контролером та батьками загиблого працівника СБУ.

Після повномасштабного вторгнення у лютому-березні 2022 року обвинувачений спільно з працівниками КУ «Міський центр військово-патріотичного виховання» на території Кадетського ліцею приймав участь у підготовці артилерійської техніки до бойового застосування проти повномасштабного вторгнення російських військ.

У липні 2022 року чоловік уклав контракт і був зарахований до членства у Добровольчому формуванні №3 Сумської територіальної громади, а з 28.01.2023 контракт і членство має у Добровольчому формуванні №2 Сумської територіальної громади, де і по сьогоднішній день виконує завдання територіальної оборони. За сумлінне виконання службових обовʼязків і високий рівень виконання бойових завдань у 2023 році як доброволець був нагороджений грамотами та медаллю

У судовому засіданні безпосередньо не вдалося оглянути світлини зі змістом «Нацистам нет места на нашей земле» з проставленими відмітками «Клас!» у стрічці новин на персональній сторінці акаунту обвинуваченого в соціальній мережі «Одноклассники».

За поясненнями спеціаліста, памʼять телефону не дозволяє завантажити всю інформацію за останні 4 роки.

В той же час у засіданні було відкрито додаток «галерея» на телефоні і виявлені два зображення з написом «Нацистам нет места на нашей земле». Відповідно до властивостей, ці світлини були розміщені в «галереї» телефону 03.09.2020 року.

Ці зображення зʼявились у мобільному телефоні, коли такий уже перебував у розпорядженні правоохоронців та мусив зберігатися в опечатаному вигляді, щоб унеможливити доступ до нього будь-яких осіб. Як так сталося, пояснити не змогли ані прокурор, ані спеціаліст, за участю якого досліджувався телефон в суді і який брав участь в огляді цього телефону на стадії досудового розслідування 04.09.2020 року.

Виправдовуючи обвинуваченого, суд зіслався на те, що органи слідства допустили необґрунтовану підміну понять і термінів.

Так, репост — це активна дія користувача мережі, метою якої є повторне розміщення чийогось контенту на своїй сторінці в соціальних мережах або в інших онлайн-спільнотах. У мережі «Одноклассники.РУ» репост здійснюється шляхом натискання кнопки «Поділитися», яка виглядає як стрілка праворуч.

Водночас, «класс» (вподобайка, лайк) це функція для соціальних мережах, блогів, інтернет-форумів, новинних сайтів тощо, яка використовується для вираження ставлення користувачів до того чи іншого контенту. У такому разі користувач не ставить за мету поширювати контент. Подальше поширення в соціальній мережі публікації, під якою користувач поставив «класс», відбувається не завдяки активним діям користувача, а це автоматично здійснює сама соціальна мережа.

За таких обставин, суд вважає, що в протоколах огляду та в обвинувальному акті органи досудового розслідування безпідставно зазначили, що публікацію обвинувачений розповсюдив шляхом репосту, оскільки він не поширював її шляхом натискання кнопки «Поділитися», а лише висловив своє ставлення до такої публікації, натиснувши кнопку «Класс».

Розповсюдження матеріалів в розумінні ст.110 Кримінального кодексу України це активні дії самої особи, метою яких є доведення змісту відповідних матеріалів до відома багатьох людей. Суд вважає, що використання користувачем мережі відмітки «Клас» не підпадає під поняття «розповсюдження».

Соціальна мережа «Одноклассники» сама інформувала «друзів» та «підписників» обвинуваченого про оновлення, а саме, що обвинуваченому сподобалася публікація.

Суд вважає, що розповсюдження мало б місце лише тоді, коли б обвинувачений публікацію із закликом надіслав би своїм «друзям» чи «підписникам» окремими повідомленнями шляхом натискання кнопки «поділитись».

Таку ж позицію зайняв Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у справі «Меліке проти Туреччини» (рішення від 15 червня 2021 року). Ця справа хоча і стосувалася «Фейсбука», а не «Однокласників», але все ж у цьому рішенні ЄСПЛ йшлося про ту ж дилему — чи вважати лайк поширенням інформації.

У 2021 році ЄСПЛ постановив, що користувачка не створювала і не публікувала спірний контент у «Фейсбуці», а лише натисла під ним кнопку «Подобається». Суд у п. 51 рішення вказав, що ставлення лайку в соціальній мережі не може прирівнюватися до поширення контенту, адже лайк виражає симпатію до певного контенту, а не активне бажання його розповсюдити.

Це перше рішення ЄСПЛ щодо лайків і ЄСПЛ чітко розмежував лайки від поширень як дію, яка просто сприяє висловленню симпатії до певного контенту. Лайк є формою вираження поглядів, яка захищається статтею 10 Конвенції, і яка не свідчить про активне бажання поширювати контент.

З урахуванням вищевикладеного та практики ЄСПЛ, суд дійшов висновку, що натискання обвинуваченим відмітки «Класс» в мережі «Однокласники.ру» під публікацією «Нацистам нет места на нашей земле» не є активною дією, що направлена на розповсюдження матеріалів, а є вираженням симпатії до публікації.

У протоколі за результатами огляду акаунту під назвою в соціальній мережі «Одноклассники.ру» слідчий стверджував, що обвинувачений є учасником 38 груп і адмініструє спільноти сепаратиської спрямованості, у тому числі групу «Безбендеровская Украина» та «Хроника распада Украины». В обвинувальному акті чоловік позиціонується як досвідчений користувач мережі Інтернет. Проте жодного разу, проводячи огляд, слідчий чи оперативний працівник так і не зафіксували учасником яких конкретно груп був обвинувачений і, тим більше, не встановили, що він є учасником груп «Безбендеровская Украина» та «Хроника распада Украины». Жодні відомості, здобуті слідчим під час проведення огляду акаунту обвинуваченого, не вказують на те, що чоловік володіє спеціальними знаннями як фахівець, створював, оформлював, керував цими групами чи виступав їх модератором.

На думку суду, немає підстав стверджувати, що обвинувачений, маючи елементарні знання і навички користувача, натиснув «Клас» під публікацією, щоб цілеспрямовано ознайомити значну кількість осіб зі змістом цих матеріалів саме з тією метою, щоб викликати у таких інших осіб бажання вчиняти дії на шкоду територіальній цілісності України.

Саме по собі користування заблокованою в інтернет-просторі України мережею «Одноклассники.ру» і вираження поглядів і симпатій до певного контенту, як вважає суд, не утворюють складу злочину, передбаченого ч.2 ст.110 ККУ.

Суд виправдав чоловіка у звʼязку з недоведенням, що в його діянні є склад кримінального правопорушення.

error22
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь