«Я за фахом журналіст». У Львові починають судити за держзраду медійника Гліба Ляшенка

4270

У Сихівському районному суді міста Львова завершилося підготовче засідання у справі блогера, журналіста і так званого псевдополітолога Гліба Ляшенка, якого обвинувачують у державній зраді та пропаганді війни через пости в мережі Facebook. Від початку серпня у Львові стартує повноцінний розгляд. Слухатиме справу одноособово суддя Микола Борачок.

Про деталі обвинувачення і перші засідання суду читайте в матеріалі  «Судового репортера».

“В’язень” СБУ

Нагадаємо, наприкінці березня мережу сколихнула новина Служби безпеки про затримання у Львові «політичного експерта» Гліба Ляшенка, якого через пости в соцмережі Facebook запідозрили у державній зраді (ч.1 ст. 111 ККУ), пізніше долучили ще статтю щодо пропаганди війни (ст. 436 ККУ). 

Від 31 березня Ляшенко перебував під вартою, але мав право внести 4 млн грн застави. Такий запобіжний захід в кінці травня йому продовжили, але розмір застави зменшили до 3 млн грн.

Обвинувальний акт надійшов до Сихівського райсуду Львова ще 3 травня. Суд звертався до апеляції, аби перенаправити кримінальне провадження до іншого суду, але в цьому було відмовлено.

17 червня планувалося підготовче судове засідання. Перед початком слухання — довге очікування конвою, адже Ляшенко не вніс заставу і на той момент ще перебував під вартою. Зайшовши до зали у супроводі охоронців та в наручниках, він голосно мовив: «Добрий день».

Через вступ у справу нового адвоката, який хотів ознайомитися з матеріалами розслідування, засідання відклали. Захищатиме Ляшенка колишній суддя Деснянського районного суду Києва Олексій Панасюк, відомий тим, що у січні 2014-го помістив під варту студента-майданівця Олександра Шкрабака.

Згодом у цей же день за Ляшенка внесли 3 мільйони гривень застави і він вийшов із СІЗО. Медійник не захотів відповідати, звідки взялися гроші на заставу. «Вибачте, без коментарів», — реагував він. Тоді у приміщенні суду перебувала його мама Світлана, яка через кілька днів на своїй сторінці у Facebook повідомила, що її син нарешті на волі. Щоправда, на тоді ще існувала заборона суду на спілкування матері з Ляшенком, оскільки жінка у справі проходить як свідок. 

21 червня суд змінив Ляшенку обов’язки, виключивши із числа таких вимогу утримуватись від спілкування зі свідками у справі. Адже свідками є матір обвинуваченого, з якою він разом проживає, і цивільна дружина, з якою він має спільного сина.

Як свідчать дописи в соцмережі, мама звертається із проханнями про допомогу до різних організацій і відстоює Ляшенка: «Суд у Львові має розглядати справу мого сина — журналіста Гліба Ляшенка, якого безпідставно СБУ обвинувачує у вчиненні злочину за статтею “державна зрада“».

Світлана Ляшенко адресувала листа і президенту України Володимиру Зеленському.

Жінка переконана, що син тільки шукав правди і відповіді на питання, як завершити війну.

«Гліб ніколи не співпрацював з представниками ніякої іншої держави. У нього не знайшли ніяких таких зв’язків, бо їх нема і не може бути! Гліб ніколи не вчиняв дій на підрив національної безпеки України. Він просто мав свою точку зору і вважав, що згідно статті 34 нашої Конституції він має право виражати її», написала вона Зеленському.

Три місяці тому дружина Медведчука Оксана Марченко в черговому зверненні до президента Росії Владіміра Путіна згадувала Ляшенка як «узника СБУ». 

Масив аудиторії понад 7 тисяч підписників

Ляшенка судять за дії, які шкодили суверенітету, територіальній цілісності, недоторканості, обороноздатності та державній інформаційній безпеці України. 

Як зазначив на судовому засіданні прокурор, з початку 2022 року і в подальшому після повномасштабного вторгнення РФ на територію України Ляшенко поширював пропагандистські та маніпулятивні матеріали в соціальній мережі. Це робилося нібито задля дестабілізації політичної ситуації в державі, деморалізації армії, дискредитації чинної влади, формування негативного іміджу України на міжнародній арені тощо.

«Будучи зареєстрованим у Facebook під назвою «Глеб Ляшенко» з певною електронною адресою, масив аудиторії якої становить понад 7 тисяч підписників, позиціонував себе політичним оглядачем та експертом у медіапросторі України, знаходячись на території міста Києва. У подальшому в місті Львові, на території фактичного проживання,  упродовж періоду часу з 15.02 по 17.03 2022 року опублікував на своїй сторінці пости, які за своїм змістом шкодять суверенітету України, чим надав РФ можливість для проведення підривної діяльності проти України. Розміщені Ляшенком пости, станом на 25.03 були поширені серед значної кількості користувачів, що свідчить про публічний характер наведених дописів», — йдеться у матеріалах справи.

За такі дії “журналісту” загрожує до 15 років позбавлення волі.

Сьогодні Фейсбук-сторінка, на якій Ляшенко писав у лютому-березні 2022-го, не доступна для перегляду. Відкривається тільки профіль, який був активним до минулого року.

