У серпні 2022 року засновник компанії «Укрбуд» Максим Микитась дізнався, що у Дніпрі розривають договір із підрядником на будівництво метрополітену. Турецька компанія Limak десять років обіцяла добудувати для Дніпровського метрополітену три станції. А в умовах війни взагалі відмовилася від продовження робіт і покинула об’єкт незавершеним.
У Микитася нібито виник намір дати хабар меру Дніпра Борису Філатову за отримання його компанією поза конкурсом контракту на будівництво метро, що фінансується за кредитні кошти Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).
Як стверджує Філатов, Микитась сам йому подзвонив і попросив зустрітися і обговорити передачу контракту. Філатов зробив висновок, що забудовник хоче його винагородити за таке рішення.
4 жовтня у Дніпрі в офісному центрі «Амстердам» в обідню пору Микитась побачився із Філатовим і начебто озвучив пропозицію у 22 мільйони євро за підписання договору з його компанією.
У судовому засіданні зачитали показання Філатова, а саме, що Микитась передав йому на аркуші схему майбутнього спільного підприємства, в яке ввійдуть кілька компаній з різними функціями. Причому одне з підприємств-учасників — «Тунельбуд» — Микитась запропонував передати під особистий контроль Філатова. «Він неголосно, нахилившись до мене, сказав, що ця компанія отримає 10% від загальної суми, тобто від 220 мільйонів євро. Ця компанія не повинна буде виконувати будь-які роботи. Також повідомив, що за аналогічною схемою він працював у сфері атомної енергетики. Я матиму гарантію отримання своєї частки, так як компанія «Тунельбуд» буде управляючою і без її погодження інші компанії не зможуть отримувати кошти», — йшлося у заяві.
У свою чергу, Філатов мав підготувати листа до ЄБРР і запропонувати зміну генпідрядника, також включити представників Микитася до робочої групи на переговорах із ЄБРР під видом працівників КП «Дніпровський метрополітен» і узяти людину Микитася собі радником. Угоду-схему на прохання забудовника підготували юристи компанії «Ілляшев та партнери», яких Микитась просив включити до робочої групи із ЄБРР як своїх представників.
«За це 22 мільйони. Тобто не контракт. Контракту немає, грошей немає. Фактично Микитась допомагав меру отримати від ЄБРР гроші і ці гроші мали спочатку піти комунальному підприємству, не до Микитася… Микитась що хвора людина, щоб за це пропонувати 22 мільйони?! Це якби Микитась мені допомагає оформити кредит і ще додає туди 10%», —озвучував версію захисту адвокат Артур Габрієлян.
По завершенні розмови листочок зі схемою чомусь було розірвано на чотири шматки. Філатов зберіг розірваний аркуш і потім детективи НАБУ його склали і оглянули.
Сам Микитась заперчує, що в спільному підприємстві планувалося щось корупційне. Він не без гордості навіть підкреслив у судовому засіданні, що намагався таким чином забезпечити участь і контроль громади в проекті.
Захист перконував, що наміри бізнесмена були виключно благородні. Лише два українські підприємства мають потужності для будівництва метро і обидва контролюються Микитасем. В умовах війни іноземці не стануть за це братися. А недобудоване метро в центрі міста опинилося під загрозою обвалу і потребувало обслуговування та щонайменше консервації.
— З Limak розірвано контракт, гроші ЄБРР не платяться. А обслуговувати треба — бо воно (метро — ред.) не переживе зиму, воно завалиться. І весь центр міста піде [під землю]. Вони (міська влада – ред.) хотіли за бюджетні кошти. Казали: підготуйте ціну, ми за бюджетні кошти будемо обслуговувати… На бюджетні кошти ми не звернули увагу, а казали: давайте спілкуватися з ЄБРР і вони ввійдуть в ситуацію, що необхідно терміново.
За матеріалами справи, 18 жовтня у столичному готелі «Едісон» Микитась підтвердив свою пропозицію. Того ж дня бізнесмена затримали і повідомили підозру в пропозицію неправомірної вигоди особі, що займає особливо відповідальне становище (ч.4 ст.369 ККУ).
