Київський райсуд Одеси відмовив слідчому у встановленні підозрюваним строку для ознайомлення з матеріалами кримінальної справи щодо руйнування при реконструкції будинку О.П.Руссова на вулиці Садовій,21.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу від 4 березня.
Будинок споруджений у 1897-1898 роках для заможного підприємця Олександра Руссова. Сьогодні перебуває під охороною держави як пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення.
У 2018 році Управління капбудівництва Одеської міськрали підписало договір із ТОВ «Укрспецпроект» на ремонтно-реставраційні роботи. Сума договору склала 108 мільйонів гривень. У подальшому до робіт були залучені субпідрядники – ТОВ «РЕСТАВРАТОР-1946», ТОВ «Чхоллима» і ТОВ «Арт Проект-2010».
За версією слідства, у керівників компаній виник злочинний намір на знищення, руйнування або пошкодження будинку, виконуючи роботи всупереч науково-проектній документації.
Фірма «Арт Проект-2010» займалась новою конструкцією даху та покрівлі будинку.
Ремонтно-реставраційні роботи, які частково виконані компанією «Арт Проект-2010», за матеріалами справи, призвели до руйнування, пошкодження або змінення частини будинку, а саме: пошкоджено або змінено на 10% конструктивну схему, форму, силует та декор наметів і куполу будівлі.
У грудні підозри в руйнування об’єкта культурної спадщини (ст.289 ККУ) повідомили директору ТОВ «Чхоллима» і жінці-кошториснику ТОВ «Укрспецпроект». Остання до 2018-2019 років була бенефіціаром і директором ТОВ «РЕСТАВРАТОР-1946».
20 січня 20021 підозрюваним щодо руйнування старовинного будинку став також директор ТОВ «Арт Проект-2010». А в середині лютого слідчий повідомив усім підозрюваним та їх адвокатам про завершення розслідування і відкрив матеріали для ознайомлення. А вже через два тижні слідчий просив встановити «розумний строк» у 14 діб для закінчення ознайомлення з матеріалами, оскільки захист начебто затягує з цим. Однак суддя не переконався у зволіканні захисту і в клопотанні слідчого відмовив.
Розслідування тривало вісім місяців (з серпня 2020-го) і обсяг справи становить 23 томи.
Фірма «РЕСТАВРАТОР-1946» із 2005 року є власником частини приміщень у будинку Руссова, на вулиці Садовій,21: дев’яти квартир, підвального магазину на 48 кв.м і двоповерхового противорітного флігелю (офісного приміщення) площею 394 кв.м. Ця нерухомість перейшла у приватну власність на підставі мирової угоди від 21.12.2004, що затверджена рішенням суду.
У 2012 році Управління охорони об’єктів культурної спадщини зверталося до суду, прохаючи зобов’язати «РЕСТАВРАТОР-1946» укласти охоронний договір на належні йому в старовинному будинку приміщення. Суд позов задовольнив частково і зобов’язав укласти охоронний договір, але в редакції, яку запропонувало ТОВ «Реставратор-1946». Однак рішення суду так і залишилося не виконаним і компанія договір не підписала.
Коли у 2018 році ТОВ «Укрспецпроект» робила ремонт будинку на замовлення мерії, то директорка «Реставратору», за версією слідчих, вступила у змову з підрядником, плануючи провести ремонт своєї частини будівлі. Хоча, як видно з матеріалів справи, директорка і засновниця реставратору сама також працювала в компанії «Укрспецпроект», яка виграла тендер на ремонт будинку.
Директорка «Реставратору» допустила до приміщень робітників ТОВ «Чхоллима». Останні у порушення закону «Про охорону культурної спадщини» заповнили віконні прорізи дворового фасаду готовими блоками, у тому числі у новозбудованому мансардному приміщенні.
