Кіровський райсуд міста Дніпропетровська визнав місцевого жителя винним у державній зраді.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 12 листопада.
Йдеться про 22-річного хлопця із незакінченою середньою освітою (9 класів), неодруженого, не працевлаштованого.
У лютому-березні 2024 року він за грошову винагороду передавав фото та відео критичної інфраструктури в Дніпрі. Він у Telegram надіслав ворогу відомості про чотири обʼєкти: будівлю ТЦК та СП міста Дніпро, адмінбудівллю ТЕС, про розташування військової частини Нацгвардії і військового клінічного центру.
Коригувальник направляв фото і відео, а також текстові повідомлення про блокпости, укріплення, навність військового автотранспорту й військовослужбовців тощо.
Із переписки в Telegram видно, що зловмисник проявляє ініціативу, повідомляє, що завжди готовий і чекає наступні завдачі, цікавиться оплатою.
У судовому засіданні юнак не визнав вину. Пояснив, що проживав у Дніпрі без реєстрації, не мав податкового номеру, тому не міг відкрити банківський рахунок та користувався карткою матері, а ще чужим мобільним телефоном. Йому, нібито, погрожували при затриманні, тому він спочатку під відеофіксацію не заперечував своєї вини. Обвинувачений відмовився давати будь-які пояснення про листування Теlegram та виявлені у телефоні фото та відео. Він вважає, що його вина не доведена, оскільки не встановлена особа, якій він нібито передавав інформацію, та не встановлено, хто саме перераховував йому гроші як оплату за такі дії.
На банківську картку матері, якою користувався обвинувачений, із 16 лютого по 1 березня 2024 року трьома платежами надійшло близько 10 тисяч 800 грн. Скриншоти цієї банківської картки є у Telegram-листуванні із російським куратором.
Перерахування коштів відбувалося з рахунків в українських банках. Але судом достовірно встановлено, що гроші обвинувачений отримував як оплату за допомогу ворогу. Та обставина, що кошти не могли бути перераховані з банку РФ, є загальновідомою та не підлягає доказуванню.
Номер мобільного телефону, яким користувався хлопець, фіксувався у зоні покриття базових станцій в відповідний час за адресами обʼєктів, які фіксувалися на замовлення РФ.
Адвокат стверджувала про фальсифікацію доказів і що її підзахисний після затримання не мав захисника і підписував у хворобливому стані, не розуміючи їх суть.
Але такі доводи, на думку суду, спростовуються відеозаписом затримання і показаннями понятих. Підозрюваному був призначений захисник і протокол затримання вони підписали без зауважень. На стадії досудового розслідування ні він, ні адвокат зі скаргами з цього приводу не зверталися.
Посилання на те, що не встановлено особу, якій нібито передавались відомості, не приймаються судом до уваги. Під час військової агресії РФ, коли тривають бойові дії, встановити таку особу неможливо. І в той же час із листування у спільному чаті з обвинуваченим, а також із її переписок з іншими особами слідує, що ця особа була представником спецслужб держави-агресора.
У серпні-жовтні 2023 року феесбешник обговорював у Теlegram з ішою особою «СВО», а також пропозиції щодо подарунків дітям до свята 4 листопада, переписувався про придбання знаку «ФСБ росії по восточному военному округу,1921 Амур Сахалин Байкал». Також він листувався про обстріл військами ЗСУ території т.зв. «ДНР», посмертну нагороду загиблому на Донбасі російському військовослужбовцю, роботу авіації, Бахмутський напрямок. У чаті є файли з копіями листів «ст. следователю» з відомостями щодо військовослужбовців Росії. Феесбешник направляв співрозмовнику карту з маршрутом руху військової техніки та солдатів в Чайкино Херсонської області, також листувався щодо вильотів, прильотів, про виїзд групи в Ростов, про перелік двохсотих і тьохсотих, про прибуття команди на стеллу Азовсталі 16.08.2023 та ін.
Адвокат надала суду якісь фото, що мали доводити, що відзняті обвинуваченим обʼєкти не є секретними і подібні фото є у відкритому доступі в мережі Інтернет, з точною геолокацією. Але суд не визнав ці фото належним та допустимим доказом, оскільки невідоме джерело отримання цих фото і незрозуміло, що на них зображено. Статус обʼєктів, про які обвинувачений інформував представника держави-агресора, підтверджується письмовими доказами, а саме офіційними документами про те, що інформація про них відсутня у відкритому доступі.
Із дослідженого листування суд переконався, що молодий чоловік всіляко підтримував збройну агресію РФ проти України і передавав фото та відео, які дозволяли ворогу коригувати вогонь.
Його покарали позбавленням волі на 15 років із конфіскацією майна. Обвинувачений перебуває під вартою.