Камʼянець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області визнав чоловіка винуватим у службовому підробленні і зловживанні впливом.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 19 липня.
Обвинувачений був сільським головою села Кульчіївці. У серпні-вересні 2020-го до нього звернувся учасник АТО із прохання передати йому безплатно у власність для садівництва земельну ділянку площею 0,12 га.
Голова села підробив рішення сесії сільської ради 11 березня 2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва» за заявою цього чоловіка, яке підписав і на якому поставив відтиск печатки сільської ради.
На початку вересня майбутній власник ділянки нібито на виконання попередніх домовленостей приніс 27 тисяч гривень. Голова села сказав залишити йому тільки 15 тисяч – за вплив на депутатів, щоб вони затвердили проект землеустрою земельної ділянки. Співрозмовник помилково залишив близько 19 тисяч.
У суді обвинувачений отримання хабара заперечував. Говорив, що заявник провокатор і спеціально схилив його до отримання грошей, хоча йшлося про оплату послуг землевпорядної організації та інші майбутні витрати, в тому числі і для депутатів, які неохоче відвідували сесії перед ліквідацією сільської ради і утворенням старостату. Підробку рішення він також не визнав. Стверджував, що на початку березня 2019-го до нього приходив заявник і представився учасником бойових дій і сказав, що хоче отримати земельну ділянку і в тому ж році написав заяву для отримання ділянки. Потім цей чоловік просив допомоги у виготовленні проекту землеустрою. Він посилав його у фірму-землевпорядника, але заявник допомоги саме в нього, жалівся, що є інвалідом, і залишив йому всі необхідні документи на столі. Далі він особисто завіз документи у фірму, а заявник мав оплатити її послуги.
Коли в автомобілі чоловік запропонував йому 27 тисяч гривень, то обвинувачений підтвердив, що відповів, що це забагато для оформлення права власності за таку земельну ділянку і сказав залишити тільки 15 тисяч гривень. Із пояснень обвинуваченого, цими коштами він мав розрахуватися із землевпорядною документацією та заохотити депутатів прийти на сесію.
У підсумку суд визнав сільського голову винним.
Обвинувачений не зміг логічно пояснити, чому рішення сільради нібито від 11 березня 2019 року передали до землевпорядної організації лише у вересні 2020-го. На переконання суду, це сталося у звʼязку з підробкою рішення заднім числом, що також підтверджується висновком експертизи компʼютера, вилученого в службовому кабінеті обвинуваченого. Крім того, депутати сільради також не змогли пригадати, що голосували за відведення у власність цієї земельної ділянки.
У заяві про злочин йшлося про те, що сільський голова вимагав одну тисячу доларів. Але суд не побачив доказів вимагання, окрім показань самого заявника. Будь-яких слідчих і негласно-слідчо розшукових дій 26 серпня 2020 року слідчі органи не проводили, листочок на якому нібито обвинувачений написав «1000$» слідчі не відшукали і заявник їм не видав.
А наступна вже зафіксована зустріч свідчить, що розмов про 1000 доларів раніше не було, адже обвинувачений здивовано відповідає, що 27 тисяч гривень (еквівалент 1000 доларів США) це занадто багато, пояснює, що 3500 грн. потрібно передати в ТОВ «Джафар» для виготовлення проектної документації. Суд вважає, що того дня обвинувачений спокусився на пропозицію і вирішив отримати для себе за вплив на депутатів 15 тисяч гривень неправомірної вигоди в розмірі. Те, що заявник чомусь залишив більше, він не знав.
Тому суд виключив щ обвинувачення посилання про вимагання 1000 доларів США та одержання 19 тисяч гривень, адже докази свідчать виключно про намір одержати 15 тисяч грн.
Водночас обвинувачений не мав повноважень для прийняття рішень про затвердження проекту землеустрою і передачу у власність земельної ділянки громадянам. Ці повноваження належать до компетенції депутатів сільської ради та вирішуються на сесії.
У звʼязку з цим суд перекваліфікував дії сільського голови із одержання хабара на зловживання впливом (із ч.3 ст. 368 на ч.2 ст. 369-2 КК).
Заявник у цій справі неодноразово співпрацював із правоохоронними органами і передавав хабарі різним службовим особам. Суд погоджується, що надані захистом документи свідчать не тільки про певний досвід співпраці цього чоловіка з поліцією, але й про його залежність від правоохоронних органів, адже він мав судимості за тяжкі злочини, залучався до документування злочинів в сфері незаконного обігу наркотиків. А ще свідок проявляв неповагу до суду, змінював прізвище, позбавлений права керувати транспортним засобом на 10 років (хоча вільно особисто на власному транспортному засобі прибув на процесуальні дії та на місце злочину). Заперечення заявника і прокурора проти цього з посиланням на мотив активної громадянської позиції не видаються переконливими, адже очевидно, що заявник мав судимості і проблеми з законом, а тому у суду немає підстав вважати, що заявник цілком доброчесний і ним керувала виключно активна громадська правосвідомість.
Суд вважає, що цей чоловік у черговий раз був залучений і діяв під контролем правоохоронних органів. Але суд не вважає, що у серпні-вересні 2020 заявник провокував обвинуваченого на підробку офіційних документів і на одержання неправомірної вигоди за вплив депутатів сільської ради. Протоколи НСРД свідчать, що обвинувачений хоч і діяв за зверненням цього чоловіка, проте, міг відмовитись і не вчиняти злочинів, але спокусився: спочатку підробив офіційний документ, а пізніше одержав неправомірну вигоду за вплив на депутатів. За ці злочини він повинен відповідати.
Експосадовцю призначили покарання у виді максимальних штрафів, що передбачені за такі правопорушення. Сума штрафів склала 161 тисячу 500 гривень. Також йому на 3 роки забороняється обіймати посади в органах місцевого самоврядування депутата місцевих рад, сільського, селищного, міського голови, їх секретарів, старости.