Деснянський районний суд 26 березня допитав дружину колишнього сторожа поліклініки Вадима Мошкіна, якого звинувачують у тому, що він не відкрив двері укриття під час обстрілу Києва балістичними ракетами, що призвело до смерті на порозі укриття трьох цивільних осіб.
Жінка не була очевидицею події, але працювала сторожем у тій самій полікілініці. Допитати її запропонувала сторона захисту.
— Я Мошкіна знаю більше 40 років. Він мій чоловік. Ми виховали шістьох дітей, троє дітей під опікою і є одна 12-річна дитина ще неповнолітня, під опікою, ми їх воспитуємо… 15 у нас внуків. Я працювала в поліклініці більше 5 років сторожем разом із Мошкіним. У наші посадові обовʼязки входило те, що ми чергували і двері були закриті. Ми повинні були слідкувати строго за дверима. 12 було входів-виходів. Одні були тільки неопечатані вхідні двері. Був вхід один у підвальне приміщення, ключ від входу був у мешканців, людей, які приходили до бомобосховища і могли самостійно відкрити двері.
У нас був графік чергування. Ми приходили о 18 годині. До 21-ї ми приймали пост — перевіряли закриття дверей, отаке все. Я 23 годині ми перевіряли периметр, щоб не було вибитих вікон, світло, може, де непогашене. О 3-й ночі ми проходили по поверхах і дивилися: закриті, незакриті двері, крани, може, десь відкриті, прорвало кран, ми тоді повідомляли… Також ми спускалися у підвальне приміщення — там теплопункт знаходиться, також могла труба прорватися, ми ходили дивитися.
Щоб ми постійно держали відкритими двері вхідні — такого розпорядження не було. Не було даже розпорядження пускати-випускати людей у нічний час. Але коли уже случілося таке, до нас приходили люди і під час тривоги ми відкривали двері. Люди стукали, кнопки не було, ми відкривали, коли стукали.
З 30 травня на 1 червня жінка була вдома, це не була її зміна. О 2.57 Мошкіна прокинулась від вибуху, потім начебто почула звук сирени і ще вибухи. Жінка стверджує, що так і не розібравшись, що сталося, одразу заснула і тільки о 7.30 ранку дізналась про нічну подію.
Мошкіни живуть за 15 хвилин ходьби від поліклініки. Тетяна пішла туди і побачила свого чоловіка: «Здоровʼя в нього було дуже плохе». За її словами, він дуже переживав і сам також був поранений уламками скла. Вона запропонувала піти до лікаря, але прийшли поліціянти і забрали чоловіка.
Жінка каже, що у свою зміну зсередини полікілніки сирену ніколи не чула і про сигнал тривоги дізнавалась тільки, коли в двері починали стукати люди. Про мобільний додаток повітряної тривоги Мошкіна також не знала. Її чоловік користувався кнопочним телефоном.
Адвокат запитав, чи знає свідок, що, відповідно до посадової інструкції, сторож зобовʼязується у позаробочий час поліклініки не допускати перебування на території сторонніх осіб. Мошкіна відповіла, що знає і сторожі не допускали, за винятком, коли люди приходили в тривогу.
Наказом директора поліклініки від 30.12.2022 відповідальність за своєчасність відкриття підвалу під час тривоги покладається на сторожа, а контроль за виконанням — на головного інженера. Мошкіна сказала, що про наказ нічого не знали і сторожів із ним не ознайомлювали. Не було інструкцій чи вказівок, щоб відкривати підвал у тривогу. Говорили тільки усно, що коли люди вже прийшли і їм потрібна допомога, то відкривати.
«Інженер попросив, щоб ми взяли на свій страх і ризик і відкривали всі двері (…) Нужно і дойти і ключі взять, сообразить, що це хто-то прийшов, открить двері (…) І так приходило до 50 чоловік. Одній людині було важко слідкувати, бо там же ж матеріальні цінності: компʼютери, ліки, може, якісь наркотичні…», — говорить Мошкіна. Із кімнати сторожа до вхідних дверей поліклініки, за оцінками жінки, треба йти хвилину.
