Колишнього провідного інженера відділу закупівель товарів, робіт та послуг Департаменту комерції ДАТ «Чорноморнафтогаз» Анастасію Цибульську засудили до 5 років позбавлення волі умовно.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок Шевченківського суду від 22 червня.
Суд затвердив угоду про визнання винуватості від 17 листопада 2017 року. Обвинувачена розкаялась у вчиненому, активно сприяла встановленню обставин злочину, у тому числі щодо себе та інших осіб, частково добровільно відшкодувала шкоду. Сторони дійшли згоди щодо покарання у вигляді 5 років ув’знення зі звільненням від відбування покарання з іспитовим строком 1 рік. Яку саме суму відшкодувала Цибульська у вироку не зазначається.
За матеріалами справи, у березні-вересні 2010 року учасники злочинної організації спланували закупівлю двох самопідіймальних плавучих бурових установок не безпосередньо у виробника – Keppel Offshore &a17; Marine Limited Group (Сінгапур), а через підконтрольні фіктивні підприємства за явно завищеними цінами, на загальну суму $404,4 млн. Ринкова ціна «вишок» становила $210 млн. Решту коштів, за даними слідства, було відмито через офшорні компанії.
Цибульській інкримінували участь у злочинах злочинної організації (ч.1 ст.255 КК), умисне незаконне заволодіння чужим майном у особливо великому розмірі, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем (ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК), умисне складання і видачу службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, а також внесення в офіційні документи завідомо неправдивих відомостей, вчинення іншого підроблення офіційних документів у складі злочинної організації (ч.4 ст.28, ч.1 ст.366 КК).
У цій справі фігурує також нардеп Євген Бакулін, який у 2010-2014 рр. очолював НАК «Нафтогаз України», що є єдиним акціонером ДАТ «Чорноморнафтогаз». За версією слідства, Бакулін спільно з іншими учасниками злочинної організації спланував і організував закупівлю «вишок». У березні 2018 Верховна Рада дала згоду на притягнення нардепа до кримінальної відповідальності, затримання та арешт Бакуліна. У квітні Бакуліна оголосили у всеукраїнський розшук.
19 січня Печерський суд низкою ухвал арештував рахунки офшорних компаній, на які, за даними слідства, надходили кошти від закупівлі так званих «вишок Бойка».
У слідства є дані про бенефіціарів цих компаній, але в рішенні суду їх імена приховано.
Але, наприклад, SILVER STAR INTERNATIONAL L.L.C. згадується в іншому рішенні суду 2015 року стосовно обшуку сейфу Наталії Кацуби 1957 р.н.
Наталія Кацуба – мати Сергія Кацуби, колишнього народного депутата від Партії регіонів, який обіймав керівні посади у НАК «Нафтогаз України» у 2010-2012 рр., а також був членом наглядової ради «Чорноморнафтогазу».
Інший син Наталії Кацуби Олександр також був замголови правління НАК «Нафтогаз України» і членом наглядової ради «Чорноморнафтогазу». У зв’язку з кримінальною справою за різними епізодами щодо зловживань у НАК «Нафтогаз Україна» Олександр Кацуба заплатив 100 млн відшкодування до державного бюджету, навесні 2017 р. уклав з прокурором угоду про визнання винуватості і вийшов на свободу.
Батько братів Кацуб Володимир Кацуба нині є народним депутатом від партії «Відродження». З Наталією Кацубою він офіційно розлучений.
Після окупації Криму, 14 грудня 2015, Росія вивезла вищезгадані бурові установки у свої територіальні води «у зв’язку зі складною міжнародною обстановкою, ризиками втрати життєво важливих активів ГУП «РК «Чорноморнафтогаз». Історію з їх придбанням назвали «вишками Бойка» на честь тодішнього міністра енергетики Юрія Бойка.