«Суспільство це сприймає, ніби Микитась приніс 22 мільйони євро, запропонував меру Дніпра… Насправді ситуація інша… На мій погляд, Філатов неправильно зрозумів, що хоче Микитась. Я у це непорозуміння вкладаю і участь НАБУ, тому що все відбувалося під їхнім контролем і цей момент вони точно повинні були розуміти», — сказав адвокат Євген Грушовець.
У підозрі написано, ніби Микитась мав залучити гроші під дніпровське метро, користуючись корупційними зв’язками у ЄБРР. «Не корупційний вплив, а законний нестандартний підхід», — наполягає захисник забудовника.
Слідство має у своєму розпорядженні заяву про скоєння злочину, протоколи допиту Філатова та деяких інших свідків, протоколи НСРД, протоколи огляду документів.
На підтвердження ризиків прокурор Сергій Подгорець озвучував у суді інформацію про доходи Микитася у сумі близько пів мільярда гривень — це задекларований дохід за останні 10 років. Захисники говорили, що це зроблено спеціально, адже за останні три роки через проблеми з бізнесом та правоохоронцями Микитась майже нічого не заробляв, а лише витрачав: у тому числі, на багатомільйонні застави і, зрештою, на послуги адвокатів.
Микитась — колишній нардеп і, за версією правоохорнців, зберігає вплив у Верховній Раді. НСРД зафіксовано, як він розповідає Філатову, що зібрав 50 підписів нардепів проти замгенпрокурора Симоненка і також говорить, що має хороші стосунки з київсьими депутатами, може пролобіювати питання в Кабміні.
Прокурор зіслався на те, що в іншому кримінальному провадженні у жовтні 2019-го Микитасю обрано більш суворий запобіжний захід через його обіцянку когось убити.
Адвокат Габрієлян каже, що постійний інтерес НАБУ до Микитася підігрівається конфліктом довкола «Укрбуду». 2 жовтня 2019-го детективи повідомили бізнесмену першу підозру та ініціювали обрання запобіжного заходу. Паралельно розпочалися процеси, які Микитась називає рейдерством, а саме зміна власників компанії «Укрбуд» та виведення активів на 100 мільйонів доларів.
У лютому 2020-го гендиректор «Укрбуд Девелопмент» Олег Майборода оприлюднив у Telegram таємно зняте відео своєї зустрічі з Микитасем. НАБУ помітило порушення заборони на спілкування між фігурантами справи і з Микитася стягнули 80 мільйонів гривень, що вносилися як застава. Тоді ж відбулася зміна власників будівлі центрального офісу «Укрбуду».
Не маючи коштів для нової застави у 100 млн грн, Микитась шість місяців провів у слідчому ізоляторі, поки не погодився на початку грудня 2020-го відшкодувати до бюджету 50 мільйонів гривень — за версією правоохоронців, на таку суму держава зазнала збитків, купуючи для військових квартири в «Укрбуду». Тоді ж він дав свідчення проти колишнього топменеджера «Укрбуду», а пізніше заступника голови Офісу президента Олега Татарова. Незабаром після того Микитася звинуватили в організації викрадення юриста й повернули в СІЗО пізно ввечері 31 грудня 2020-го. Забудовник звільнився тільки у березні наступного року.
Інтерв’ю Майбороди за два дні до затримання Микитася адвокати останнього начебто сприйняли як анонс нової підозри. «Технологія НАБУ така, що перед підозрою вони розкачують суспільство, дають повідомлення ЗМІ, розігрівають… Щоб вчиняти певний тиск на суддів і обирати найсуворіший вид запобіжного заходу… Немає грошей, щоб заплатити і 5, і 3 мільйони», — говорив адвокат Габрієлян.
Захисники повідомили, що Микитась міг би зібрати тільки 150 тисяч застави. А прокурор просив аж 200 мільйонів, посилаючись на суму хабара, тяжкість злочину і те що попередні застави підозрюваного не стримували.
Суддя Віталій Дубас, вивчивши клопотання, визнав підозру обґрунтованою і помістив бізнесмена під варту з альтернативою застави у 260 мільйонів гривень.
8 вересня 2022 Микитась, за словами адвокатів, остаточно відновив свій контроль за «Укрбудом». Але за фіктивними договорами, які уклали так звані рейдери, розпочато процедуру банкрутства підприємства.
12 вересня Майбороді, зі слів адвокатів Микитася, повідомили підозру в рейдерстві «Укрбуду».
Ірина Салій, «Судовий репортер»