У вільних поясненнях Мошкіна повідомила, що нібито хтось передав місцевим жителям ключ від підвалу, щоб вони самі заходили.
— Я тих людей не знаю, ключа я не давала, а давав інженер, який був попередній, но він захворав. Я не знаю, що з ним сталося, він перестав працювати, — відповіла вона на уточнюючі запитання.
Підвал як укриття використовувася місцевими з 24 лютого 2022 року. Мошкіна наполягає, що ніяких документів, що підвал є укриттям і офіційних вказівкок відкривати його під час тривоги не було. Мовляв, сторожі ставили перед керівництвом питання, що приходять люди і просяться в укриття, і у відповідь чули: «Та пускайте!». Вказівку впускати людей нібито в перші дні повномасштабного вторгнення дав інженер Решетняк, який уже не працює. Після того в поліклініці відбулася реорганізація. У жовтні 2022-го заклад очолив Олег Шугалевич, проте ніяких розпоряджень від нового керівництва сторожі начебто не отримували, тому щодо підвалу робили все так, як раніше.
У попередніх засіданнях Мошкін говорив, що не встиг дійти до дверей, щоб відкрити. А після дослідження відео з місця події заявив, що не міг пускати людей в укриття, бо вони користувалися туалетом у підвалі, а там не працювала каналізація.
Дружина Мошкіна повідомила, що туалет у підівалі постійно забитий був і в страшному стані. Тому під час тривог люди з підвалу піднімалися на гору і користувалися туалетом поліклініки. Але начебто перед трагедією був прорив каналізації і туалет на першому поверсі поліклініки довелося тимчасово закрити.
Розгляд справи відклали для виклику інших свідків. Очікується, що буде допитаний колишній інженер Решетняк. Зі слів прокурора, це чоловік похилого віку, який хворіє, але перебуває у Києві і попередньо обіцяв прийти в суд.
Нагадаємо, що 1 червня 2023 року близько 3 години між будинками дитсадка і поліклініки вибухнула балістична ракета. Постраждали люди, які не змогли зайти в укриття: загинули мама і її 11-річна донька та ще одна молода жінка, інші восьмеро осіб поранені уламками ракети.
Сторож Вадим Мошкін протягом 10 хвилин від початку тривоги не відчиняв двері укриття і його дії кваліфікували як залишення у небезпеці, що спричинило смерть особи. У випадку доведення вини Мошкіна чекає від 3 до 8 років вʼязниці. Він показань іще не давав, але відомо, що вину не визнає.
За службову недбалість також починають судити директора поліклініки Олега Шугалевича і його заступника, а також директора Департаменту муніципальної безпеки Київської міськдержадміністрації і першої заступниці голови Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації. За версією слідства, ці чиновники не проконтролювали стан укриттів і їх доступність. Їм загрожує від 2 до 5 років тюремного покарання.
Паралельно подружжя Мошкіних починають судити за виготовлення і поширення комуністичної символіки. Мошкін і його дружина відносять себе до незареєстрованої організації — «Всесоюзное Объединение Избирателей Народов России — СССР» «Украинское республиканское отделение киевский городской комитет кредиторов СССР».
Тетяна Мошкіна є співзасновницею громадської організації «Обʼєднання захисту прав споживачів та платників податків м. Києва». Бланки та печатка організації містять атрибут медалі пʼятипроменевої «Золотої зірки», що використовувалася як державна емблема СРСР.
Учасники організації, нібито, відмовлялися сплачувати за комунальні послуги, бо не визнавали державу Україна. Тому надсилали до комунальних підприємств Києва листи на бланках із комуністичною символікою, повідомляючи, що вважають себе громадянами неіснуючого СРСР.
Більше про справу — Смерть біля укриття: у Києві почали судити сторожа, який не відкрив двері під час тривоги