Вінницький міський суд Вінницької області визнав 73-річного митрополита Тульчинського УПЦ МП Іонафана винним у низці злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 7 серпня.
У миру Іонафан відомий як Анатолій Єлецьких, він є уродженцем РФ. Указом президента України його українське громадянство припинено і він вважається громадянином Росії.
11 жовтня 2022 року за місцем проживання Єлецьких і в канцелярії Тульчинської єпархії пройшли обшуки.
У кімнаті канцелярії, в тумбочці за робочим столом, біля чобіт було виявлено та вилучено листівки з текстами російською мовою: «Власті Росії» із зображенням прапора РФ в кількості 12 штук; «Молитва за президента Росії» в кількості 12 штук; «Указ президента Росії про приєднання АР Крим до РФ» із зображеннями карти України, де АР Крим відмічено територією РФ в кількості 11 штук; «Донбас — Росія» з друкованим текстом в кількості 8 штук; «Історія АР Криму з древніх часів», де півострів зазначається територією РФ, в кількості 11 штук, а також ксерокопії листів московського патріарха від 06.10.2022 з вимогою молитися за президента РФ в кількості 5 штук. Вважалося, що ці листівки він мав поширити у середовищі духовенства та кліру.
Попередньо Єлецьких вдома з особистого компʼютера завантажив в інтернеті ці матеріали, потім роздрукував і приніс в канцелярію. Електронні варіанти документів збереглися на його компʼютері.
Єлецьких та інші представники єпархії заперечували причетність до цих листівок, кажучи, що працівники Служби безпеки України їх підкинули.
Також у січні 2022 року на офіційному веб-сайті митрополита Тульчинського та Брацлавського УПЦ МП вийшла стаття російською мовою з ознаками посягання на територіальну цілісність України, шовіністичних, сепаратистських ідей та розпалювання міжрелігійної ворожнечі.
У публікації було зображення двох карт, зокрема карти України з відміткою частини її території як «Киевская митрополия Константинопольский патриархат» та проекції Київської митрополії станом на 1686 рік, нанесеної на сучасну карту України і сусідніх країн.
Священник УПЦ МП, який був адміністратором сайту, розповів суду, що публікував інформацію за вказівками митрополита. Іонафан писав статті і надсилав йому в Telegram, а він оприлюднював їх на сайті єпархії та на сторінці у Facebook, навіть не читаючи. 3 січня 2022 року приблизно о 2 годині ночі владика вкотре надіслав статтю, яку просив розмістити на сайті, що він і зробив. Та через деякий час владика передзвонив і попросив цю статтю видалити. Водночас свідок вважає, що митрополит політично віддалений і не міг висловлюватись на політичну тематику. Свідок вважає, що це була звичайна полемічна стаття, цікава богословам та історикам і аж ніяк не пересічним громадянам.
В Іонафана вилучили телефон і в додатку Telegram побачили, що він постійній основі давав вказівки підлеглому розміщувати статті на сайті Тульчинської єпархії УПЦ та у Facebook. Крім того, особисто готував тексти публікацій.
У компʼютері та мобільному телефоні Єлецьких знайшли численні матеріали, в яких прославлявся «русский мир», «русский воин», глорифікувалися російські військові та представники терористичних організацій Л/ДНР.
У додатку Viber виявлено листування Іонафана з іншими священнослужителями, як він, зокрема відчуває «огромную радость и гордость за родной русский язык» і що російський патріарх Кирилл є засновником Української православної церкви, а «самосвятская ПЦУ может себе только локти кусать да зубы скалить». У 2020-му в переписці з російським священником Дмітрієм Агєєвим Іонафан скаржився: «В этом году отдохнуть в Крыму не получилось из-за карантина. А жаль, меня это поддерживало и морально, и физически. И в Москву добраться через кордоны невозможно. А я в Белокаменную всегда ездил на профилактику здоровья».
Після обшуків на сайті Тульчинської єпархії вийшла заява на захист Єлецьких. Дії правоохоронців оцінили як замовні. Метою кримінального переслідування назвали захоплення кафедрального собору Різдва Христового в місті Тульчин на користь «привілейованої» релігійної організації. Збори духовенства єрархії висловили довіру затриманому митрополиту і закликали паству не вірити чуткам у ЗМІ.
У судовому засіданні були допитані двоє прихожан місцевої церкви. На недільній службі після початку війни, приблизно у квітні 2022 року, свідок чув проросійську проповідь з приводу релігійної ворожнечі. Митрополит говорив, що української церкви не існує, а УПЦ МП єдина канонічна, оголошував антиукраїнські заклики. Свідок особисто чув промову митрополита Іонафана, що: «свята Русь — це свята трійця, три сестри — Росія, Білорусь і Україна, яку має очолити саме Росія». На службі священник повідомляв, що ПЦУ незаконна, неканонічна тому не має права на існування. Така позиція в Іонафана ще з 2014 року, що у всьому винен «український режим», а не російський агресор. Неодноразово Іонафан звеличував московського патріарха Кирила та стверджував, що це братовбивча війна і її причиною є саме «київський режим». Пропаганда під час недільних служб була систематична з 2014 року.
Єлецьких у суді вину не визнав. Хоча і не заперечував, що антиукраїнську статтю для сайту єпархії написав він. Підставою для публікації стало обговорення у суспільстві, що УПЦ є незаконною. Єлецьких вважає, що його стаття є духовною полемікою, до політики жодного відношення не має, він не мав на меті когось образити. Злочину в таких діях не вбачає, але через деякий час дав вказівку видалити статтю зі сторінки єпархії.
Він звертав увагу суду, що на референдумі особисто голосував за незалежність України. Крім того повідомив, що проросійських листівок у його компʼютері не було і вперше він їх побачив лише під час обшуку. Визнав, що в нього вилучено інструкцію для зашифрованого спілкування із абонентами РФ. Однак пояснив, що цю інструкцію дав йому товариш з Росії (попередньо говорив, що товариш з Криму), оскільки боявся прослуховування. Хто саме, вже не памʼятає. Повідомив суду, що хворіє на важку форму цукрового діабету та переніс операцію на серці.
Єлецьких сказав, що за два дні до проведення обшуків його про це попередили, однак він нічого не став приховував, оскільки був впевнений, що нічого протизаконного не робить.
У митрополита були троє адвокатів, які просили його виправдати.
Один із захисників пояснював, що Єлецьких у своїй статті порушив питання канонічності Української Православної Церкви і джерел хрещення Києва і України. Йшлося про кордони Київської митрополії, яка простягалась на Білу Русь і на Малу Русь. Державне обвинувачення буцімто криміналізувало історичні назви. Митрополит Іонафан є публічною особою, композитором та письменником, якого знають у всьому світі, який має авторитет серед православних. На його захист виступив також керівник Сербської церкви. З Ватикану телефонували і запитували: «Яка потрібна допомога з інших конфесій на захист від того, в чому Вас обвинувачує державний обвинувач?». На переконання захисника, вилучені у його підзахисного листівки йому підкинули самі ж працівники СБУ і ця справа була штучно створена.
Серед письмових доказів сторони захисту були патріотичні пісні та вірші про Україну, написані митрополитом.
Прокурор просив 6 років позбавлення волі з конфіскацією майна
Обставин, що помʼякшують чи обтяжують покарання, суд не встановив.
Єлецьких засудили до 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
До вступу вироку в законну силу обвинуваченому обрали запобіжний захід у виді домашнього арешту в нічну пору доби.