$3,5 млн. за посаду голови Кіровоградської ОДА: суд обрав запобіжні заходи ФОТО, ВІДЕО

4214

Кабмін 26 травня погодив кандидатуру нової голови Кіровоградської ОДА. За кілька годин після засідання уряду СБУ повідомила, що викрила організовану групу, учасники якої пропонували посади держслужбовців, нібито маючи зв’язки у вищих ешелонах влади. Серед іншого, «продавали» посаду голови Кіровоградської ОДА за $3,5 млн.

За версією слідства, організувала оборудку мешканка тимчасово окупованої території Луганщини. Жінка телефоном координувала діяльність спільників. Співробітники СБУ зафіксували участь у схемі громадського активіста, керівника низки благодійних та антикорупційних організацій. Під час обговорення «кадрових питань» з кандидатами чоловік начебто представлявся радником президента України і стверджував, що погоджує призначення на керівні посади з керівництвом РНБО та Офісом Президента.

Двом чоловікам повідомили про підозру в зловживанні впливом – за ч. 3 ст. 369-2 ККУ.

Мова про прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, поєднане з вимаганням такої вигоди.

Злочин карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.

пресслужба глави держави

28 травня президент Зеленський представив нову очільницю Кіровоградської ОДА – Марію Чорну.

Того ж дня у Ленінському районному суді Кропивницького обирали запобіжні заходи підозрюваним у спробі «продати» цю посаду іншій людині.

ЩО ВІДОМО ПРО ПІДОЗРЮВАНИХ

Затримані 81-річний Іван Федорович Шовкопляс та 57-річний Ігор Олегович Усіпенко. Їх представляли адвокати з державного Центру безоплатної правової допомоги.

Прокурор прокуратури Кіровоградської області Сергій Ожог передав суду копії документів Шовкопляса. А саме копію паспорта громадянина Росії, службове посвідчення, проїзний документ, виданий «Луганською народною республікою», пенсійне посвідчення від Пенсійного фонду «ЛНР», копію візитки «Радник Президента України на громадських засадах».

Суддя Олексій Майданніков запитував, звідки у Шовкопляса візитівка з написом «радника президента». Підозрюваний плутано пояснював, що у 2020 році бачив Володимира Зеленського й розповідав йому ідею Чемпіонату Світу з гри в шашки. Зі слів підозрюваного, президент обіцяв йому підтримку, фінансування.

Він натякнув, що радником президента я буду. Казав: я візьму вас, на громадських засадах. І Єрмак, і всі двома руками «за». Але поки не вручили мені посвідчення. А це я просто зробив (візитівку – авт.). Думав, що на днях воно буде, тому й підготував заранні.

На уточнюючі запитання судді, чи показував він комусь цю візитку, підозрюваний не відповів.

Чоловік каже, що все життя присвятив спорту, очолював управління фізичної культури і спорту Луганської ОДА, розвивав шашковий спорт в Україні та на Луганщині зокрема. Був президентом Всесвітньої федерації шашок, очолював Луганський обласний благодійний фонд Олімпійського та Паралімпійського руху. Отримав від президента Віктора Ющенка медаль «За працю і звитягу».

Шовкопляс стверджує, що навіть має «Героя України» як правоохоронець. Відзнаку йому вручав «голова комітету по боротьбі з корупцією Микола Іванович Олексієнко». У переліку осіб, удостоєних золотої зірки прізвища підозрюваного нема, тож очевидно, що йдеться про неофіційну відзнаку з однойменною назвою державної нагороди.

Також підозрюваний надав суду копію публікації у виданні «Почесні імена України – Еліта держави» з його біографією. Ще він називав себе академіком Санкт-Петербурзької академії шахово-шашкового мистецтва, арбітром турнірів з гри в шашки та почесним громадянином низки міст.

Шовкопляс розповів, що проживає у місті Кремінна Луганської області, вдівець, має двох синів. При уточненні анкетних даних щодо місця реєстрації підтвердив, що в окупованому Луганську у нього житло й інколи він туди їздить. Проте більше бувати там не планує. Він має інвалідність ІІ групи, низку діагнозів, зокрема окнозахворювання у зв’язку з чим у червні планується операція. Наголошував, що потребує постійного лікування та медичних процедур.

Мовляв, паспорт громадянина сусідньої держави хотів оформити аби полегшити в’їзд у Росію, але ніби так його й не отримав. Звідки взявся російський паспорт не зміг пояснити. Посвідку на проїзд від «ЛНР», каже, отримував, аби скористатися правом на пільгове перевезення. На уточнення чи оформляв пенсію на окупованих територіях не дав чіткої відповіді, лише сказав: «Було те все, але я цим не користуюся».

За Держреєстром, Шовкопляс є засновником кількох громадських спортивних громадських організацій, а також благодійної організації «Регіональне відділення благодійної організації «Комітет боротьби з корупцією в державних та правоохоронних органах влади України» в Луганській області». В Україні є ціла мережа регіональних представництв організації з такою назвою.

Його ж прізвище серед засновників ТОВ «Луганський обласний регіональний центр «Взаємодія», котре зареєстроване в Луганську, основний вид роботи – діяльність приватних охоронних служб і ТОВ «Науково-виробнича фірма «Санн», що має кримську прописку та основний вид діяльності – виробництво м’яса.

У 2002-2006 році Шовкопляс значився помічником на громадських засадах нардепа від Блоку «За єдину Україну!» Сергія Бубки, а протягом 2006-2012 років Леоніда Фесенка з «Партії регіонів».

Згідно з Реєстром судових рішень та порталу «Судова влада», на особу з такими ж прізвищем ім’ям і по батькові, до судів Луганської області протягом 2017-2020 років надходили адмінпротоколи щодо незаконного перетину державного кордону України.

