Київський апеляційний суд опублікував ухвалу про звільнення з-під варти чотирьох обвинувачених у викраденні і вбивстві адвоката Юрія Ігнатенка.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на ухвалу від 15 січня.
Апеляційний суд дійшов висновку, що ухвалу про продовження строків тримання під вартою у першій інстанції винесено незаконним складом суду. На момент розгляду клопотання про продовження строків головуючій судді Ганні Білик було заявлено відвід обвинуваченим і захисником. Після цього Білик того ж дня зареєструвала в суді заяву про самовідвід.
З’ясувалося, що адвокат одного з обвинувачених Сергій Вилков також надає послуги судді Білик, яку судять у Вищому антикорупційному суді за одержання неправомірної винагороди.
Ігноруючи заяви про відвід і самовідвід, суддя Білик розглянула клопотання і одноособово продовжила строки тримання під вартою (під час розгляду справи судом присяжних питання продовження тримання під вартою вирішує головуючий). Це було 7 жовтня 2019. Після цього тричі поспіль судові засідання не відбувалися через недоставку обвинувачених. 25 листопада суддя Білик знову поставила питання продовження тримання під вартою, не звертаючи увагу на заяви захисту про недовіру їй і необхідність вирішення відводу і самовідводу. Тільки після продовження запобіжного суд присяжних розглянув заяви щодо судді Білик і відвів її від розгляду справи.
Апеляційний суд вважає, що Білик порушила правила судового розгляду. При цьому сама ж суддя суддів своєю заявою про самовідвід від 03.10.2019 визнала існування обставин, що впливають на її неупередженість, у зв’язку з чим вона не може брати участь у розгляді справи.
Ухвалою суду присяжних встановлено факт існування підстав, які виключали участь судді в розгляді клопотань прокурорів про продовження строку тримання під вартою. Судом присяжних фактично констатовано постановлення ухвали від 25.11.2019 про продовження обвинуваченим строку тримання під вартою незаконним складом суду.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.415 КПК, суд апеляційної інстанції скасовує вирок чи ухвалу суду і призначає новий розгляд у суді першої інстанції, якщо в ухваленні судового рішення брав участь суддя, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які очевидно викликали сумнів у неупередженності судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою.
Апеляційний суд скасував ухвалу судді Білик і звільнив з-під варти в залі суду чотирьох обвинувачених у викраденні і вбивстві адвоката. Рішення апеляції викликало шквал критики як від родини вбитого, так і від представників адвокатської спільноти.
Справа про вбивство Ігнатенка перебуває в Броварському суді з вересня 2015 року. Розгляд відбувається повільно, неодноразово змінювався склад суду.
У вересні 2019 голова Броварського суду звертався до Київського апеляційного суду для направлення справи Ігнатенка до іншого суду через нестачу потрібної кількості суддів для розподілу справи. Однак з’ясувалося, що в судді Броварського суду Ганни Білик закінчується щорічна відпустка і з 24 вересня вона приступає до виконання своїх обов’язків. Так справу повернули в Броварський суд і система авторозподілу обрала Білик головуючою.
До призначення Білик головуючим у справі два роки був суддя Анатолій Телепенько. 13 вересня 2019 прокурор і захисник одного з обвинувачених заявили Телепеньку відвід з тієї причини. З’ясувалося, що на липень 2017, коли проводився авторозподіл справи, один із обвинувачених був неповнолітнім, а Телепенько рішенням зборів суддів Броварського міськрайонного суду не визначався таким, що має право розглядати справи стосовно неповнолітніх.
Адвоката Ігнатенка знайшли сильно побитим і мертвим у березні 2015. За інформацією ЗМІ, незадовго до того він виграв справу для жіночки похилого віку, в якої шахрайським способом намагалися відібрати квартиру. У викраденні і вбивстві звинуватили лікаря-психіатра, родича лікаря і ще двох виконавців.