Так у червні 2020 року блогер реагував на відсутність російської мови в терміналі самообслуговування McDonald’s

Захисник Ляшенка клопотав про повернення обвинувального акту. Говорив, що в документі немає формулювання обвинувачення, викладу фактичних обставин вчинення злочину, не висвітлено об’єктивну сторону вчинення кримінального порушення, а є лише копіювання статей із мережі Facebook та коментар судово-лінгвістичної експертизи. Однак суддя відхилив це, зазначивщи, що обвинувальний акт відповідає нормам законодавства. До того ж, за законом, фактичні обставини скоєння злочину викладаються в обвинувальному акті в такій формі, як вважає за доцільне прокурор. 

Тест ДНК

У судовому засіданні 19 липня захисник Панасюк просив суд змінити для Ляшенка місце перебування з міста Львів на Київ. Пояснював, що Ляшенко з’являється до суду, поганого нічого не вчиняє, а в столиці у нього мати та дружина з дитиною. А ще важливий гештальт, який він має в Києві, — аналіз ДНК.

— Обвинувачений пару років не мав часу, а зараз хоче зайнятись питанням ДНК? — здивувався суддя Микола Борачок.

— Я вже знаходжусь не в слідчому ізоляторі. Як бачите з’являюсь на судові засідання, виконую всі рішення. Дуже прошу вас дати можливість переїхати до міста свого фактичного проживання — Київ. По-перше, я зараз не працюю, і в мене фактично немає можливості платити за оренду у Львові. Це якось, знаєте, дуже недешево. По-друге, дійсно, у мене там жінка з дитиною, я буду виконувати всі рішення, безумовно з’являтимусь на всі судові засідання, як я це зробив сьогодні, — намагався вмовити суддю Ляшенко.

Прокурор Єсипчук

— Щодо зміни місця проживання заперечую. У ході розслідування кримінального провадження встановлено, що обвинувачений був зареєстрований практично в Запорізькій області, місто Енергодар. Проживав до виявлення кримінального правопорушення і в місті Київ, і на момент припинення у місті Львів. Він вільно змінював місце проживання, оскільки останнє місце його проживання тимчасове, але на території Львова, то вважаю, що клопотання захисту не підлягає задоволенню, —  сказав прокурор Сергій Єсипчук.

Суддя Микола Борачок поставив ще декілька уточнюючих запитань щодо місця проживання і потреби його змінювати. 

—  Скажіть, будь ласка, а в Києві Ви проживали, то це що за житло було?

— Це орендоване житло, де  проживав, я в Києві проживаю з 2011 року. З 24 лютого 2022-го ми мешкали разом з дружиною, дитиною… А до цього часу фактично проживав один.

— Зараз ви орендуєте у Львові. Дешевша оренда тут ніж у Києві?

— В 4 рази більша оренда у Львові, ніж у Києві. Ту все набагато дорожче, а там у мене дружина та дитина, яким потрібно допомагати. Я зараз не маю можливості заробляти гроші тут.

 —  До повномасштабної війни Ви не жили ні з дружиною, ні з дитиною, а зараз у вас з’являються батьківські почуття. Матеріали справи не містять жодних даних, що у вас є дитина і дружина.

— До 24 лютого я справді жив один, але це був один район і тричі на тиждень я бачився з дитиною та дружиною. Це були фактично сімейні відносини.

Все ж суд вирішив не дозволяти обвинуваченому Ляшенку покидати Львів, а також продовжив дію обов’язків. А саме прибувати до суду за першою вимогою, не відлучатися зі Львова, де він тимчасово проживає без дозволу суду, інформувати суд про зміну свого місця проживання, здати на зберігання до органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну.

“Журналістська” діяльність

На сайтах ЗМІ Гліб Ляшенко згадується по-різному: блогер, копірайтер, журналіст, політичний експерт. У статусі політичного експерта почав фігурувати лише з осені 2018-го, орієнтовно за півроку до президентських виборів. Як зазначають журналісти проекту «База псевдополітологів та прихованих піарників» від Texty.org, Ляшенко регулярно у своїх коментарях піарив Медведчука, Марченко, Рабіновича та їхню партію ОПЗЖ.

У 2020 році Ляшенка внесли до бази «Миротворець» як пособника російських окупантів. Також він має профайл у «Реєстрі ДержZрадників», розробленому Рухом ЧЕСНО.  

Перед початком одного із судових засідань, обвинувачений Ляшенко погодився відповісти на декілька запитань. 

«Я за фахом журналіст. Я журналіст Klymenko Time — це YouTube-канал, сайт, Telegram-канал», —   сказав він і підтвердив, що це його основна діяльність.

За інформацією «Радіо Свобода»,  Кlymenko Time — медіа, підконтрольне Олександру Клименку, який до 2014-го був міністром доходів і зборів України, належав до оточення експрезидента Януковича. 

Ще до повномасштабного вторгнення РФ на YouTube Ляшенко з’являвся у програмі «ГлєбаІзрєліщ» — це виключно російськомовні відео, в яких, за словами Ляшенка, висвітлюються суспільно-політичні події. На каналі близько 300 відеозаписів, останній випуск виходив орієнтовно 5 місяців тому і стосувався теми «ЛДНР».


Катерина Трохимчук, «Судовий репортер»

error22
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь