Київський районний суд міста Харкова визнав громадянина винним у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 26 квітня.
У першій половині червня 2022 року, в умовах окупації, обвинувачений звернувся до т.зв. «заместителя мера м. Ізюм» із проханням посприяти йому у влаштуванні на посаду оперуповноваженого в «народній міліції».
Він зустрівся із так званим «начальником Изюмского отделения милиции», який направив його до будівлі спорткомплексу. Там із чоловіком провів співбесіду співробітник ФСБ РФ.
Обвинувачений прибув до будівлі Центру надання адміністративних послуг міста Ізюм, яке використовувалося для розміщення окупаційної поліції, і отримав службове посвідчення.
Із 15 червня по 3 липня 2022-го він виконував обовʼязки «оперуповноваженого карного розшуку» і проводив оперативно-розшукові заходи, затримував людей із застосуванням фізичної сили, вилучав майно громадян України, тощо.
3 липня 2022 року чоловік звільнився з посади та здав своє посвідчення. Після деокупації Ізюма 23 вересня 2022 року його затримали і помістили під варту.
У мережі інтернет виявили зображення пропагандистської газети «Изюмский телеграфъ», яку поширювали в окупованому Ізюмі. Стаття із назвою «Народная милиция действует» супроводжується груповим фото представникв окупаційної поліції. Особа, яка стоїть останньою праворуч, у полосатій футболці за зовнішніми ознаками схожа на обвинуваченого.
Наприкінці червня 2022-го в Telegram-каналі поширили фото із закликом упізнати колаборантів на фото «народної міліції Ізюма». На світлині є одинадцять осіб, яких пронумеровано зліва направо.
У судовому засіданні чоловік вину не визнав. Він пояснив, що працювати його змусили, забрали техпаспорт, посадили на два дні у яму, а після того, як звільнили, до нього додому приїхали військові та погрожували, потім відвезли до співробітника ФСБ РФ, який також погрожував, що в разі відмови працювати, буде погано. У груповій фотографії працівників «народної міліції» начебто узяв участь під погрозою застосування зброї.
Із покинутих окупаційною владою документів видно чим займався чоловік в «народній міліції». Зокрема, він складав рапорти про вирощування коноплі місцевими жителями, а також про незаконне зберігання боєприпасів.
Показання у суді дав мешканець Ізюма, в якого наприкінці 2022-го обвинувачений і ще інші три працівники «народної міліції» проводили обшук. Він показував своє посвідчення і колаборанти складали протокол обшуку російською мовою. Потім цивільного доставили до приміщення окупаційної поліції і обвинувачений супроводив його до кабінету.
Ще один свідок розповів, що бачив обвинуваченого у відділку «народної міліції», куди і його змушували йти працювати і він працював як «дружинник», а коли відмовився, то десять днів його тримали в полоні.
Інший свідок працював в «народній міліції» начальником карного розшуку і обвинувачений був у його підпорядкуванні та возив його на роботу з понеділка по пʼятницю.
Пояснення свідків захисту — бабусі і сусідів обвинуваченого — фактично зводяться до того, що чоловік допомагав у доставці ліків та харчів і що вони не знали про його рід занять під час окупації
Свідки підтвердили, що на території міста Ізюма постійно перебували військові РФ, однак ніхто не бачив, щоб до обвинуваченого окупанти застосовували фізичне насильство. Сусідка пояснила, що бачила подряпини, але походження цих тілесних ушкоджень їй невідоме.
Чоловіка засудили до 13 років із конфіскацією майна і забороною на 15 років обіймати посади в правоохоронних органах.
Він має середню освіту, неодружений, офіційно не працює, зі слів, утримує малолітню дитину. У минулому має погашену судимість — у 2012 році о пів на другу ночі під час сварки біля кафе він ударив пʼяного співрозмовника кулаком, зламавши щелепу. Підсудний не заперечував скоєне і отримав 2 роки обмеження волі умовно.