У рішенні про застосування запобіжного заходу наведено інформацію про зміни в будинку Руссова в приміщеннях, які належать ТОВ «Реставратор-1946» (роботи виконані фірмою «Чхоллима»):
– над усім внутрішньодворовим простором влаштовано великопрольотні балки з металевих конструкцій, які спираються з одного боку на новозбудовану без погодження та дозволу цегляну стіну, з іншого боку – на дворовий фасад пам’ятки, який є предметом охорони;
– на рівні першого поверху відсутні віконні прорізи на дворовому фасаді пам’ятки, який є предметом охорони, фасадні роботи не виконано;
– встановлено додатковий ліфт, якого не було в пам`ятці;
– у горищному просторі влаштовано мансардні приміщення, у покрівлі будинку – численні дахові мансардні вікна без погодження;
– у майже всіх приміщеннях ТОВ «Реставратор-1946» виконані будівельні роботи з переплануванням, влаштуванням додаткових антресолей та частковим облаштуванням інженерних систем та обладнання з електрозабезпечення, опалення, вентиляції, водопостачання та каналізації без відповідних дозволів;
– конструктивну схему, форму, силует та декор наметів, купола, які є предметом охорони – зруйновано, пошкоджено або змінено. У зв`язку з чим, збільшено або зменшено площі приміщень, а саме:
– двоповерховий противорітний флігель площею 355,8 кв.м. збільшився до 804,1 кв. м., шляхом включення до складу приміщення внутрішнього двору будівлі будинку Руссова площею 355,8 кв.м. та об’єднано з окремо розташованою адміністративною двоповерховою будівлею колишнього державного підприємства «Одеське міжобласне спеціальне науково-реставраційне проектно-виробниче управління»;
– нежитлове підвальне приміщення площею 48,3 кв.м. (магазин) збільшилось до 336 кв. м.;
– квартира № 3 площею 147,5 кв.м. збільшилась до 1166, 8 кв.м.;
– квартира №1 площею 351,3 кв.м. збільшилась до 387, 4 кв. м.;
– квартира №4 площею 220,8 кв.м. зменшилась до площі 184,8 кв.м.;
– квартира №5 площею 368,5 кв.м. збільшилась до 444,3 кв.м.;
– квартира № 6 площею 370,3 кв.м. збільшилась до 413,9 кв.м.;
– квартира № 7 площею 353,8 кв.м. збільшилась до 438,7 кв.м.;
– квартира № 8 площею 339,1 кв.м. збільшилась до 438.7 кв.м.
За висновками експертів відбулася повна або часткова руйнація, пошкодження або зміна предмету охорони пам’ятки:
– композиційна система та елементи впорядження фасадів (у тому числі і дворових); декоративні елементи оздоблення фасадів, що збереглися (у тому числі автентичні ковані oгорожі (поручні) балконів, ліпний декор, декоративні скульптури, колони, пілястри, дерев’яні старовинні заповнення віконних прорізів та вітрин із різьбленням тощо) пошкоджено або змінено близько 30%;
– конструктивна схема, форма, силует та декор наметів, купола – пошкоджено або змінено близько 10%;
– композиція та автентичні декоративні елементи внутрішнього простору приміщень загального користування житлової частини будівлі (ліпний декор, різьблення тощо) – зруйновано 100%;
– вхідні приміщення з декоративним оздобленням стін, стелі, ліпним декором, автентичним декоративним опорядженням підлоги; приміщення парадних сходів з оздобленням стін, ліпним декором, різьбленням, конструкції та композиція парадних сходів з мармуровими сходинками, сходовими майданчиками та металевими кованими поручневими огорожами зруйновано 100%.
Всі перераховані будівельні роботи призвели до зруйнування пошкодження або зміни близько 50% від загального обсягу предмету охорони пам’ятки будинку і виконані у приміщеннях ТОВ «Реставратор-1946», що належать йому на праві власності.
Відреставрований будинок відкрили в кінці 2019-го під звуки оркестру і за участі мера Одеси Труханова. Влітку 2020 року. видання «Думская» опублікувало фото, з яких видно, що колони, балкони і ліпнину будинку Руссова вкрили тріщини. Цей перший етап реставрації коштував міському бюджету понад 150 мільйонів гривень. Наступний передбачає ще 20. У березні 2021-го будинок включили у перелік об’єктів, де приміщення будуть передаватися у пільгову оренду, без конкурсу, начебто для потреб бюджетних організацій і соціальних проектів.
Фото будинку – «Думская»
Щоб не пропустити новини, підписуйтесь також у Телеграмі – https://t.me/sudreporter