Київський апеляційний суд відмовився скасувати вирок щодо колишнього співробітника СБУ Юрія Расюку за пособництво у замаху на вбивство.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу від 13 грудня.
У липні цього року Печерський суд Києва затвердив угоду про визнання винуватості між прокурором і Расюком у справі про замах на вбивство голови внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова.
Расюк отримав 5 років позбавлення волі зі звільненням на іспитовий строк 3 роки. Він зобов’язався співпрацювати у викритті ексзаступника глави Служби безпеки Дмитра Нескоромного, який вважається організатором злочину.
Спочатку апеляцію подали адвокати Нескоромного, який оголошений у розшук. Суд пояснив, що адвокати іншого підозрюваного не мають права оскаржувати цей вирок. Верховний не захотів відкривати провадження.
Після цього у листопаді вирок почав оскаржувати сам засуджений. 30 днів, протягом яких можна подавати апеляцію вже минули, але він переконав суд поновити йому строк оскарження.
Расюк надав документи, що після звільнення з-під варти довго лікувався і це начебто завадило вчасно звернутися з апеляцією.
У своїй скарзі він зазначив, що з моменту затримання і до оголошення вироку утримувався під вартою шість місяців та був поміщений до Відділу забезпечення досудового слідства СБУ, де неодноразово піддавався психологічному тиску та катуванню. Правоохоронці нібито схиляли його до неправдивих показань та визнання вини у злочині, який він не вчиняв.
За час перебування під вартою він неодноразово звертався за медичною допомогою, однак не зізнавався лікарям, що погіршення стану здоров`я пов’язане з катуванням, оскільки боявся, що знущання стануть ще жорсткішими.
Як зазначає Расюк, внаслідок такого психологічного тиску та катування він пристав на умови працівників СБУ та погодився дати свідчення, які від нього вимагали, та уклав угоду про визнання винуватості.
Він вважає, що, оскільки справу розслідувало Головне слідче управління СБУ, то це є порушенням підслідності. Расюк обіймав посаду старшого консультанта 7 відділу штабу АТЦ при СБ України та має звання полковника СБУ. Йдеться про злочин проти працівника правоохоронного органу — діючого начальника Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України, який може впливати на працівників Служби безпеки України, зокрема і тих, що проводили досудове розслідування. Расюк переконаний, що справою мало займатись Державне бюро розслідувань.
Обвинувачений нарікав на свого захисника Желіховського В.М., що той нічого не зробив для його захисту, не заявляв жодного клопотання. А тільки приніс вже надруковану заяву про ініціювання укладання угоди про визнання вини, кажучи, що це єдиний вихід.
Крім того, суд нібито не роз’яснив Расюку ані суті пред’явленого обвинувачення ані його прав.
Але це спростовується звукозаписом судового засідання. Із запису вбачається, що на запитання суду, чи розуміє обвинувачений свої права, останній відповідає, що має вищу юридичну освіту, знає свої права та не потребує додаткового їх роз’яснення, та суд все одно в повному обсязі зачитав його права.
Також Расюк стверджував, що коли суд запитував у нього, чи укладання угоди є добровільним, то він не давав чіткої відповіді. Але із запису засідання з’ясовується, що він без примусу чітко та стверджувально відповів «так». Крім того, позитивно висловився щодо свого захисника, що розцінюється колегією суддів як відсутність будь-яких претензій до адвоката.
З приводу доводів Расюка, що в суді першої інстанції не було оголошено повного тексту обвинувального акта та угоди про визнання винуватості, а також, що слідчі СБУ особи, які проводили досудове розслідування, діяли поза межами своїх повноважень, то апеляційний суд звертає увагу на те, обвинувачений не може оскаржувати вирок на основі угоди з цих підстав.
Нагадаємо, що, за версією слідства, заступник глави Служби безпеки України Дмитро Нескоромний задумав вбивство керівника внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова ще у травні 2020-го. Вважається, він діяв із мотивів особистої помсти та перешкоджання Наумову у виконанні службових обов’язків. Наумов відповідав за організацію системи контррозвідувальних заходів, запобігання витоку інформацію з СБУ, виялення корупції всередині відомства та ін.
Нескоромний визначив бюджет – 50 тисяч доларів і видав Расюку 5 тисяч на підготовчі дії – організацію стеження за маршрутами пересування та місцями проживання Наумова.
У свою чергу, Расюк залучив як співвиконавця свого знайомого із кримінального середовища і дав роздруківку публікації – «Схеми» показали елітне сімейне майно голови внутрішньої безпеки СБУ», в якій були відомості щодо адрес проживання Наумова, його особистого та службового транспорту, маршрутів пересування та інше.
За вироком суду, Расюк дав вказівку пробити Наумову голову кастетом, щоб той потрапив у лікарню на тривалий час і припинив притаманний йому спосіб життя, або взагалі помер.
22 січня 2021 року Расюка затримали після того, як він передав виконавцю 4000 доларів, нібито попередньо отримані від Нескоромного.