Київський районний суд міста Харкова визнав жінку винною у колабораціонізмі у сфері освіти.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 14 серпня.
У серпні 2022 року окупаційна влада вирішила впроваджувати на тимчасово окупованій території Харківської області освітній процес за стандартами РФ.
27 серпня 2022-го голова військово-цивільної адміністрації Харківської області видав наказ, яким створено «Государственное бюджетное образовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа» с. Гетьмановка». Окупаційний навчальний заклад мав працювати КЗ «Гетьманівський ліцей Шевченківської селищної ради», що в селі Гетьманівка Купʼянськго району.
За версією обвинувачення, у другій половині серпня місцева жителька стала виконувачем обовʼязків директора школи і набирала технічний персонал та педагогів на новий навчальний рік, зустрічалася із вчителями і давала усні вказівки готувати приміщення школи.
Вона написала листа на імʼя начальника окупаційного Управління Купʼянського округу Міністерства освіти і науки ВЦА Харківської області і попрохала призначити вчителів на вакантні посади.
У перші дні вересня обвинувачена дала вказівку бібліотекарці поїхати в сусіднє селище Шевченкове і отримати російські підручники та рюкзаки із російською символікою. Натомість українські підручники перемістили до іншого приміщення бібліотеки, де вони повинні були зберігатися до особливого розпорядження.
У судовому засіданні жінка вину не визнала. Пояснила, що не займалася якоюсь агітацією чи пропагандою окупаційної влади, а працювала по господарству та з дітьми в недільній школі місцевого храму, щоб хоч якось і їх і себе відволікти від жахливої атмосфери довкола. Вона була налякана вибухами, обстрілами, важкою технікою, військовими літаками над головою, військовими зі зброєю в руках. Коли бачила перелякані очі дітей, під час звуків вибухів, дуже хвилювалася за них. Вона довгий час займалася з дітьми в недільній школі при храмі і тому більшість із них добре знала особисто, усі дітки їхнього села їй були і є як рідні.
Те, що вона була вимушена виконувати по мінімуму деякі з вказівок тимчасового керівництва, вона робила не з власної ініціативи, і, не маючи якогось злого умислу, а тільки, щоб мати змогу бути поряд із дітьми і не допустити їх вивезення до РФ.
Обвинувачена розповіла, що за пару тижнів до деокупації села, приблизно в середині серпня 2022 року, до неї підійшов військовий РФ і сказав їй, що вона має деякий час посидіти в кабінеті директора, доки не призначать директора школи, якщо не хоче супроводжувати дітей на навчання до Росії. Їй було дійсно страшно і вона мусила прийняти ці умови.
Щодо посади директора ліцею, то її освіта, життєвий досвід та досвід роботи і внутрішні цінності начебто не відповідали даній посаді, і бажання обіймати таку відповідальну посаду в неї немає і не було.
Із показань місцевої депутатки відомо, що в липні 2022 року сталося стихійне лихо і дах ліцею було пошкоджено та постало питання про його ремонт. Директор школи сказав, що робити нічого не буде, староста не могла цим займатися, кажучи, що має займатися цим директор. Люди зробили збори Гетьманівської громади за участю старости, російського військового, вчителів, батьків. На зборах громада вирішила доручити обвинуваченій функції директора школи.
Вчителька музичного мистецтва Гетьманівського ліцею розповіла, що під час окупації обвинувачена була директором і приймала вчителів на роботу. Свідок писала заяву на її імʼя, сидячи в кабінеті, де нікого, крім обвинуваченої, не було. У школі планували заходи до Першого дзвоника і свідку сказали готувати свято з учнями першого класу. Проте село звільнили і навчальний процес за стандартами окупантів не встиг розпочатися.
Свідками в суді були чоловік та жінка, які влаштувалися до школи прибиральниками, а також батьки учнів, які писали заяви на імʼя нового директора, прохаючи прийняти дітей не навчання. Ще один свідок — бібліотекарка, яка за дорученням обвинуваченої разом зі своїм братом їздила отримувати російські підручники.
Коли село звільнили, на території школи знайшли документи за підписами «И. о. директора ГБОУ «СОШ» с. Гетьмановка Е.А. Яблонько». Почеркознавча експертиза підтвердила, що їх підписала обвинувачена.
Суд вважає вину громадянки доведеною у повному обсязі.
Доказів, що жінка запроваджувала стандарти освіти держави-агресора примусом, суд не побачив.
Натомість показання свідків вказують саме на добровільність таких дій.
Суд вважає, що виправлення обвинуваченої неможливе без її ізоляції від суспільства
Жінку засудили до 3 років тюремного покарання. Також їй на 15 років забороняється обіймати посади в галузі освіти та займатися освітньою діяльністю.
Засуджену візьмуть під варту з моменту набрання вироком законної сили.
Фото: Facebook-група «Гетьманівський ліцей»