Голосіївський суд Києва 3 грудня ухвалив вдруге застосувати привід до головного свідка обвинувачення у справі «діамантових прокурорів».
Про це повідомляє «Судовий репортер».
Йдеться про Валентина Рака. За матеріалами справи, у 2015 році він передав $150 тис. доларів Валерію Гібаленку, який був знайомий з «діамантовими прокурорами» – тодішнім заступником прокурора Київської області Олександром Корнійцем і першим заступником начальника Головного слідчого управління ГПУ Володимиром Шапакіним. Прокурорів прозвали діамантовими після того, як вдома у Корнійця при обшуку знайшли 102 діаманти.
Прокурор Яніс Сімонов сказав, що зі свідком не змогли зв’язатися. Родичі Рака відмовилися спілкуватися з прокурорами, а адвокат, який захищає від кримінального переслідування самого Рака, пообіцяв передати інформацію. Зі слів Сімонова, телефон Рака не відповідає.
Прокурори просили суд застосувати до свідка примусовий привід за участі працівників поліції. Обвинувачені та їх захисники клопотання підтримали.
Привід до цього свідка застосовують не вперше. Раніше це вже робили у березні 2018 року.
3 травня суд почав допит Рака. Він дав вільні показання і відповів на запитання прокурорів. З тих пір засідання п’ять разів поспіль не змогли провести. Тричі у справі не вдалося забезпечити склад суду. Останні два рази не з’являвся Рак.
У жовтні 2018-го у справі відбулася заміна бокового судді. 24 вересня Вища рада правосуддя відсторонила від посади суддю Олександра Бойка у зв’язку з притягненням до дисциплінарної відповідальності за водіння у нетверезому стані. Розглядається питання його звільнення.
У справі «діамантових прокурорів» суддю Бойка замінила суддя Галина Бондаренко. 3 грудня Бондаренко повідомила, що ознайомилася із ходом справи і не заперечує проти продовження розгляду. Однак суддя хоче заново послухати Рака. Відтак цього свідка будуть допитувати спочатку.
Крім того, захист заявив клопотання про зміну запобіжного заходу одному з «діамантових прокурорів» – екс-заступнику прокурора Київської області Олександру Корнійцю. Адвокат повідомив, що запобіжний захід у вигляді взяття під варту з альтернативою 3,2 млн грн йому призначили ще в липні 2015 після повідомлення про підозру. В лютому 2016 суд провів підготовче засідання, але запобіжний захід заново не обирався. За три роки Корнієць, зі слів захисника, не вчиняв дій, які би свідчили про можливі ризики, у всі засідання з’являвся. Тому захисник наполягав, щоб замість застави суд призначив обвинуваченому особисте зобов’язання. Гроші за Корнійця внесла Людмила Іванчик, яка також прийшла в судове засідання. Раніше Іванчик була адвокатом Корнійця.
Прокурори були проти зміни запобіжного заходу, оскільки вважають, що ризики не зменшилися, а докази у справі ще досліджені не повністю.
Для вирішення клопотання суд видалився до нарадчої кімнати. Проголошення рішення очікується 4 грудня о 9.30.
Наступне засідання з розгляду справи по суті заплановане на 23 січня.
Валентин Рак був одним із неофіційних співвласників компанії «Гідроекоресурс», що займалася відновленням водойм. У 2015 році підприємство проводило розчистку водойми «Погребський старик» у Київській області. Підприємцям інкримінували, що під приводом розчистки вони незаконно добували пісок. У подальшому за закриття цієї справи «діамантові прокурори» начебто вимагали гроші.
У 2014 році Валентин Рак за шахрайство в особливо великих розмірах був засуджений Вінницьким міським судом до 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна (текст вироку). За матеріалами справи, Рак та його спільник переконали одного чоловіка позичити їм 200 тис. доларів і гроші не повернули. Наразі вирок оскаржується у Верховному суді.
Раніше зі справи «діамантових прокурорів» була виділена так звана «сміттєва справа», де Корнієць також є обвинуваченим у захопленні частки підприємства «Ніколсан», що займається вивезенням сміття. Екс-прокурор начебто змусив засновника компанії переоформити 50% на його сестру Ларису Прокопенко. Справа розглядається у Деснянському суд Києва.