Колишнього суддю Дніпровського райсуду Києва Миколу Чауса почали допитувати у Вищому антикорупційному суді.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
24 січня запитання обвинуваченому поставила прокурор Аліна Жовницька.
У 2016 році Чаус розглядав справу пенсіонерки Світлани Сасевич. За версією обвинувачення, у її дочки Діани Поліщук та колишнього зятя Олександра він начебто вимагав і одержав $150 тисяч за умовний вирок.
Уточнюючи деякі обставини справи, прокурор неодноразово цитувала самого Чауса, чиї репліки зафіксовані матеріалами негласних слідчих розшукових дій.
— Під час зустрічі 21 березня 2016-го, що зафіксована НСРД, Діана говорить вам: «Мы с вами встречались и мы говорили по поводу суммы». Ви відповідаєте, що пам’ятаєте. Про яку саме суму і про що йде мова?
— Вона просила поговорити з прокурором. Більше ніякої розмови не було.
— Ви спростовуєте те, що зафіксовано на НСРД? Ви не казали таку фразу?
— Вона питала мене в дворі будинку, що може прокурор. Я сказав, що не знаю, що там у прокурора. Вона питала, як підійти до прокуратури, яку суму може сказати прокурор. Мабуть, про цю суму і питала. Я не знаю, про яку суму вона питала.
— Під час розмови ви повідомляєте: «Тут под запись», «Тут записывают», «Вас записывают». У зв’язку з чим ви так переймалися, що ваша розмова може бути записана?
— Після подій з Корбаном були неодноразові провокації відносно мене. Я пояснював в судовому засіданні, що у справі Корбана була провокація: гроші під мене хтось взяв…
Через понад 6,5 років з тих подій Чаус каже, що багатьох своїх фраз не пригадує або це взагалі монтаж.
— Під час розмови ви повідомляєте: «Ну, допустим, мы все можем. Вынесем решение. Вот я вынесу. Что вы можете по тому, что вы говорили?». Що ви мали на увазі? Про що ви говорили?
— Я, чесно кажучи, цього запису не пам’ятаю.
— Це зустріч від 21 березня 2016 року. Цитата з протоколу.
— Було декілька зустрічей вже після того. Наскільки мені зрозуміло, ці матеріали монтувалися. Третю зустріч [запис] надано не було. Але я не пам’ятаю, щоб я про таке казав і вимагав гроші.
— Ви передали Діані аркуш паперу та пропонували написати «що ви можете». «Только без разговоров» — це цитата. «И не надо, чтоб я слышал». Що саме вона мала написати на аркуші паперу?
— Я, чесно кажучи, не знаю, що там був за аркуш, і мені про це нічого не відомо.
— Під час зустрічі з Діаною 25 березня 2016 року ви повідомляєте, що нічим не можете допомогти, оскільки цитата: «Они хотят меня отсюда сплавить. Я им мешаю». Що ви маєте на увазі?
— Після всіх цих спілкувань я зрозумів, що Діану не цікавить позиція прокурора, не цікавить ця справа… Я їй відмовив у подальшому спілкуванні, от і все.
— Ви кажете: «Они хотят меня отсюда сплавить. Я им мешаю». Про кого йде мова?
— Чесно кажучи, я вже всього не пам’ятаю, що я таке казав. Що я нічого допомогти не зможу, тому можливо ще щось було сказано, щоб вона від мене відстала.
Колишній суддя не заперечує, що спілкувався з Олександром Поліщуком про гроші і навіть отримав їх від нього. Але начебто не як хабар, а взяв у борг під розписку на будівництво будинку.
— 31.05.2016 ви зустрічаєтесь із Поліщуком і повідомляєте: «Передаем документы и через час получаете расписку». Про які саме документи йде мова?
— Розмова була така, що Поліщук дає гроші в борг, а я йому — розписку.
— Ви гроші називаєте «документами»?
— Я повністю цю розмову не пам’ятаю, але що ми говорило про надання грошей у борг — ще раз це підтверджую.
— 15.07.2016. Ви показуєте Поліщуку аркуш паперу та повідомляєте: «Вот такую херню она мне это…». Він читає, що там 150 [тисяч] і треба знімати арешти. Що саме ви мали на увазі, коли писали на цьому аркуші?
— Чуєте, я ніякого аркушу йому не показував… Ви пишете міміка якась, якийсь аркуш…
Чаус наполягає, що ніяких незаконних пропозицій чи вимог не озвучував, а радив звертатися до авдоката і прокурора. Він пояснює, що врешті призначив Сасевич умовне покарання, тому що врахував довідки про її стан здоров’я.
— У звязку з чим під час нарадчої кімнати ви виїжджали за межі Дніпровського районного суду до вулиці Гаражної? У зв’язку з чим під час нарадчої кімнати перед оголошенням вироку по Сасевич ви зустрічалися з Поліщуком? Чому саме в цей час?
— Події відбувалися не під час нарадчої… Рішення виносилось мною по Сасевич. Зустріч із Поліщуком, я так пам’ятаю, відбулася вже після… Після того, як було рішення оголошено.
— Під час обшуку у вас вилучається з машини банка з грошима. Як вона там опинилась?
— У мене в автомобілі були гроші на будівництво…
— Як гроші опинились у банці?
— Час від часу, я знаю, що я у родичів брав молоко. Потім, коли ми його випивали, то в автомобіль клалася пуста банка. Я не виключаю, що на той час в автомобілі могла бути пуста банка. Це все, що я можу пояснити.
— А банка з грошима?
— Гроші в банку я не клав.
У наступному засіданні продовжиться допит стороною захисту.
Раніше Чаус дав у суді вільні показання.
Колишній суддя Дніпровського суду Києва Микола Чаус обвинувачується в отриманні 150 тисяч доларів неправомірної вигоди, які зберігав у банках: в машині і поблизу дачної ділянки. Викривачем виступав майбутній працівник НАБУ Олександр Поліщук, чию колишню тещу судили за торгівлю димедролом.
В одному з минулих засідань Вищий антикорупційний суд вже допитав заявницю Діану Павловську (Поліщук), її колишнього чоловіка Олександра Поліщука, який передавав гроші судді, матір Діани — Світлану Сасевич, за більш м’який вирок для якої суддя начебто вимагав винагороду. У 2015-му матір Діани Поліщук звинуватили у торгівлі сильнодіючими речовинами. Справу розглядав Дніпровський районний суд Києва, де тоді суддею був Микола Чаус.
Також суд дослідив речові докази у справі екссудді Чауса. Зокрема, дві скляні банки, які суддя, за версією обвинувачення, заповнив доларовою готівкою. Одну банку Чаус возив у машині, а іншу, як вважається, прикопав біля дачі в садовому товаристві.