Київський районний суд міста Харкова визнав чоловіка винним у колабораційній діяльності.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 6 червня.
У період із 20 червня по 10 вересня минулого року обвинувачений працював на посаді виконуючого обов`язки «полицейского взвода патрульной службы» в окупованому Купʼянську. Він патрулював місто і перевіряв у людей документи, за що окупанти йому платили 40 тисяч рублів раз на місяць.
10 вересня 2022-го Купʼянськ офіційно звільнили і обвинуваченого викрили українські правоохоронці.
Слідчі знайли списки працівників окупаційної поліції, табелі робочого часу і платіжні відомості, а також «трудовий договір» обвинуваченого.
У суді чоловік вину визнав частково. Він заперечував, що працював у «народній міліції» добровільно. Пояснив, що раніше його брата затримали російські військові і увʼязнили в ізоляторі. Коли він приходив до відділу поліції передати їжу і теплі речі, то в нього забрали паспорт і допитували його про родину і знайомих учасників АТО, про громадян, які були проти російського вторгнення. А потім погрожували фізичною розправою, обіцяли помістити до підвалу, де сидить його брат. Коли він намагався перечити його вдарили в обличчя, так що він втратив свідомість. Коли отямився, йому веліли написати автобіографію і через тиждень знов прибути, щоб за цей час зійшли сліди побоїв на обличчі, і мати при собі копії документів, залишили в себе його паспорт як гарантію його повернення до них.
Окупанти нібито поставили його перед вибором бути увʼязним, зазнати тортур, повторити участь свого брата або зовсім пропасти. Чи долучитись до складу «поліції» для патрулювання по місту. Через погрози і фізичне насильство та через утримування брата в ізоляторі він змушений був погодитися.
Обвинувачений говорив, що працював на окупантів під впливом фізичних погроз йому і його родині. Його дії, попри все, були спрямовані на збереження рухомого та нерухомого майна держави та громадян, на підтримку правопорядку між мешканцям Купʼянська. Крім того, закон про колабораціонізм не доводився до відома населення, в окупованому місті не було інтернету і про існування такого закону він не знав.
Як свідки були допитані інші співробітники окупаційної поліції. Вони підтвердили, що обвинувачений обіймав посаду в «патрульно-постовой службе», хоча зброї чи форми поліцейської начебто не мав. Чоловік, якого посадили у підвал за відмову від співпраці з окупантами, бачив у вікно як обвинувачений у цивільному чорному одязі заходив з іншими особами у будівлю Купʼянсього райвідділу поліції.
Брат обвинуваченого пояснив, що під час окупації приблизно в середині травня 2022-го його затримала так звана «народна міліція» за порушення комендтантської години.
Його тримали в ізоляторі, допитували і не давали зустрітися з рідними, спочатку били майже кожного дня, а на другий місяць — рідше. Полонених залучали до роботи — носити мішки, змушували співати російський гімн. Коли їх виводили на роботу, він побачив свого брата здалеку, біля районного відділу поліції з іншими чоловіка, в цивільному одягу, зброї у нього не було. Пізніше від охоронців він дізнався, що його брат працював в окупаційній поліції. Брат сказав, що працював там, бо йому погрожували. Свідка окупанти звільнили в середині – кінці серпня 2022 року. Суду він повідомив, що від окупаційної влади погроз його близьким не находило.
Відтак суд не побачив доказів того, що обвинувачений працював в окупаційній поліції внаслідок фізичного або психічного примусу.
До показань брата суд поставився критично, адже він є близьким родичем обвинуваченого. Крім того, він не був очевидцем погроз, а знав про них тільки зі слів брата. Його показання не підтверджуються іншими доказами.
Чоловіка засудили до 13 років увʼязнення із конфіскацією майна. Також йому на 12 років заборонено обіймати посади в правоохоронних органах.
Нагадаємо, що зайняття посади в незаконних правоохоронних органах, створених на окупованій території (ч.7 ст.111-1 КК), карається позбавлення волі на строк від 12 до 15 років.