В ухвалах судів йшлося, що у листопаді 2016 р. і березні 2017 р. на напрямку руху Червонопартизанськ-Гукове чоловік незаконно перетнув державний кордон України через недіючий пункт пропуску «Червонопартизанськ», а у грудні 2015 р. і квітні, червні 2017 р. перетнув держкордон в закритому пункті пропуску Ізварино. Усі справи суди закрили через сплив строків на розгляд.

В інтернеті є згадки про візит Шовкопляса у 2020 році до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації щодо проведення чемпіонату світу з шашок серед жінок.

Другий підозрюваний Ігор Олегович Усіпенко уродженець Донецька, нині як тимчасово переселена особа мешкає в Києві, офіційно не працевлаштований. Одружений. Надав суду характеристику від ЖЕО  та підтвердження від дружини про її працевлаштування.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

У клопотанні про обрання запобіжного заходу прокурор деталей справи не розкрив. Лише озвучив кваліфікацію інкримінованого злочину, дати затримання й оголошення підозри фігурантам, їхні анкетні дані. Суду надали матеріали негласних слідчих розшукових дій із проханням вивчити їх у нарадчій кімнаті аби дочасно не розголошувати в інтересах слідства.

Прокурор просив суд призначити підозрюваним запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб, а в разі визначення застави – не менше 40 млн грн, враховуючи суму грошей, якими намагалися заволодіти. На підтвердження позиції суду надали протоколи затримання й обшуку, свідчення потерпілого, матеріали НСРД. 

Більш детально про справу розповів сам підозрюваний Іван Шовкопляс. Зі слів чоловіка, його родичка Алла Петрівна Підгурська, яка проживає у Луганську, дала номер телефону і попросила поспілкуватися з громадянином Геннадієм Вікторовичем Черкашиним стосовно призначення на посаду голови Кіровоградської ОДА особи на ім’я Сергій Валерійович Семенов. Згодом він отримав дзвінок і від самого «кандидата» на посаду очільника Кіровоградщини.

«Черкашин працює в Кабміні і займається підбором кадрів для Офісу Президента (у відкритих джерелах інформація про чиновника Черкашина відсутня, статусу в цій кримінальній справі він також поки не має – ред.). Він запросив у мене резюме Семенова. За два тижні він перетелефонував і запевнив, що Семенов пройшов усі перевірки та підходить на затвердження.  Він каже: я домовився з тією людиною, яка працює в Офісі Президента і проводитиме його до Андрія Борисовича Єрмака», – говорив на суді підозрюваний.

За словами Шовкопляса, співрозмовник поставив вимогу, аби згаданий Семенов (потерпілий – ред.) приніс 3,5 мільйони доларів до київського банку й поклав до банківської комірки з двома ключами доступу. Після цього йому влаштують візит у  президентському офісі.

«Напередодні зателефонував Черкашин і попросив мене приїхати з Семеновим до банку, бо він їде у відрядження. Сказав, що приїде, коли буде указ на призначення і піде зі мною до банку, ми все зробимо, – розповідав підозрюваний. – 26-го я приїхав, мене зустрів Усіпенко, провів у банк. Сказав, що той підготував нам дуже хорошу кімнату, де можна каву попити, поговорити і вкласти гроші. Заходимо ми, попили каву і він питає у мене: як справи там, коли що? Я йому розповів, що вас поведе Черкашин до Єрмака. Не встигли ми поговорити, як заходять дві людини, заносять дві великі сумки. Вони вийшли і за ними побіг Семенов. Після цього зайшло 9 чоловік: поліція, СБУ, прокуратура. Відразу починають рахувати гроші».

Перерахунок купюр власне і показала СБУ. На поширеному пресслужбою відео посадовці Служби пояснюють, що гроші несправжні: усі купюри однакові і мають ідентичний серійний номер.

Шовкопляс запевняє, що не має до грошей стосунку, і це справи його родички. Він же не очікував на якусь винагороду за свою участь.

Другий підозрюваний Ігор Усіпенко та його адвокат не погоджуються із версією слідства.

Я не знайомий із високопосадовцями Кабміну, не маю можливості на них впливати. Деякі події я не заперечую. Визнаю, що у певній мірі винен, але не в тому, у чому звинувачує прокурор. Обставини справи не відповідають вказаному у протоколах, – сказав Усіпенко.

Чоловік переконує, що переховуватись на окупованих територіях не планує.

«Мене в Донецьку ніхто не чекає. І правда, що мені безпечніше тут в слідчому ізоляторі, ніж там. На Україні живе вся моя рідня. Донецьк пусте місто для мене. Там ні життя, ні роботи, нічого. Я маю низку захворювань», – повідомив Усіпенко.

РІШЕННЯ СУДУ

Суддя Майданніков відправив обох фігурантів під варту на 60 діб та визначив заставу – по 681 тисяч гривень. У разі внесення коштів підозрювані мають здати паспорти слідчому, прибувати до слідчого та прокурора, утриматись від спілкування зі свідками.

Адвокат Усіпенка повідомив, що подаватиме апеляційну скаргу. Захисник іншого підозрюваного від коментарів відмовився.

Що ж до «кандидата» на посаду голови ОДА, згаданого в цій справі, деякого Семенова Сергія Валерійовича,  то є чимало людей з однаковими прізвищем та ініціалами. Але серед публічних осіб регіону таких знайти не вдалося.  

Примітка: відповідно до ч.1 ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.


Анастасія Зубова, для сайту  «Судовий репортер» 

error19
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Please follow and like us:
Pin Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь