Червонозаводський районний суд міста Харкова визнав громадянина винним у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер»із посиланням на вирок від 13 травня.
Обвинувачений зареєстрований як фізична особа підприємець. Працює з 90-х, є власником та керівником бази біля місцевого ринку в Купʼянську і там веде оптово-роздрібну торгівлю побутовою хімією, продуктами харчування, питною водою. У нього працювало близько 50 осіб, а під час окупації — 20.
Із кінця березня і до початку вересня 2022 року, під час окупації міста Купʼянська, підприємець продовжував господарську діяльність, взаємодіючи з окупаційними органами влади. Він продавав населенню і російським солдатам продукти харчування і побутову хімію, в тому числі російського та білоруського виробництва, а також виробництва т. зв. «ЛНР».
У судовому засіданні чоловік не визнав вину. Розповів, що з початку окупації на його базі можна було купити продукцію українських виробників, але з серпня 2022-го завезти товари з підконтрольної частини України стало неможливо, а тому товари доставляли із т.зв. «ДНР» та «ЛНР». Він особисто дозволив продавати товари як за гривні, так і за рублі.
До нього більше пʼяти разів приходили невідомі люди в цивільному одязі, без зброї і змушували брати патент на торгівлю. Він сприймав їх як представників окупаційної адміністрації. Фізичну силу до нього не застосовували, але тиснули психологічно, пропонували зареєструватися в незаконних органах окупаційної влади. У випадку відмови погрожували, що можуть забрати на «підвал» або закрити підприємство. Він продовжував працювати за погодженням із ними, щоб мати змогу допомагати місцевим жителям. Після деокупації вони з дружиною на кожному блокпосту роздавали військовим Збройних Сил України продукти харчування, воду та інше.
При обшуку на складах обвинуваченого вилучили продукцію із Росії та Білорусі і т. зв. «ЛНР»: крупи, макарони, чипси, газовані напої, приправи, корм для тварин, цигарки, тулетний папір т аін.
У будівлі, яку займала окупаційна адмінстрація, зібрали 8 мішків документів окупаційної влади, серед яких був і т. зв. «торговый патент», виданий 1 серпня 2022 року, на імʼя обвинуваченого і підписаний керівником окупаційної адміністрації.
Свідками в суді були працівники обвинуваченого, а також місцеві жителі. Вони підтвердили, що продуктова база працювала під час окупації і там скуповувалися як звичайні люди, так і солдати РФ, які платили рублями. Свідки не бачив, щоб військові РФ погрожували підприємцю. На базі можна було придбати товари за російські рублі, але працівникам видавали зарплату в гривні. Інколи власник безкоштовно роздавав продукти та воду місцевим, а також дозволяв зарядити телефони від генератора. Один зі свідків повідомив, що в липні-серпні 2022 року продукти, на складі у торгівельному залі нібито побачив символіку т.зв. «ЛНР», «ДНР».
Керівник місцевого ринку спостерігав, як на територію продуктової бази періодично заїжджали автомобілі, серед яких були і вантажівки. У липні 2022 року військові РФ відвозили свідка до керівника т. зв. «Временной гражданской администрации Харьковской области», який казав йому, що всі підприємці повинні перереєструватися в окупаційних органах влади, бо інакше не зможуть працювати. Зіславшись на поганий стан здоровʼя, свідок фактично відмовився перереєстровуватися і в липні 2022-го звільнився.
Підприємця визнали винним. Доводи про те, що він працював під тиском окупаційної влади і через страх за себе і членів своєї родини, суд оцінює критично та вважає, що вони спростовуються дослідженими доказами. Допитані свідки розповіли, що обвинувачений регулярно знаходився на території бази, де фактично самостійно керував роботою, давав вказівки іншим працівникам, що свідчить про тривалий та добровільний характер такої діяльності. І продавав, окрім іншого, горілку та сигарети, які не можна віднести до товарів, необхідних для існування населення на окупованій території.
Від військової частини у травні 2023-го обвинувачений отримав медаль «За добру справу», бо безоплатно передав 5 БПЛА та один генератор. БО «БФ «Мирне небо Харкова» та БО «Благодійний фонд «Харків з тобою» видали підприємцю подяки за користування на безоплатній основі складськими приміщеннями та фінансову допомогу. Також підприємець безкоштовно приймав на зберігання майно державного підприємства.
Водночас ніяких обставини, які, відповідно до закону, помʼякшували би покарання, суд не встановив.
Чоловіка засудили до 3 років позбавлення волі із конфіскацією майна і забороною займатися господарською діяльністю на 10 років. У вироку згадується його арештоване майно — частина гаража і квартира площею 61 кв.м.
Обвинувачений утримується під вартою із червня минулого року, тому близько року призначеного покарання він уже відбув.