Колишній заступник начальника ГУ МВС України в АР Крим Микола Федорян, якого звинувачують у державній зраді, каже, що у серпні написав заяву на обмін.
Це з’ясувалося на засіданні Голосіївського районного суду Києва 3 жовтня, повідомляє «Судовий репортер».
За словами ексзамкерівника кримського главку МВС, 24 серпня він написав заяву до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. В ній обвинувачений просив передати його з України до РФ або тимчасово окупованої території України шляхом обміну на українців, які знаходяться у полоні у Російській Федерації.
У Федоряна є паспорт громадянина РФ. Те, що його не обміняли, Федорян пов’язує з тим, що не визнає вину та виступає за заочний розгляд його справи після можливого обміну. Він збирається звертатися через це до Офісу Генерального прокурора.
На засіданні суд задовольнив клопотання прокурора та продовжив обвинуваченому тримання під вартою до 1 грудня та почав досліджувати другий том доказів.
Нагадаємо, що обмін відбувся 21 вересня, Україна повернула 215 військовополонених. В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука.
Федоряна утримують під вартою у Київському СІЗО з альтернативою застави 21,6 млн. грн. Раніше він перебував в ізоляторі в Херсоні. Федорян вину не визнає.
За наявною інформацією, Федорян зареєстрований та постійно проживав на тимчасово окупованій території України — АР Крим, здобув паспорт громадянина Російської Федерації і стійкі зв’язки з представниками ФСБ РФ, має спеціальне звання полковника міліції у відставці.
Чоловіка затримали 7 листопада 2020 в пункті пропуску «Каланчак» за підозрою у державній зраді. За версією слідства, він може бути причетним до надання допомоги Російській Федерації, її організаціям та представникам у проведенні підривної діяльності проти України.
До 2011-го Федорян служив на керівних посадах в органах МВС України і звільнився в запас з посади заступника начальника ГУ МВС України в АР Крим. З 2012 року був начальником управління транспорту та авіації АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз». Після окупації Російською Федерацією півострова Крим у 2014 році, залишився працювати на підприємстві, яке захопили представники окупаційної влади.
За версією обвинувачення, щонайменше з 26.03.2019 Федорян надавав допомогу окупаційним правоохоронцям, а саме «Службі захисту конституційного ладу Управління ФСБ РФ по Республіці Крим» у проведенні незаконних обшуків у домоволодіннях кримських татар у справах «Хізб ут-Тахрір». Федорян систематично забезпечував представників ФСБ транспортом для обшуків і конвоювання незаконно затриманих осіб до СІЗО та «Управління ФСБ РФ по Республіці Крим». Як приклад, 27.03.2019 Федорян надавав транспорт для проведення на території м. Сімферополя 25 незаконних обшуків у домоволодіннях кримських татар, за результатами яких затримано 23 особи.
У мобільному Федоряна українські правоохоронці виявили переписку з абонентом Миколою Баланом, чиї прізвище та ініціали співпадають з даними вже колишнього командувача Національної гвардії України. З листування вбачається, що Балан неодноразово допомагав Федоряну та його родичам у перетині адміністративної межі з тимчасово окупованою територією півострова Крим та передавав внутрішню службову переписку Державної прикордонної служби.
Інформація в телефоні свідчила, що затриманий Федорян особисто знайомий з екскомандувачем Нацгвардії України Баланом, має фото його службового посвідчення та підтримує тісне спілкування. 7 листопада 2020 у день затримання Федорян так само намагався зв’язатися із Баланом і просив допомоги.
Ірина Домащенко, «Судовий репортер».