Комунарський районний суд міста Запоріжжя визнав жителя села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області Юрія Волжаніна винним у колабораціонізмі і державній зраді.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок суду.
19 квітня на тимчасово окупованій території Терпіннівської сільської територіальної громади, представники РФ створили окупаційну адміністрацію «Терпеньевская сельская администрация Мелитопольского района», наділивши її всіма узурпованими у чинної сільради повноваженнями. Того ж дня Волжанін очолив цей незаконний владний орган.
У подальшому він сам підібрав і призначив на посади свого заступника і начальника служби охорони громадського порядку тощо.
Волжанін запровадив герб «Терпеньевской сельской администрации», який почали використовувати на печатці і бланках.
Обвинувачений неодноразово проводив збори фермерів, одноосібників та фізичних осіб-підприємців, пояснюючи їм рішення окупантів щодо оподаткування їх діяльності для наповнення місцевого бюджету.
Наприкінці квітня — на початку травня Волжанін у Telegram звʼязався із користувачем «Утес ДНР», який із 2014 року воює проти ЗСУ в інтересах РФ, і передав особисті дані і адреси проживання мешканців, які чинять активний спротив окупаційній владі.
Після цього у травні ще двічі інформував про осіб із числа місцевих жителів, які мають статус антитерористичної операції чи операції Обʼєднаних сил та можуть бути причетні до патризанського руху на окупованій території. Також Волжанін намагався залучати до спостереження місцевих жителів, щоб вони звертали увагу на підозрілих осіб.
Слідчим вдалося отримати доступ до переписки обвинуваченого у месенджері Telegram зі співробітником ФСБ РФ.
Волжанін, зокрема повідомив, що хтось йому проговорився, що в село прибула група «з тої сторони» для проведення певних «операцій» з нагоди 9 травня
— Мы будем проводить 9 мая на мемориале праздник «день победы», как бы попросили саперов, я своих «казаков» выставлю, но этого мало и я смотрю в Терпеннье активизировались, ну как их, оппозиция, люди которые… — пояснює Волжанін.
— Укропы, — підказує співробітник ФСБ РФ.
— Да. Поддерживают Украинскую власть. Нам нужна помощь, нужна поддержка. Приедь, поговорим на месте, будет наверное лучше. Ты говорил на завтра, давай на завтра.
…
— Они все зашуганы. Просто зашуганые. Я не знаю что они смотрят что им в уши вливает. У меня никакая такая информация такая не поступает, но мне рассказывают, что завтра коменданский час, объявлен на завтра Украиной. Что сюда будет лететь ракеты, что будут обстрели, что Украина не даст провести «парад», митинги не даст провести. Я им объясняю что у нас завтра выступает народный артист, приедет к нам с групой. У нас программа будет хорошей, часа полтора будет играть. Всем объясняем. Сначала вроде бы люди были » «воодошувлены», а теперь на завтра говорят что уже все, магазины закрываем, объявили комендансткий час. Я говорю: «кто объявил?», (відповідь людей із контексту) — «Украина». Ну при чем здесь говорю Украина к нам, у нас комендантский час свой. Что вы их слушаете. Та вот говорят буду обстрелы. Вообщем, людей зашугали, по полной программе, — скаржився Волжанін.
Голова Терпіннівської сільської територіальної громади повідомила суду, що до повномасштабного вторгнення РФ знала Волжаніна як вихователя дитячого інтернату та багатодітного батька. Чоловік звертався до селищної ради для оформлення допомоги для як багатодітної сімʼї.
20 квітня 2022-го біля сільської ради пенсіонерам видавали українську пенсію. Свідок знаходилася неподалік та спілкувалася з мешканцями села, коли підʼїхав автомобіль з якого вийшли місцевий колаборант, який виконував обовʼязки голови окупаційної влади району, працівники ФСБ та двоє військових. Волжанін також уже був поряд. Жінці запропонували пройти до приміщення сільради і показали їй документ, що Волжанін призначений «в.о. главы Терпеньевской сельской администрации». У свідка забрали ключі від будівлі сільради, а також випитували, де документи, на що вона відповіла, що всі документи знищені в перші дні війни. Також вимагали надати списки мешканців села, які є учасниками АТО на, що вона відповіла, що всі документи знищені. Волжанін запросив списки всіх працівників сільради, але свідок дала тільки номери телефонів начальників відділів. Запросивши їх, Волжанін запропонував співпрацю. Але всі начальники відділів відмовилися. На початку серпня минулого року законна голова ОТГ виїхала з окупованої території.
У Telegram знайшли публікації про участь Волжаніна у публічних заходах у новому статусі. Зокрема, шо він брав участь у привітанні учнів на шкільних лінійках 1 вересня. На відео Волжанін зазначає, що всі навчатимуться «рідною» російською мовою і, крім того, всім школярам виплатять по 10 тисяч рублів.
Волжаніна засудили до 15 років увʼязнення із конфіскацією майна. Наразі він перебуває у розшуку. Покарання він відбуватиме з моменту затримання.
Спільник обвинуваченого, який був заступником голови окупаційної сільської адміністрації, Петро Морозов заочно засуджений до 10 років позбавлення волі.