Фастівський міськрайонний суд Київської області визнав громадянина винним в організації за грошову винагороду незаконного переправлення через державний кордон України.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 1 листопада.
Влітку 2022 року у розмові зі знайомим обвинувачений, начебто, похвалився, що є можливість організувати перетин кордону чоловікам призовного віку, незважаючи на обмеження воєнного стану. Співрозмовник його був учасником тероборони, він обурився почутим і заявив у правоохоронні органи. У подальшому вже під час негласних слідчих дій зафіксували, що обвинувачених говорив свідкові про два варіанти виїзду за кордон, а саме в статусі студента, або волонтера і що це буде коштувати 4500-5500 доларів США.
У вересні обвинувачений отримав 1500 доларів як частину обумовленої суми, а для гарантії віддав свідкові свій технічний паспорт та посвідчення водія. Наприкінці місяця було передано ще 2000 доларів. У жовтні 2022-го в кафе у Фастові свідок зустрівся із обвинуваченим і незнайомцем, який дав поради, як себе вести на митниці. Після цього в салоні авто обвинувачений віддав співрозмовнику документи, які надають право виїзду закордон під час воєнного стану, й отримав за це 2000 доларів. Далі до машини підійшли працівники поліції і затримали підозрюваного.
За версією обвинувачення, чоловік діяв у змові ще з двома особами, матеріали щодо яких виділено в окреме провадження. Разом вони організували виготовлення підроблених документів, а саме наказу голови Запорізької обласної державної адміністрації та листа Запорізької обласної державної адміністрації. Ці документи давали свідкові право безперешкодно перетнути державний кордон у статусі водія громадської організації «Ротарі Клуб Запоріжжя-Хортиця».
У судовому засіданні обвинувачений вину не визнав і намагався переконати суд, що його дії треба розглядати як менш тяжкий злочин, а саме шахрайство. Він розповів, що заявник сам наполегливо пропонував гроші за допомогу перетнути державний кордон, жалівся, що розійшовся з дівчиною і не може знайти в Україні гарну роботу. Тому обвинувачений пояснював, що вирішив взяти співрозмовника «на прикол», взяти гроші і щось відписувати, отримуючи інформацію з різних Telegram-каналів про механізм перетину кордону та розцінки за такі послуги, але можливості насправді посприяти та організувати виїзд у нього не було. Отримаши кошти, він поділився зі своїм другом, а також із чоловіком, який мав можливість за окрему винагороду зробити документи з мокрими печатями, які нібито дають можливість перетнути кордон.
Обставини справи підтверджуються матеріалами НСРД. У тому числі розмовами учасників групи, які обговорювали, що клієнт боїться обману і просить, щоб аванс був не більше 500-1000 доларів. Обвинувачений при цьому каже, що так ніхто не робить і потрібно буде кожній людині, яка виконує певну роботу платити, і що це буде не менше як 3-3,5 тисячі авансу і натомість якщо потрібно, то напише розписку.
Як видно з протоколів НСРД звʼязок співучасників злочину ґрунтувався на давніх дружніх стосунках, спільному проведенні вільного часу, основним інтересом цих осіб були спільні розваги, вживання алкогольних напоїв та ін. Коли свідок звернувся із питанням про допомогу виїхати закордон, то всі троє учасників групи пообіцяли, що дізнаються про це. При цьому вони хизувалися один перед одним звʼязками з представниками державної влади.
Водночас жоден із учасників групи не висловлював наміру обманути співрозмовника та заволодіти його коштами. Обвинувачений як гарантію серйозності намірів запропонував написати розписку за отримані кошти і віддав свої документи на автомобіль і посвідчення водія. Тому суд не погодився перекваліфікувати скоєне у шахрайство.
Чоловіка засудили до 7 років тюремного покарання з конфіскацією майна. Під час судового розгляду обвинувачений мав запобіжний захід у вигляді застави і належно поводився. Тому до набуття вироком законної сили суд не став брати його під варту.